135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2
Thumb 55m Thumb 51m Thumb 52m Thumb 53m Thumb 54m

Mazda dopriala Trojke decentný facelift

Japonci doladili tvary populárneho kompaktu. Mechanickú parkovaciu brzdu nahradila elektrická.

Nové nárazníky, upravené predné svetlomety a maska chladiča. Tak znie základný opis modernizácie, ktorú aktuálne podstúpila Mazda3. Sérová výroba vynoveného hatchbacku a sedanu v japonskom meste Hofu už beží. Mazda ich uvedie na domáci trh v najbližších týždňoch.

Európania musia počkať do jesene, kedy produkcia inovovanej Trojky nabehne aj v mexickej Salamanke.

Dizajnéri prakticky iba doladili tvary, ktoré sa na trhu prvýkrát objavili v roku 2014. Napríklad chrómovaný lem masky chladiča plynulejšie nadväzuje na predné svetlomety. Pozmenený tvar majú aj smerovky, umiestnené nižšie v nárazníku. Zadné partie obsahujú menej čierneho plastu, ktorý nahradila lakovaná plocha.

Novinkou na japonskom trhu je malý turbodiesel 1,5 Skyactiv-D (77 kW/105 k). Európska verzia ho dostala už pred niekoľkými mesiacmi, hoci iba na vybraných trhoch (mimo slovenského).

Očakávať môžeme aj vylepšenie interiéru. Ovládač multimediálneho a navigačného systému sa na stredovom tuneli presunie viac dopredu, aby naň šofér ľahšie dosiahol. Za obeť lepšej ergonómii však padne parkovacia brzda. Z mechanickej bude elektrická.