Thumb 1m Thumb 3m Thumb 2m Thumb 4m Thumb 5m Thumb 6m Thumb 7m Thumb 8m Thumb 9m Thumb 10m Thumb 11m Thumb 12m Thumb 13m Thumb 14m Thumb 15m Thumb 16m Thumb 17m Thumb 18m Thumb 19m Thumb 20m Thumb 21m Thumb 22m Thumb 23m

Mazda vezie do Európy modernizovanú Šestku a revolučný motor

Ženevský autosalón otvoria už šiesteho marca. Mazda na ňom predvedie jednu sériovú novinku a tri štúdie.

V expozícii značky Mazda na marcovom autosalóne v Ženeve uvidíme kompletne prepracovanú Šestku. Facelift zahŕňa novú prednú časť s aerodynamicky tvarovaným nárazníkom, účinnejšími plne diódovými svetlometmi a výraznejšou maskou chladiča.

Japonci avizujú vylepšenia na všetkých frontoch. Vnútri dominuje nová palubná doska a výplne dverí, ktoré dostali elegantnejšie tvary a kvalitnejšie materiály. V modernizovanej Mazde6 sa bude pohodlnejšie sedieť zásluhou nových predných sedadiel. Dočkáme sa lepšieho utlmenia kabíny od aerodynamického šumu a vibrácií. Výbavu rozšíria nové asistenčné systémy, vrátane kompletného kamerového systému, ktorý je schopný zachytiť celé okolie vozidla.

Mazda6 si aj po omladzovacej kúre zachová jednu zvláštnosť a síce rozdielne hodnoty rázvoru pre sedan (2830 mm) a kombi (2750 mm). Americká verzia Šestky nedávno dostala nový prepĺňaný benzínový štvorvalec 2,5T Skyactiv-G (184 kW/250 k). Japonci zatiaľ nepotvrdili, či tento motor uvedú aj na starý kontinent.

V Ženeve však uvidíme prototyp iného dlho očakávaného agregátu. V horizonte dvoch rokov sa pod kapotou rôznych modelov značky Mazda objaví "vznetový motor, ktorý spaľuje benzín". Novinka nesie označenie Skyactiv-X.

Cieľom konštruktérov je, zvýšiť tepelnú účinnosť benzínového agregátu a tým zlepšiť jeho hospodárnosť. Prvým krokom - predstaveným už v motoroch Skyactiv-G - bolo zvýšenie kompresného pomeru takmer na úroveň dieselových agregátov. Nový benzínový štvorvalec Skyactiv-X pridáva zvýšenie takzvaných tepelných kapacít, a to väčším podielom vzduchu v palivovej zmesi.

Dostatok vzduchu do valcov vháňa kompresor. Kým bežné prepĺňané motory pridávajú k väčšiemu množstvu nasávaného vzduchu adekvátne množstvo benzínu, Skyactiv-X podiel paliva nezvyšuje.

Nový motor pracuje s extrémne chudobnou zmesou, údajne až 36:1 (36 kilogramov vzduchu na jeden kilogram paliva). Takú zmes však klasická zapaľovacia sviečka buď nezapáli vôbec, alebo dochádza k nedokonalému horeniu. Predsa len, pomer 36:1 sa od stechiometrického pomeru 14,7:1 (tento pomer vzduchu a paliva označuje teoreticky dokonalé spálenie zmesi) zásadne líši.

Riešením malo byť prelomové zapaľovanie kompresiou. Motor by nepotreboval zapaľovacie sviečky, pretože zmes by sa vznietila iba prostredníctvom tlaku. Technológia HCCI (Homogenous Charge Compression Ignition) funguje na princípe nedokonalo premiešanej zmesi, v ktorej existujú body, kde je zmes bohatšia. Tieto body sa s rastúcim tlakom vznietia a zapália celú zmes.

Reálne skúšky odhalili, že zapaľovanie kompresiou je veľmi nepresné a využiteľné len v určitom pásme otáčok. Preto motor Skyactiv-X napokon dostal aj konvenčné zapaľovacie sviečky.

Sviečka však v tomto prípade nezapaľuje celú zmes, iba jej malú časť. Plameň postupne rastie a pôsobí proti pohybu piesta. Vo valci stúpa tlak i teplota, čím dochádza k zapáleniu zvyšku zmesi. Sviečka teda dáva len akýsi impulz a prevažná časť zmesi sa vznieti vďaka kompresii. 

Čo to znamená pre šoféra? Konštruktéri avizujú výrazne rýchlejšiu odozvu na zošliapnutie plynového pedála, vyšší krútiaci moment v porovnaní so súčasnými motoromi Skyactiv-G a samozrejme nižšiu spotrebu benzínu. Navyše, novinka má byť úsporná aj pri vyššom zaťažení.

Otáznikov okolo nového motora je ešte veľa. Každopádne Mazda ho chce ponúknuť ako alternatívu ku klasickej benzínovej a naftovej verzii. 

Dva koncepty

Okrem modernizovanej Mazdy6 a prototypu motora Skyactiv-X na ženevskom autosalóne uvidíme aj dve dizajnové štúdie. Mazda Vision Coupe debutovala vlani v Tokiu a získala titul najkrajší koncept roka 2017. Vízia športovo ladeného sedanu vznikla pri príležitosti 50. narodenín niekdajšieho kupé Mazda Cosmo 110S. Bol to prvý sériový model značky, ktorý poháňal motor s rotujúcimi piestami typu Wankel. Aký motor pracuje v útrobách nádhernej karosérie však výrobca neprezradil. 

Mazda Kai predznamenáva, ako bude vyzerať nástupca dnešnej Trojky. Okrem ďalšej evolúcie dizajnového jazdy Kodo, prináša novú podvozkovú platformu a už spomínaný motor Skyactiv-X. Štúdiu Kai sme prvýkrát videli vlani na tokijskom autosalóne.