Peugeot 2018 09 1200x90
Thumb img 3851  2 Thumb img 3845 Thumb img 3974 Thumb img 3960 Thumb img 3980 Thumb img 3985 Thumb img 3964 Thumb img 3983

Mercedes-Benz A200: Môj Mercedes...

Hlasové ovládanie známe z reklamy zatiaľ nie je tou najlepšou vecou na novej triede A. Viac radosti mi urobila logika ovládania na volante, zmysel pre detail a nový motor.

Prvý pohľad do útrob nového Mercedesu-Benz triedy A nejedného vystraší. Dva veľké displeje na palubnej doske, dve dotykové plôšky na volante a touchpad medzi prednými sedadlami. Takto vyzerá automobilová moderna v praxi. Tiež som mal pred ňou rešpekt, lebo v aute radšej študujem podvozok a techniku pod kapotou ako elektronické hračky. Lenže Mercedes prekvapil.

To, čo na prvý pohľad pôsobí zložito, až chaoticky, je v skutočnosti prekvapivo jednoduché. V podstate ani netreba púšťať volant z rúk. Prostredníctvom čiernej dotykovej plôšky na ľavom ramene volantu listujete v menu digitálneho prístrojového panela. Stlačením voľbu potvrdíte a keby náhodou, hneď vedľa je mechanické tlačidlo pre návrat späť, respektíve „domov“ do základného menu. Rovnakým spôsobom môžete listovať v menu displeja multimediálneho a navigačného systému. Tentoraz však dotykovou plôškou na pravom ramene volantu, doplnenou o mechanické tlačidlá pre krok späť a návrat do hlavného menu. Dotykové ovládače sú vyladené skvelo a hoci sa nepovažujem za odborníka v oblasti informačných technológií, na toto som si veľmi rýchlo zvykol. A keď sa ocitnete v slepej uličke, vždy sa cez stredový displej môžete preklikať manuálne, pretože je dotykový. Len sa za ním musíte trochu natiahnuť.

Vypracovanie detailov, vrátane čalúnenia batožinového priestoru, je na vysokej úrovni.

Priznávam, že touchpad medzi prednými sedadlami som príliš nevyužil. Načo, keď drvivú väčšinu funkcií môžem ovládať priamo z volantu? Vrcholom čo sa ovládania týka, majú byť hlasové povely. Začnete frázou „môj Mercedes“ a vyslovíte príkaz. Napríklad „zavrieť strechu“, respektíve „zavřít střechu“, pretože systém zatiaľ nefunguje v slovenčine, iba v češtine. Alebo „navigace“ či „naladit Expres“. Hlasové ovládanie ešte nie je stopercentné a vývoj jednotlivých jazykových mutácií stále beží. Český systém na teraz zďaleka nefunguje tak dobre ako anglický. Navyše, majiteľ môže svoje auto naučiť novým, vlastným príkazom. Hlasové ovládanie zatiaľ považujem skôr za príjemné spestrenie než vyslovene praktickú vec.

Poďme sa venovať aj autu ako takému. Najmenší Mercedes opäť mierne narástol, takže priestorová ponuka je teraz bohatšia. Platí to najmä o zadných sedadlách, kde vládne dostatok miesta vo všetkých smeroch. Rátajte však s tým, že sedák je ukotvený pomerne nízko, takže dospelí nebudú mať dostatočne podopreté stehná. Ak dozadu naložíte detské sedačky, operadlo môžete nastaviť do takzvanej „cargo“ polohy. So sedákom vtedy zviera takmer pravý uhol, čo deťom nevadí a kufor so základným objemom 370 l bude ešte o čosi skladnejší. Mimochodom, zadné operadlo môže byť delené v pomere 60:40 alebo za príplatok 40:20:40. Šofér sa nemá na čo sťažovať. K dispozícii je dosť miesta na pravé koleno, aj dobrý výhľad šikmo von. Čelné okno je pomerne nízke, takže keď zastavíte na hranici križovatky, môžete mať problém s výhľadom hore na semafor. V Stuttgarte to vedia, preto sa po zastavení aktivuje kamera umiestnená pri vnútornom spätnom zrkadle a cez stredový displej vám sprostredkuje lepší výhľad do križovatky.

Už ani v Mercedese nie je viacprvkové zavesenie samozrejmosťou. Slabšie motorizácie ho nemajú, my sme ho mali.

Typický záujemca o kompaktný Mercedes vraj nerieši, čo presne pracuje pod kapotou, ale my sa tam zastavme. Ide o nový prepĺňaný benzínový štvorvalec s objemom 1,4 litra (reálny objem je 1332 cm3) a výkonom 120 kW (163 k). Nemci ho vyvinuli v spolupráci s francúzskou automobilkou Renault, avšak každý si finálne naladenie urobil sám a zároveň každý si ho vyrába vo vlastnej továrni. Novinka je veľmi tichá, nepôsobí „emisne“ priduseným dojmom a nepýta si veľa paliva. Diaľničný presun z Bratislavy do Zvolena zvládla za 6,8 l/100 km, v meste som jazdil za rovných sedem litrov a po okreskách za 5,6 l/100 km. Celkový priemer sa ustálil tesne nad šesťlitrovou hranicou. V prípade značky Mercedes- -Benz sú najvyššie nároky oprávnené, preto by som chcel, aby sedemstupňová dvojspojková prevodovka výraznejšie podradzovala pred zákrutou alebo odbočkou aj v základnom - komfortnom - jazdnom móde. Najmä v meste sa stávalo, že dvojku zaradila až za odbočkou, po opätovnom zošliapnutí plynového pedála. A čo jazda? Áčko sa veľmi príjemne ovláda, ale nie je to vyslovene športovec. Z karosérie srší tuhosť a hoci tlmiče v nej majú veľkú oporu, prejazd cez prepadnutý kanálový poklop by mohli zvládať pohodlnejšie. Celkovo od tohto Mercedesu nečakajte plavnú jazdu, skôr poctivé kopírovanie nerovností.

Technické parametre
motor 200
zdvihový objem [cm3] 1332
výkon [kW/k] 120/163
pri otáčkach [1/min] 5500
krútiaci moment [Nm] 260
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 225
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,2
nameraná spotreba [l/100 km] 4,2-7,0
objem batož. priestoru [l] 370-1210
cena modelu od [€] 30.186
registračný poplatok [€] 360

Kúpiť, či nekúpiť?

Aj z najmenšieho modelu značky cítiť, že je to Mercedes. Akustickým utlmením kabíny, materiálmi či technológiami. Pravda, Nemci si za to nechajú náležite zaplatiť.