Thumb mb h 1 Thumb mb h a Thumb mb h 1a Thumb mb h b Thumb mb h c Thumb mb h d Thumb mb h e

Mercedes-Benz stavia v Maďarsku prvý úplne flexibilný závod

Divízia Mercedes-Benz Cars investuje v Maďarsku 1 mld € do výstavby nového, vysoko efektívneho a prvého plne flexibilného (Full-Flex) závodu na výrobu osobných áut patriaceho medzi najmodernejšie na svete.

Nový závod, ktorý vytvorí vyše 2.500 pracovných miest, začali stavať v maďarskom meste Kecskemét na ploche vyše 382.000 m2, predstavujúcich plochu asi 54 futbalových ihrísk.

„Vďaka investícii za 1 mld € staviame v Maďarsku prvý Full-Flex závod globálnej výrobnej siete divízie Mercedes-Benz Cars. Flexibilne bude v ňom možné na jednom páse vyrábať vozidlá s odlišnou architektúrou od kompaktného modelu až po sedan s pohonom zadných kolies a s odlišnými druhmi pohonu vrátane elektromobilov,“ vysvetľuje Markus Schäfer, člen divíznej rady Mercedes-Benz Cars zodpovedný za riadenie výroby a zásobovacieho reťazca.

Najnovší, v poradí už druhý závod Mercedes-Benz v Kecskeméte, majú uviesť do prevádzky začiatkom nového desaťročia. Prvý závod stuttgartskej značky v tejto lokalite už od roku 2012 vyrába pre celý svet kompaktné modely áut s pohonom predných kolies. 

Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí: „Vo svetovom hospodárstve sa začala nová éra: prebieha moderná priemyselná revolúcia, vlajkovou loďou ktorej je automobilový priemysel. Úlohou maďarského hospodárstva je byť úspešný aj v tejto ére – a doterajšie výsledky ukazujú, že krajina to nielen dokáže, ale patrí medzi najúspešnejšie v Európe.“

Divízia Mercedes-Benz Cars vlani vyrobila vyše 2,4 mil osobných áut značiek Mercedes-Benz a smart. Z toho vyše 190.000 kompaktných vozidiel Mercedes-Benz, vrátane novej Triedy A, zmontovalo 4.000 zamestnancov závodu v Kecskeméte. Ako prvý vyšiel v roku 2012 v z brán tohto podniku Mercedes-Benz B-triedy. V roku 2013 nasledovalo kompaktné 4-dverové kupé CLA a v roku 2015 z neho odvodené falošné kombi CLA Shooting Brake. Oba modely vyrábajú v Kecskeméte exkluzívne pre celý svet. V máji t. r. rozšírila paletu produktov maďarského výrobného závodu nová Trieda A.