Peugeot 05 2019 1140x190
Thumb 3m Thumb 2m Thumb 1m Thumb 4m Thumb 5m Thumb 6m Thumb 7m Thumb 8m Thumb 9m Thumb 10m Thumb 11m Thumb 12m Thumb 13m Thumb 14m Thumb 15m Thumb 16m Thumb 17m Thumb 18m Thumb 19m Thumb 20m Thumb 21m Thumb 22m Thumb 23m Thumb 24m Thumb 25m Thumb 26m Thumb 27m Thumb 28m Thumb 29m Thumb 30m

Mercedes odhalil novú triedu GLS, má špeciálny režim pre umývanie

Nemci avizujú štedrý priestor a prvotriedny luxus. V ponuke motorov nechýba benzínový osemvalec.

Prešlo iba pár dní, odkedy Mercedes predstavil svoje najmenšie SUV, nesúce názov GLB. Aktuálne prichádza novinka, ktorá mieri presne na opačný koniec ponuky športovo-úžitkových áut s hviezdou. Nový Mercedes-Benz GLS práve predstavili v New Yorku a na trhu ho môžeme očakávať koncom tohto roka.

Vyše päťmetrové luxusné SUV opäť narástlo. Do dĺžky o 77 milimetrov, do šírky o 22 mm a rázvor sa natiahol o výrazných 60 mm. Mercedes tým pádom prerástol svojho hlavného konkurenta, BMW X7.

  Mercedes-Benz GLS BMW X7
dĺžka 5207 mm 5150 mm
šírka 1956 mm 2000 mm
výška nezverejnené 1805 mm
rázvor 3135 mm 3100 mm
objem kufra max. viac než 2400 l 326 - 750 - 2120 l

Pri takto štedrých mierach nečudo, že Mercedes o novom GLS hovorí ako o triede S v ríši SUV. Nadštandardný komfort vraj nájdeme vo všetkých troch radoch sedadiel. Dokonca aj úplne vzadu si dostatok miesta nájdu cestujúci s výškou až 1,94 m. Vybrať si môžete sedemmiestnu verziu alebo luxusnejší šesťmiestny variant s dvomi samostatnými sedadlami v druhom rade. Výrobca zatiaľ zverejnil iba maximálny objem kufra "vyše 2400 litrov". Dosiahnete ho, ak sklopíte druhý a tretí rad sedadiel do podlahy.

Dizajn čerpá inšpiráciu od ostatných najnovších Mercedesov, najmä triedy ML. Karoséria je uhladená, zbavená zbytočných prelisov a ozdôb. Tradičnou pýchou Mercedesov sú adaptívne diódové predné svetlomety Multibeam LED, schopné odtieniť ostatné vozidlá na ceste. Každý svetlomet v novom GLS obsahuje 112 diód, ktoré sa podľa potreby vypínajú a zapínajú, aby neoslepovali ostatných účastníkov premávky. Diaľkové svetlo s ultra dosvitom vytvára maximálnu zákonom povolenú intenzitu svetla, vďaka čomu jas klesne pod referenčnú hodnotu jeden lux až vo vzdialenosti viac ako 650 metrov. Vizuálne zaujímavé sú aj koncové diódové svetlá s trojrozmernou grafikou.

Uhladený dizajn nie je samoúčelný. Obrovské SUV medzigeneračne zaznamenalo zlepšenie aerodynamiky. Koeficient odporu vzduchu klesol z pôvodných 0,35 na 0,32. Konštruktéri sa pochválili, že dosiahli výrazne hladšie obtekanie vzduchu okolo jednotlivých častí podvozka a cez motorový priestor. Lepšia aerodynamika má vplyv nielen na spotrebu paliva, ale dokáže zlepšiť aj akustický komfort v kabíne.

Už sme si pomaly zvykli na futuristické palubné dosky nových Mercedesov, obsahujúce dva opticky prepojené displeje trčiace do priestoru. Majiteľ nového Mercedesu GLS o displeje nepríde. Každý má uhlopriečku 12,3 palca, pričom tentoraz netrčia z palubnej dosky, ale sú do nej elegantne zakomponované. Dobrodružný nádych kabíne dodávajú mohutné madlá medzi prednými sedadlami.

Základná obsluha prístrojov zostáva nezmenená. Dotyková plôška na ľavom ramene volantu slúži pre listovanie v digitálnom prístrojovom paneli. Pravá obsluhuje stredový displej multimediálneho systému. Listovať v ňom môžete aj prostredníctvom touchpadu, alebo priamo prstom, keďže obrazovka je dotyková. Vrcholom čo sa ovládania týka, je vylepšený interiérový asistent MBUX, reagujúci na hlas (zatiaľ iba v čínštine, angličtine a nemčine, neskôr pribudnú ďalšie jazyky) a gestá.

Kamera v stropnej ovládacej jednotke sníma pohyby rúk a ramien šoféra a spolujazdca. Ak sa ruka priblíži k dotykovému displeju alebo dotykovému poľu na stredovej konzole, zmení sa zobrazenie na multimediálnom displeji, napríklad sa zvýraznia jednotlivé prvky. Systém dokáže odlíšiť ruku šoféra od ruky spolujazdca, takže vie, na ktorom sedadle má nastaviť masážnu funkciu. 

Pod kapotou dominujú šesťvalcové motory, vrcholom je benzínový osemvalec. Benzínový šesťvalec s objemom 3,0 litra dosahuje výkon 270 kW (367 k), ale v Európe ho nekúpite. Zato štvorlitrový osemvalec (360 kW/489 k) pravdepodobne k dispozícii bude. Oba zážihové agregáty sú štandardne vybavené štartovacím motorgenerátorom, napájaným 48V elektrickou sieťou. Ide teda o mild hybridy.

Naftu spaľuje šesťvalec OM656 s objemom 2,9 litra, produkujúci 210 kW (286 k) alebo 243 kW (330 k). Štandardom je deväťstupňová meničová automatická prevodovka a pohon všetkých štyroch kolies.

Sériovo dodávané vzduchové pruženie dokáže regulovať silu pruženia na každom kolese samostatne. Takto pôsobí proti nakláňaniu karosérie v pozdĺžnom i priečnom smere. Pri potláčaní neželaných pohybov karosérie si Mercedes GLS pomáha aj hydraulikou. 

Hydropneumatická sústava vytvára sily, ktoré sú väčšie ako sily vo vzduchovom pružení a aktívne podopierajú a tlmia pohyby karosérie vozidla, napríklad pri pozdĺžnom alebo priečnom zrýchlení alebo počas jazdy na nerovných vozovkách.

Auto sa - podobne ako motocykel - nakláňa do zákrut a umožňuje jazdu takmer bez priečne pôsobiacich síl. Ak je Mercedes  GLS vybavený viacúčelovou stereokamerou, je možné skenovanie povrchu vozovky: kamera priebežne sníma povrch vozovky a podvozok reaguje na zvlnený povrch vozovky ešte predtým, ako cez neho prejde, a tým zvlnenie do značnej miery vyrovná. 

Perličkou je špeciálny jazdný režim, určený pre umývanie auta v automatizovanej linke. Ak ho aktivujete, vzduchový podvozok sa prestaví do najvyššej polohy, čím zároveň dôjde k zmene geometrie náprav a rozchod kolies sa zúži. Takto sa s obrom ľahšie zmestíte do umývačky. Zdvihnuté auto odhalí podbehy, aby k nim kefy ľahšie prenikli. Mercedes okrem toho zavrie všetky okná, nastaví vnútornú cirkuláciu vzduchu na klimatizácii, sklopí vonkajšie spätné zrkadlá a aktivuje kamerový systém pre ľahšiu orientáciu v stiesnenom priestore. V momente, keď opustíte umývaciu linku a rýchlosť jazdy prekročí hranicu 20 km/h, "umývací jazdný režim" sa automaticky vypne.