Conti france sk 1140x86
Thumb sprinter sa odhal  uje 1 Thumb sprinter sa odhal  uje 1 Thumb sprinter sa odhal  uje 2b detail2 Thumb sprinter sa odhal  uje 2 Thumb sprinter sa odhal  uje 2c detail2 Thumb sprinter sa odhal  uje 3 Thumb sprinter sa odhal  uje 4 Thumb sprinter sa odhal  uje 4b Thumb sprinter sa odhal  uje 1 vstupny

Mercedes Sprinter sa odhaľuje

Ešte pred oficiálnym uvedením novinky na trh spoločnosť Mercedes- Benz Vans v decembri poodkryla oponu a prezentovala médiám, ako nový Sprinter povedie segment veľkých vanov do novej éry.

Od svojej premiéry v roku 1995 tento model ovplyvňuje segment veľkých vanov v celom spektre odvetví a dnes už vo vyše 130 krajinách. Počas jeho doterajšej kariéry sa predalo viac než 3,3 miliónom vozidiel z radu Sprinter. Patrí medzi najobľúbenejšie úžitkové automobily a je najpredávanejším modelom z portfólia Mercedes-Benz Vans. Nastupujúca 3. generácia má byť viac ako len moderné úžitkové vozidlo. Jeho internetová konektivita, jedinečná variabilnosť, tiché elektrické pohony a individuálne hardvérové riešenia pre nákladný priestor, ako aj spôsob, akým je prepojený so službami na zdieľanie a prenájom, robia zo Sprintera prvé integrované systémové riešenie.

Špičková verzia výbavy vozidla s automatickou prevodovkou a vpravo základný dizajn pre užívateľov, ktorí sa rozhodnú uprednostniť
prídavný úložný priestor prístrojovej doske.

 

Centrálnu úlohu v takejto sofistikovanej koncepcii hrá filozofia „adVANce future“. Výrobca ju predstavil už v roku 2016, ale konkrétnejšiu podobu jej dodávajú novinky z vývoja, napríklad nové riešenia pre konektivitu. Do sériovej výroby sa dostane na jar roku 2018 práve spolu s novým Sprinterom. Iniciatíva „adVANce future“ pomáha spoločnosti Mercedes-Benz Vans premeniť sa z výrobcu na dodávateľa kompletne integrovaných riešení pre dopravu a mobilitu. Vývoj produktov a služieb zahŕňa do piatich oblastí inovácií: digital@ vans sa sústredí na konektivitu a digitálne prepájanie vozidiel, čo poskytne množstvo príležitostí na zlepšenie hospodárnosti a optimalizáciu procesov v celom logistickom reťazci. V rámci solutions@ vans sa vyvíjajú hardvérové riešenia, ktoré pomôžu zákazníkom s hospodárnosťou v ich každodennom biznise. Nastupujúci modelový rad ponúkne vyše 1000 verzií a modifikácií. Oblasť rental@vans sa sústredí na inovatívne modely prenájmu a sharing@vans dáva dokopy nové koncepty na poli hromadnej prepravy osôb. Nuž a eDrive@ vans stelesňuje holistický prístup k elektrickej mobilite.

Elektrická parkovacia brzda je na ľavej strane prístrojovej dosky spolu ovládaním svetiel. V hornej časti prístrojovej dosky sú integrované skrinky vybavené slotmi na smartfón, USB a priehradkou na bezkáblové nabíjanie mobilu.

Tretia generácia Sprintera, ktorá na trh príde vo februári 2018, bude vzorom inovácií predovšetkým vďaka kompletne novým sieťovým službám. Hardvér na pripojenie na internet je po prvý raz neoddeliteľnou súčasťou infraštruktúry vozidla. To vytvára základný predpoklad pre inovatívne služby a riešenia špecificky zamerané na jednotlivé sektory dopravy. Sieťové prepojenie a telematika hrajú pri optimalizácii flotily zásadnú úlohu. Po uvedení zariadenia „Mercedes PRO Adapter“ (vlani v septembri), ktoré je možné do vozidiel inštalovať dodatočne, na palube nového Sprintera absolvuje premiéru aj komunikačný modul plne integrovaný do vozidla už z výroby.

Sedadlo vodiča s nastavovaním dĺžky sedáka.

 

Všestrannosť a prispôsobivosť vozidiel je kľúčovým kritériom na splnenie požiadaviek zákazníkov v rôznorodých odvetviach. Sprinter má nebývalo širokú paletu variantov, ktorá siaha ďaleko za rozličné nadstavby, rázvory a výšky nakladacej hrany. Portfólio začína základnou verziou pre zákazníkov citlivých na cenu a končí luxusným variantom s interiérovou výbavou z materiálov vysokej kvality. Celé vozidlo „naživo“ sme síce na podujatí Sprinter Innovation Campus ešte nemali možnosť vidieť, ale reálne boli napríklad ukážky pracoviska vodiča. Strednej časti palubnej dosky dominujú inteligentné informačno- zábavné systémy. Nová generácia telematických riešení, ktorá poskytne maximálnu prepojenosť, je špecifikom vozidiel na vrchole cenníka. Možnosť sieťového prepojenia bude však k dispozícii aj pre užívateľov, ktorí sa rozhodnú informačno- zábavný systém zameniť za prídavný úložný priestor. Koncept odkladacích priestorov ponúkne otvorené, zatvorené alebo uzamykateľné priehradky v obložení stropu aj inde v kabíne a umožní prispôsobiť konfiguráciu konkrétnym požiadavkám.

Dvojlavica do vozidiel na prepravu osôb.

 

Komplexná stratégia pokrýva tiež oblasť elektrického pohonu. Elektrifikácia v najbližších rokoch čaká všetky modelové rady úžitkových vozidiel z produkcie Mercedes-Benz Vans. Už teraz si možno objednať model eVito, ktorý bude k dispozícii v druhej polovici tohto roka. Po ňom v roku 2019 príde na rad eSprinter. Využitie presieťovania – popri financovaní a konceptoch mobility špecifických pre elektrické vozidlá – tvorí súčasť celkového riešenia a celého ekosystému. Vďaka tomu sa zásadným spôsobom znižujú prevádzkové náklady počas celého životného cyklu. A to robí eSprinter a eVito konkurencieschopnými v danom úžitkovom alebo priemyselnom kontexte. Elektrifikáciu modelového radu sprevádza zmena spôsobu vývoja a do procesu sú priamo zapojení strategickí zákazníci. Konkrétne: logistický dodávateľ Hermes a Mercedes-Benz Vans na začiatku roka 2018 naštartovali pilotnú fázu spolupráce v Hamburgu a Stuttgarte. Rozšírenie elektrickej flotily je následne naplánované na ďalšie mestské aglomerácie, takže celkove sa do rozvozu balíkov nasadí 1500 elektrických dodávok. Poznatky a informácie, ktoré obe spoločnosti pri tomto pilotnom projekte získajú, sa potom dajú sčasti využiť a v iných odvetviach, čo v konečnom dôsledku bude výhodné pre všetkých klientov.