Hyundai 06 1 2019 1140x190

Miláno podpísalo „zelené“ kontrakty

Verejnú súťaž na vozidlá ohľaduplné k životnému prostrediu, ktorú vypísali v talianskom Miláne,vyhralo IVECO BUS a IVECO.

Vozidlový park prevádzkovateľa mestskej hromadnej dopravy ATM (AziendaTrasportiMilanesi) sa rozrastie o 120 autobusov Urbanway Hybrid– prvú várku si prevezme v júni tohto roku. Tento kontrakt je spojený s objednávkou na 43 truckovEurocargo CNG pre milánske komunálne služby AMSA (AziendaMilaneseServiziAmbientali), ktoré zabezpečujú zvoz odpadkov, čistenie komunikácií a ďalší servis dôležitý pre životné prostredie a vzhľad mesta. Tieto vozidlá sa vyznačujú zredukovanými emisiami, nižšou hlučnosťou a vyšším výkonom. Miláno sa tak pripája k ďalším veľkým európskym mestám ako je Paríž, Madrid či Bologna, ktoré už prevádzkujú vozidlá z produkcie IVECO na zemný plyn a hybridné autobusy od IVECO BUS.

Veľkokapacitný 18-metrový kĺbový Urbanway Hybrid pre 149 cestujúcich bol vyvinutý s dôrazom na zásadné zníženie emisií a spotreby paliva, aby v mestách poskytoval čoraz ekologickejšiu mobilitu. Je vybavený systémom sériového hybridného pohonu, ktorý tvorí elektromotor s výkonom 175 kW/120 kW (špičkový/nominálny výkon), 210-kilowattový vznetový motor IVECO Tector Euro VI a lítium-iónovébatérie najnovšej generácie. Inteligentný systém energetického manažmentupočas prevádzky optimalizuje spotrebu paliva a akumuluje energiu vznikajúcu pri brzdení. V porovnaní s vozidlami na dieselový pohon má hybridné riešenie spotrebu paliva a úroveň emisií CO2 nižšiu až o 30 %, pričom potenciálna ročná úspora CO2 činí 35 ton. Ďalšou výhodou autobusu Urbanway Hybrid je jeho tichá prevádzka: systém „Arrive& Go“ automaticky prepínapohonné ústrojenstvo do plne elektrického režimu pri príjazde na zastávku aj pri odjazde, čím eliminuje vibrácie a znižuje hladinu hluku o viac než 50 %. Prínos bezprostredne pociťujú nielen cestujúci, ale tiež chodci, ľudia čakajúci na autobus, obyvatelia domov na okolía samozrejme vodiči, ktorí majú tichšie pracovné prostredie.

Koncom tohto leta sa do prevádzky milánskych komunálnych služieb zapojí 43 nákladných vozidiel IVECOstrednej hmotnostnej kategórie s pohonom na stlačený zemný plyn.Model Eurocargo120EL21/P CNG je vybavený motorom IVECO Tector 6 s výkonom 210 k vyrábaný spoločnosťou FPT Industrial. Pohon na zemný plyn je v súčasnosti najefektívnejšie dostupné technologické riešenie na znižovanie znečisťovania ovzdušia v mestských regiónoch. Z hľadiska emisií je to„čisté“ palivo, keďže vozidlá vo verzii CNG produkujú o 35 % menej oxidov dusíka, resp. o 95 % menej pevných častíc než dieselové motory.