Conti france sk 1140x86
Thumb 21d Thumb 23d Thumb 22d Thumb 24d Thumb 25d Thumb 26d

Míľový krok vpred: Nová Dacia Duster odtajnila interiér

Dostupné SUV ponúkne nové prvky výbavy a celkovo útulnejšiu kabínu.

Počas minulotýždňovej premiéry novej Dacie Duster zaznelo, že najvýznamnejšie novinky máme čakať vnútri. Lenže Rumuni ukázali vzhľad palubnej dosky iba prostredníctvom počítačových ilustrácií.

Na zvyšok si vraj máme počkať do polovice septembra, keď Duster predvedú na autosalóne vo Frankfurte. Vzhľad kabíny napokon v predstihu odhalil francúzsky magazín L'Argus. Jeho redaktor mal možnosť siahnuť si na maketu i kabínu reálneho auta.

Teraz už môžeme potvrdiť avizovaný veľký medzigeneračný skok dopredu. Palubná doska má módne horizontálne základné členenie a konečne aj vyššie ukotvený displej multimediálneho systému. Ako celok pôsobí mohutnejšie, niekomu môžu tieto tvary vzdialene pripomenúť Land Rovery.

Samozrejme, Duster nemá ambíciu konkurovať legendárnym britským autám, ale na pomery Dacie ide o veľký krok vpred. Stredová konzola je mierne natočená na šoféra. Okrem dotykového displeja obsahuje aj niekoľko tradičných ovládačov. Tlačidlá sú riešené v štýle klapiek a v otočných ovládačoch jednozónovej automatickej klimatizácie nájdeme malé displeje s ukazovateľmi teploty, otáčok ventilátora a smeru prúdiaceho vzduchu.

Klimatizácia s automatickou reguláciou nie je jedinou novinkou vo výbave Dustera. Rumunské SUV sa dočká aj kompletného kamerového systému. Jednu kameru nájdeme v maske chladiča, ďalšie dve vo vonkajších spätných zrkadlách a štvrtú vzadu. Pri parkovaní dokážu zobraziť auto z vtáčej perspektívy.

Prístrojový panel s dvomi okrúhlymi ukazovateľmi a veľkým displejom uprostred pravdepodobne pochádza od aliančného partnera Nissan. Spolujazdec má pred sebou pomerne hrubý pás plastu, v ktorom je ukrytý airbag. O čosi vyššie sa nachádza malý odkrytý odkladací priestor, dole je klasická schránka.

Priložené obrázky zatiaľ nepotvrdzujú, či sa dočkáme väčších a hlavne pohodlnejších predných sedadiel. Zatiaľ čo výplne predných dverí sú nové, zadné evokujú predchodcu.

Podľa dostupných správ zostali vonkajšie rozmery auta takmer nezmenené. Nová Dacia Duster meria na dĺžku 4320 mm, na šírku 1820 mm, na výšku 1630 mm a rázvor dosahuje hodnotu 2670 mm.

Všetky podrobnosti zistíme počas frankfurtského autosalónu.

Vzhľadom na nové prvky výbavy bude zaujímavé sledovať ceny jednotlivých verzií. Základná cena by stúpnuť nemala. Vo Francúzsku štartuje od nezmenených 11 990 eur, slovenskú zatiaľ nepoznáme. Prvý Duster u nás predávajú za 9990 eur.