Mitsubishi 1140x190
Thumb 8539 sequence 01 Thumb 81601 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81603 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81602 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81604 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81611 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81610 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81609 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81608 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81607 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81606 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81605 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81604 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81603 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81602 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam Thumb 81601 large mini cooper sd sa piatimi dverami priblizilo masam

Mini Cooper SD sa piatimi dverami priblížilo masám

Dôvod pre vznik novej karosárskej verzie bol prozaický. Pár dverí navyše pritiahne praktickejšie zameraných zákazníkov. Som prekvapený, že Mini vyrukovalo s päťdverovým variantom až teraz...

V skratke: novinka je o 161 milimetrov dlhšia ako trojdverové Mini. Má tiež o 72 mm dlhší rázvor a v neposlednom rade o 67 litrov objemnejší kufor. 

Na to, aby sme objavili prvú výhodu päťdverovej verzie, nemusíme liezť dozadu. Predné dvere sú citeľne kratšie a ľahšie, čo oceníte hlavne na preplnených parkoviskách. Z auta sa jednoduchšie vystupuje, bez strachu, že by ste oškreli vozidlo stojace vedľa vás. Akurát sa treba zmieriť s tým, že päťdverové Mini nemá bezrámové bočné okná. 

Dizajnéri navrhli naozaj malé zadné dvere, aby ako tak zachovali proporcie originálneho Mini. Otvárajú sa však takmer do pravého uhla, takže nastupovanie nie je také krkolomné, ako by sa mohlo zdať. Čo je možno ešte dôležitejšie, cez tento otvor do auta pohodlne naložíte detskú sedačku. 

Výrobca hovorí, že vďaka dlhšiemu rázvoru máme vzadu o šesť centimetrov viac miesta na nohy. Realita je mierne iná. Dospelý s výškou okolo metra osemdesiat na zadných sedadlách dlho neobsedí. Limitujúci je malý priestor v oblasti kolien. A tak zadná časť kabíny ostáva aj pri päťdverovej verzii vyhradená deťom. Dozadu ich môžete usadiť hneď tri, keďže auto je homologované ako päťmiestne. 

Kvalita použitých materiálov je o triedu lepšia ako predtým. Hlavnou výhodou päťdverovej verzie je väčší objem kufra a jednoduchší prístup na zadné sedadlá. Zadná časť kabíny si priestorovo príliš nepolepšila.

Prídavok v kufri vidieť na prvý pohľad, akurát musíme zložiť dvojité dno do spodnej polohy. Batožinový priestor má základný objem 278 litrov a pravidelný tvar. Kombinácia vznetového motora a automatickej prevodovky v malom, športovo ladenom hatchbacku, je z môjho pohľadu tá najmenej atraktívna. Lenže treba uznať, že Mini aj v tejto konfigurácii dokáže zaujať. Úplne nový turbodiesel s objemom 2.0 litra produkuje vo verzii SD výkon 125 kW (170 k). Najvyšší krútiaci moment 360 Nm je dostupný v rozsahu 1.500 až 2.750 1/min. Presne v tomto spektre ho zväčša drží šesťstupňový automat s hydrodynamickým meničom. Prevodovka radí plynulo, v snahe zúžitkovať krútiaci moment zbytočne nepodradzuje, ale motor ani zbytočne nepodtáča. Po zohriatí je agregát príjemne kultivovaný. Šesťlitrová kombinovaná spotreba v teste znamená, že na pumpu bude treba jazdiť pomerne často, veď nádrž pojme iba 44 litrov nafty. Avšak preberali sme celkom nové, nezabehnuté auto. Predpokladáme, že apetít časom klesne aspoň o pol litra. 

Nová generácia naftového dvojlitra pracuje aj v niektorých modeloch BMW.

Naftové Mini upúta rýchlymi reakciami na každý pokyn volantom. Vďaka strmému riadeniu auto dobre maskuje ťažší vznetový motor nad prednou nápravou (pohotovostná hmotnosť auta: 1.230 kg). Kto čaká väčšiu zábavu, ako len rýchle a čisté vykrajovanie zákrut, možno bude sklamaný. Zrejme dlhší rázvor sa podpísal pod fakt, že Mini sa nenechá vyprovokovať k pretáčavému šmyku ako kedysi. Dnes jazdí profesorsky dobre. Zadná náprava poslušne kopíruje stopu aj v situáciách, keď v zákrute narazí na nerovnosť. Hoci sa päťdverové Mini tvári rodinne, jazda v ňom je stále tvrdá. Značná časť nepohodlia však nejde na účet samotných tlmičov, ktoré majú tendenciu čosi odfiltrovať. Na vine sú skôr pneumatiky typu run-flat, v našom prípade s rozmerom 205/45.

Technické parametre
motor 2.0 SD
zdvihový objem [cm3] 1995
výkon [kW/k] 125/170
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 360
pri otáčkach [1/min] 1500-2750
maximálna rýchlosť [km/h] 223
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,3
nameraná spotreba [l/100 km] 5,0-6,0
batožinový priestor [l] 278
registračný poplatok [€] 657
cena modelu od [€] 26.600

Kúpiť či nekúpiť?

S dizajnom päťdverovej verzie mám osobný problém. Preto by som sa uskromnil a ostal verný trojdverovému variantu. Najlepšie s prepĺňaným benzínovým trojvalcom a manuálnou prevodovkou.