20001 banner astra1140x190
Thumb 008 Thumb 019 Thumb 020 Thumb 002 Thumb 018

Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D: Viac bezpečnosti a komfortu

Po facelifte v rámci modelového roku 2016 prešiel Outlander s modelovým rokom 2017 ďalšími dôležitými a príjemnými vylepšeniami.

Na úvod najprv niečo o značke Mitsubishi ako takej a jej pozícii na Slovensku. Možno ste vedeli, možno nie, ale Mitsubishi je najstaršia japonská automobilová spoločnosť a celkovo najstarší výrobca vozidiel s pohonom 4x4 na svete. Na Slovensku patrí medzi menšie značky z pohľadu predaja, hlavne z dôvodu skromnej ponuky modelov. Napriek tomu dosahuje v poslednom období pozoruhodnú výkonnosť, keď v uplynulom roku 2016 zaznamenala historicky druhý najlepší výsledok od začiatku pôsobenia na slovenskom trhu. Lepší bol len rok 2008, kedy výsledky významne ovplyvnilo šrotovné. V uplynulom roku Mitsubishi na Slovensku predalo 1330 vozidiel, čo je o 65 viac ako v roku 2015. Pod tento úspech sa podpísali hlavne dva ťahúne predajov - kompaktný model ASX (765 ks) a rodinnejší Outlander (377 ks), ktoré pre modelový rok 2017 prešli drobnými vylepšeniami.

Multimediálny systém dostal po dizajnovej aj funkčnej stránke lepšiu grafiku.
 

Prvé čo si vodič po usadnutí do modernizovaného Outlandera v zimnom období všimne sú nové komfortné funkcie ako vyhrievaný volant, či elektricky vyhrievané čelné sklo, ktoré urýchľujú ranné štarty a robia prvé kilometre vo vychladenom aute po mrazivej noci príjemnejšími. Kvôli šetreniu batérie je možné obe komfortné funkcie zapínať iba ak vonku poklesne teplota pod 5 °C a len na obmedzený čas. Po určitej dobe sa vyhrievanie okna aj volantu automaticky vypne. Veniec volantu je vyhrievaný len v mieste uchopenia, čo vás nepriamo núti držať ho správne. Príjemné tiež je, že technici Mitsubishi nastavili optimálnu teplotu vyhrievania, aby ste si po chvíli nepopálili ruky. Čelné okno je vyhrievané prostredníctvom jemných odporových vodičov v čelnom skle. Vďaka vyhrievaniu si tak môžete za jazdy umyť okno aj pri silných mrazoch, v ktorých by vám na klasickom čelnom okne voda v momente zamrzla.

Nová je grafika displeja palubného počítača na prístrojovom paneli, ale aj grafika multimediálneho systému. Svojou logikou a dizajnom však naďalej ostáva malou exkurziou do minulosti. Vodič sa musí veľmi sústrediť kam triafa prstom. Na druhej strane musím pochváliť navigáciu, ktorá má veľmi dobré podklady a spoľahlivo naviguje.

Stredová konzola sa vyčistila o klasickú ručnú brzdu, ktorú nahradili dve tlačidlá automatickej brzdy.

Mitsubishi tiež vylepšilo systém núdzového brzdenia, ktorý kvôli prídavnej funkcii rozpoznávania chodcov kombinuje laserový radar (Lidar - pozostáva z infrastereo kamery a laseru) s kamerou, ktorá zároveň slúži na rozpoznávanie jazdných pruhov aj automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel. To je ďalšia z noviniek, s ktorou som sa u Outlandera zatiaľ nestretol. Lidar meria krátke vzdialenosti do 10 m pred vozidlom, zatiaľ čo kamera monitoruje až 500 m pred vozidlom a vďaka tomu vie včas zareagovať. Ako rozpoznávanie chodcov funguje v praxi si veľmi rád vyskúšam v domácom teste. Kombinácia lasera s infrastereo kamerou a ešte k tomu s pomocnou kamerou sľubuje, že by to naozaj mohlo fungovať. Pretože napríklad s automatickým prepínaním stretávacích a diaľkových LED svetiel som bol spokojný. Citlivo reagujú na autá oproti aj zadné svetlá a zbytočne nečakajú s otvorením svetelného lúča. Auto v protismere vedia rozpoznať na 400 metrov do diaľky, zadné svetlá vpredu idúceho auta na 100 metrov.

Ďalšou zaujímavosťou je nadstavba parkovacieho asistenta, ktorá vám zabráni nabúrať do prekážky za autom, pokiaľ si spletiete brzdu s akcelerátorom. Ultrazvukový systém využívajúci zadné senzory auto nezabrzdí ako napr. BMW7, len uberie výkon motoru, čím umožní vodičovi včas zareagovať a predísť nechceným škodám. Systém pracuje len do rýchlosti 10 km/h a podmienkou je, aby prekážku zachytil aspoň 4 metre pred vozidlom.

Vylepšený bol aj systém sledovania mŕtveho uhla. Pri bežnej jazde v priamom smere sleduje prostredníctvom radarov priestor 3,5m x 6m za vozidlom po oboch stranách. Po aktivovaní smerovky predĺži monitorovanie priestoru na danej strane za vozidlom až na 70 metrov. Dôležitou funkciou je aj monitorovanie pohybu za vozidlom pri cúvaní a vyparkovávaní z dvora alebo parkovacieho miesta. A ešte jedna komfortná vec pribudla v Outlanderi - automatická ručná brzda. Jej výhodou je, že na každej zadnej brzde využíva elektromotorček, vďaka ktorému v zime nezamrzne. Jej nevýhodou ale je, že pokiaľ sa vám vybije batéria, bez káblov a pomoci suseda auto neodbrzdíte. Automatická brzda má podobne ako u konkurencie funkciu núdzového brzdenia. To znamená, že pokiaľ budete potrebovať auto z akéhokoľvek dôvodu náhle zastaviť, stačí dva razy potiahnuť za tlačidlo a auto samo zabrzdí.

Ponuka motorov sa nijako nemení. Benzín zastupuje atmosferický štvorvalec 2.0 MIVEC (110 kW/ 150 k), naftovou alternatívou je turbodiesel 2.2 D-ID s rovnakým výkonom 110 kW/150 k. Benzínový motor sa kombinuje s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom iba prených kolies, alebo s CVT automatickou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies. Naftový agregát so 6-stupňovým manuálom alebo automatom s hydrodynamickým meničom a výhradne so štvorkolkou. Automat naftovej verzie patrí medzi pomalšie, vláčnejšie reagujúce prevodovky a citeľne tým uberá z dynamiky motoru. Spotreba je ale na tak veľké auto uspokojivá. Na diaľnici si odpil 8,4 l/100 km. Po opustení diaľnice jeho apetít klesol na 6 až 6,5 l/100 km. Potrebné je ešte spomenúť, že na streche sme viezli nosiče aj s lyžami.

V porovnaní s posledným testom Outlanderu mám pocit, že technici opäť trochu vylepšili odhlučnenie motora aj podvozka. Hlavne pri diaľničných rýchlostiach preniká do kabíny menej hluku a dodatočným vyladením tlmičov bol posilnený aj jazdný komfort podvozka.

Technické parametre
motor 2.2  DI-D
zdvihový objem [cm3] 2268
výkon [kW/k] 110/150
pri otáčkach [1/min] 3500
krútiaci moment [Nm] 380
pri otáčkach [1/min] 1750-2500
prevodovka 6AT
palivová spotreba [l/100 km] 5,8
pohotovostná hmotnosť [kg] 1685
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 11,6
maximálna rýchlosť [km/h] 190
emisie CO2 [g/km] 154

Rozmery: dĺžka 4695 mm, šírka 1810 mm, výška 1710 mm, rázvor náprav 2670 mm, objem palivovej nádrže 60 l, objem batožinového priestoru 667/1608 l.