135 19 hyund kampan i range 1140x190px 1
Thumb 1a Thumb 2a

Modernizovaný Abarth 595 má viac koní a lepšie tlmiče

Malý škorpión môže mať brzdy Brembo, samosvorný diferenciál i karbónové sedadlá. Benzínový turbomotor je dostupný v troch výkonových verziách.

Fiat 500 podstúpil omladzovaciu kúru ešte vlani, športový variant prichádza s vylepšeniami práve teraz. Abarth 595 dostal nové nárazníky, upravenú svetelnú techniku a prepracované zliatinové disky s priemerom 16 a 17 palcov.

V prípade "vreckovej rakety" je omnoho zaujímavejšia vyladená technika. Abarth v prvom rade dostal väčšiu porciu koní a Newtonmetrov. Prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,4 T-Jet v základnej verzii produkuje 107 kW (145 k) a 206 Nm.

Ak siahnete po variante Turismo, dostanete 121 kW (165 k) plus 230 Nm. Najsilnejší Abarth 595 nesie prívlastok Competizione, má väčšie turbodúchadlo Garrett a jeho prepĺňaná jedna-štvorka dosahuje výkon 132 kW (180 k) a najvyšší krútiaci moment 250 Nm. Škoda, že Taliani neuviedli, pri akých otáčkach sú dané parametre dostupné.

Prevodovky sa v rámci faceliftu nezmenili, zákazník si môže vybrať medzi manuálnym a robotizovaným ústrojenstvom. Obe však majú iba päť prevodových stupňov pre jazdu dopredu.

Najväčšou novinkou preladeného podvozka sú tlmiče Koni s funkciou Frequency Selective Damping. Každý tlmič obsahuje dva paralelné olejové okruhy, pričom v závislosti od frekvencie tlmenia, ventil operatívne zmení prietok oleja tlmičom. Podvozok by mal byť raz tuhší, inokedy poddajnejší - v závislosti na aktuálnom povrchu vozovky. Ide o čistú hydrauliku a mechaniku, bez akejkoľvek elektronickej pomoci. 

Modernizovaný Abarth 595 Turismo má tlmiče Koni štandardne na zadnej náprave, ktorá by vďaka nim mala byť pokojnejšia na nerovnostiach. 

Špičkový variant Competizione dostal tlmiče Koni aj na prednú nápravu. Ak si priplatíte za paket Performance, dostanete mechanický samosvorný diferenciál. K dispozícii sú tiež karbónové sedadlá Sabelt alebo brzdový systém Brembo s prednými kotúčmi priemeru 305 mm a štvorpiestikovými strmeňmi.

Nový Abarth sa na trhu objaví v júni.