Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 10 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 1 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 2 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 3 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 5 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 6 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 4 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 8 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 7 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 9 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 11 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 13 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 12 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 14 Thumb novy modernizovany lexus rx autozurnal.ta3.com 15

Modernizovaný Lexus RX: V čom je luxusné SUV ešte lepšie?

Japonská značka dnes predstavila nový Lexus RX. Luxusné SUV bolo jedným z pionierov značky v Európe a v roku 1998 dopomohlo k vytvoreniu segmentu luxusných SUV. Teraz prichádza posledná generácia v modernizovanej podobe, ktorú začnú predávať na jesen roku 2019. V čom je nový Lexus RX ešte lepší ako doteraz?

Nový Lexus RX lepšie jazdí a je ešte elegantnejší

Začnime rovno jazdou a jazdnými vlastnosťami. Konštruktéri zapracovali na tuhosti karosérie, riadení a zavesení kolies, pridali aj nové tlmiče a konštruktérske pero sa dotklo aj brzdového systému. Výsledkom majú byť ešte lepšie jazdné vlastnosti a precíznejšie držanie stopy. To však nie je všetko. Na šasi a riadení Lexus zapracoval v týchto konkrétnych bodoch.

 • V celom vozidle sa využíva laserové zváranie (LSW) a bodové zváranie, a okrem toho aj lepidlá s vysokou pevnosťou (4,2 metra strategicky umiestneného lepidla). Vystužené stabilizátory (teraz sú duté a o 1 mm širšie) a náboj so zvýšenou tuhosťou sa prejavili v bezprostrednejšej reakcii riadenia
 • Nový Lexus RX je vybavený aktívnym asistentom pri zatáčaní (ACA), ktorý potláča nedotáčavosť pri zošliapnutí plynového pedálu v strede zákruty. Okrem toho vylepšili naladenie systému ESP.
 • Prepracované tlmiče sú teraz vybavené novým prvkom na reguláciu trenia (FCD), ktorý ešte viac obmedzuje vysokofrekvenčné vibrácie spôsobené drobnými nedokonalosťami na povrchu vozovky. Vďaka tlmičom dokáže model RX prechádzať zákrutami s menším nakláňaním.

Nový Lexus RX tiež vybavili novinkou, systémom osvetlenia AHS BladeScan a najnovšou generáciou bezpečnostného systému Lexus Safety System +. 

Špičkové svetlá a bezpečnosť

Svetlo z LED diód svieti na dve zrkadlá rotujúce vysokou rýchlosťou a prenáša sa do šošoviek, ktoré osvetľujú cestu vpredu. Aj keď sa zdá, že sa svetlo nepohybuje, systém AHS typu BladeScan reguluje rozdelenie svetelného lúča synchronizáciou otáčania zrkadla a zapínaním a vypínaním zdrojov LED. Pretože účinok diaľkových svetiel možno rozšíriť prirodzenejším spôsobom, systém osvetlí aj miesta, ktoré sú s konvenčnými systémami diaľkových svetiel ťažko viditeľné, napríklad krajnica cesty. Vodič preto dokáže rozpoznať chodcov a dopravné značenie oveľa skôr a bez toho, aby oslňoval vodičov vpredu alebo vodičov jazdiacich v opačnom smere. Viditeľnosť v noci bola vylepšená – dosahuje 56 metrov dopredu v porovnaní s 32 metrami s predchádzajúcim systémom AHS.

Medzi hlavné funkcie systému Lexus Safety System + patrí:

 •  Systém na predchádzanie kolíziám využíva kameru zabudovanú vo vozidle a mikrometrový radar v prednej mriežke, ktorý pomáha zaznamenávať cyklistov cez deň a chodcov pri slabom osvetlení.
 • Dynamický radarový tempomat (DRCC) v kombinácii s asistentom pre sledovanie jazdného pruhu (LTA) uľahčuje vodičovi jazdu v jazdnom pruhu. Ak systém LTA zaznamená možné vychýlenie z jazdného pruhu, upozorní vodiča vizuálne a zvukovým výstražným tónom alebo vibráciami volantu (môže vykonať aj malú korekciu riadenia).
 • Systém rozpoznávania dopravných značiek (RSA) získava informácie o dopravných značkách pomocou kamery a navigačných máp. Zobrazuje ich na projekčnom displeji (HUD) a na multiinformačnom displeji, čím sa obmedzuje riziko, že prehliadnete značku, takže jazda bude bezpečnejšia.


Modernizácia samozrejme zasiahla aj vzhľad Lexusu RX. Nové tvary dostali predný, zadný nárazník a prahy. Spolu s novými úzkymi prednými svetlami, minoritnými zmenami a zvýraznením niektorých prvkov (koncovky výfuku, spodný ochranný kryt, modifikovaná typická sieťovina mriežky chladiča) pôsobí nový Lexus RX dynamickejšie, opticky širšie ale zároveň elegantnejšie. Zmeny sa dotkli aj interiéru, a to najmä po praktickej stránke. Prepracovaný druhý aj tretí rad sedadiel dostal novú konfiguráciu a nastavenia. Výsledkom je viac miesta pre cestujúcich v treťom rade sedadiel a možnosť využiť "kapitánsku" konfiguráciu sedenia v rade druhom.