Conti france sk 1140x86
Thumb 190514 skoda superb skoda crystal lighting Thumb 190507 superb design sketch Thumb eeee Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s Thumb 4s

Modernizovaný Superb odhaľuje nové diódové svetlá s Matrix funkciou

Vrcholom faceliftu bude plug-in hybrid.

Škoda odhalí kompletne vylepšený Superb 23. mája v Bratislave. Skôr než sa tak stane, pozrime si ďalšiu upútavku, tentoraz venovanú svetelnej technike. Superb bude prvý sériový model mladoboleslavskej značky, vybavený plne diódovými prednými svetlometmi, ktoré dokážu odtieniť ostatné vozidlá na ceste.

Takzvaná matrixová technológia generuje svetelný kužeľ z niekoľkých segmentov, ktoré sú ovládané individuálne. To umožňuje jazdu so zapnutými diaľkovými svetlami, ale bez oslnenia ostatných účastníkov premávky. Systém na to využíva kameru, umiestnenú za čelným sklom, ktorá rozpoznáva ostatné vozidlá na ceste.

"Najvýznamnejšou výhodou matrixovej technológie svetiel je, že systém automaticky reaguje na situáciu v premávke a vypína iba niektoré segmenty svetelného kužeľa. Ostatné segmenty sú naďalej zapnuté a osvetľujú vozovku. Šofér sa tak cíti omnoho bezpečnejšie," hovorí Vratislav Kratochvíl z Technického vývoja Škoda Auto.

Dizajnová skica odhaľuje štruktúru svetlometu. Obsahuje LED modul pre stretávacie a diaľkové svetlá a ďalšie tri diódové komory pre diaľkové svetlá. Úzka LED lišta slúži ako denné svietenie, smerovka alebo pozičné svetlo. Nad svetelnou lištou sa nachádzajú "svietiace ihlice", ktoré sú súčasťou novo animovanej funkcie Coming/Leaving Home. Podobnú animáciu pri odomknutí či zamknutí auta predvedú aj plne diódové koncové svetlá.

Ako bude omladená Škoda Superb vyzerať, to odhalili špionážne zábery z Číny. Dizajnéri upravili oba konce auta. Vpredu dominujú spomínané plne diódové svetlomety a typická maska chladiča so zvislými lamelami. Nárazník má pozmenený otvor pre prívod vzduchu k chladiču a diódové hmlovky.

Vzadu zaujmú opticky prepojené koncové svetlá. Nie však červeným pásom, ako je dnes v móde, ale chrómovanou lištou. Z piatych dverí zmizlo logo mladoboleslavskej automobilky a nahradil ho štylizovaný nápis "Škoda". Takto to po novom budú mať všetky škodovky. Prepracovaný zadný nárazník obsahuje pár falošných koncoviek výfuku a tenké odrazky.

Vrcholom omladzovacej kúry bude uvedenie plug-in hybridného pohonu. Škoda Superb sa tým pádom stane prvým sériovým modelom českej značky s elektrifikovaným poháňacím ústrojenstvom. Predseda predstavenstva Škoda Auto Bernhard Maier potvrdil, že plug-in hybrid budú vyrábať v Kvasinách, spolu s ostatnými Superbmi. Neskôr plug-in hybridnú techniku získa Kodiaq.

O čo konkrétne ide? O kombináciu prepĺňaného benzínového štvorvalca 1,5 TSI (110 kW/150 k) a elektromotora (70 kW/95 k). Kombinovaný výkon systému dosiahne približne 180 kW (245 k). Lítiovo-iónový akumulátor pod podlahou kufra umožní plug-in hybridnej Škode Superb prejsť v čisto elektrickom režime asi sedemdesiat kilometrov na jedno nabitie.