Hyund kampan tucson 1140x190px

Motor 1,0 MPI Evo: Rozprávali sme sa so šéfom vývoja

Šéf vývoja motorov a podvozkov v automobilke Škoda, Martin Hrdlička, hovorí o najnovšom motore, ktorý v Mladej Boleslavi vyrábajú pre celý koncern VW. Atmosférický trojvalcový motor 1.0 MPI Evo sa montuje do VW Polo a Seatu Ibiza.

Aké sú najväčšie zmeny na motore Evo?

Martin Hrdlička:

"Nový motor mal premiéru pomerne nedávno vo VW Polo. Ten, ktorý vyrábame dlhšie nazývame 1.0 klasik, ktorý sa stále montuje napríklad do VW Up. Pri vývoji nového motora sme sa zamerali na zníženie produkcie CO2, teda na zníženie spotreby benzínu. Máme regulovanú olejovú pumpu, máme dvojokruhové chladenie. Nový, samozrejme, musí byť aj manažment motora. V novom motore sú nové piesty, nové krúžky ktoré optimalizujú trenie v piestovej skupine. Museli sme veľa súčiastok prispôsobiť a optimalizovať olejový film práve v súvislosti s novým čerpadlom, ktoré podáva v rôznych režimoch motora odlišné tlaky. V podstate preto nezostal, ako sa zvykne hovoriť, kameň na kameni. Všetko sme prispôsobovali aj smerom k olejom s nižšou viskozitou. O spotrebe sa nechcem vyjadrovať presne, to je vec homologizácie, ale my sme zistili, že sme dve až dri decilitre na spotrebe získali k dobru. Nový motor sa do Fabie dostane až v roku 2021, pretože Fabia vtedy dostane novú platformu. Z PQ26 prejde na MQB A0, na ktorej je Scala a Kamiq, ale aj Polo a Ibiza. Tak sa to zišlo v rámci výrobných cyklov. Nie je to na úkor niečoho, je to jednoducho tak. Auto je to stále pekné, mne sa aj páči. Na strane druhej, boli sme úplne prví, keď sme vtedy v roku 1999 na platforme PQ24 predviedli Fabiu dva roky pred Polom. Sme teda najdlhším užívateľom tejto platformy v celom koncerne."

Akú perspektívu majú motory s atmosférickým nasávaním?

Martin Hrdlička:

"Aj atmosférické motory sa líšia podľa spôsobu vstrekovania na MPI a FSI. A nie sú to motory, ktoré by sa používali iba v Európskej únii. Veľký trh je napríklad Rusko, ale aj Čína a napríklad Južná Amerika, kde autá jazdia na etanol, ďalej Južná Afrika ale v Afrike aj ďalšie štáty, kde nemajú žiadne obmedzenia. A je veľa štátov, kde chcú robustnú, ale lacnú techniku. Z tohto pohľadu ostáva motor MPI stále o niekoľko stoviek eur lacnejší, ako motor, ktorý má v sebe turbo, veľké percento niklu, a ďalších drahých kovov. Turbo motor má sofistikované mazanie, pretože turbo má 220-tisíc otáčok, musíte chladiť stlačený vzduch, potrebujete medzichladič. To všetko stojí peniaze, má to svoju hmotnosť. To znamená, že motory MPI ostanú, hoci v EU sa ich používanie zníži pre spotrebu paliva. Ale nám sa podarilo aj v motore MPI Evo znížiť výrazne spotrebu a sme na úrovni motora FSI staršej generácie."