Kia sportage 2018 november 878x190

Motoring: Výprava do Ománu s VW Amarok a Duster medzi kužeľmi

Vyrážame objavovať pláže, hory, púšť aj mesto. Volkswagen Amarok bude najbližšie tri dni naším domovom. Pridajte sa k nám!

Prvý pohľad na Ománsky sultanát z okna taxíka pripomína skôr sen ako realitu. Po dlhom lete a krátkej noci sme sa ocitli v úplne inom svete. Prebrať sa treba rýchlo, pretože flotila dvanástich Amarokov je už pripravená. Víta nás Falko, usmievavý chlapík, ktorý bude hlavným sprievodcom na ceste za zážitkami. Počas nasledujúcich troch dní sa okúpeme v mori, vystúpame do hôr a prejdeme cez púšť, aby sme sa v závere vrátili do hlavného mesta Muscat.

Pre slovenskú časť výpravy sú pripravené dva Amaroky. Červený dostal prezývku „pracant“, lebo má šedé nelakované nárazníky, manuálnu prevodovku, pripojiteľný pohon 4x4 a základný variant naftového šesťvalca s výkonom 120 kW (163 k). Modrý pick-up patrí na opačný koniec ponuky. Pýši sa osemstupňovým automatom, stálym pohonom všetkých kolies a hlavne novou najsilnejšou verziou motora 3,0 TDI V6, ktorá dosahuje výkon až 190 kW (258 k). Závidieť si nemusíme, veď na striedanie áut bude ešte dosť času. Falko kričí „jala jala“, teda poďme. Máme pred sebou asi tisíc kilometrov.

V dnešnom Motoringu sa však vrátime aj k testu Dacie Duster. Preveríme, ako si dostupné SUV poradí s vyhýbacím manévrom.