Hyund kampan tucson 1140x190px
Thumb motor 1 5 tsi problemovy chod  trhanie pri zatazi zvolavacia akcia autozurnal.com 1 Thumb motor 1 5 tsi problemovy chod  trhanie pri zatazi zvolavacia akcia autozurnal.com 2

Motory 1,5 TSI čaká zvolávacia akcia kvôli problémovému chodu

Motor 1,5 TSI, ktorý nájdete v rozličných modeloch Audi, Škoda, SEAT a VW, patrí užívateľsky medzi veľmi príjemné pohonné jednotky. Má slušný výkon a vie jazdiť za nízky prídel benzínu. Niektoré kusy s manuálnou prevodovkou však dlhodobo trápia problémy s trhaním, šklbaním až zdochýňaním pri jazde, ktoré bude koncern VAG riešiť oficiálnou zvolávacou akciou.

Nástupca staršieho motora 1,4 TSI prišiel na trh v roku 2017. Už od tohto dátumu si niektorí majitelia sťažovali na problémový chod motora 1,5 TSI. Trhanie a šklbanie pri akcelerácii verzií s manuálnou prevodovkou automobilky postupne začali riešiť. Nie však oficiálnou zvolávacou akciou. Autorizované servisy upravovali softvér motora napr. pri pravidelných kontrolách alebo po sťažnostiach majiteľov, ktorým motor trhal a šklbal ešte počas záruky, čiže pri tzv. "servisných akciách".

Motor 1,5 TSI trápi problémový chod

Šklbanie motora 1,5 TSI sa najčastejšie prejavovalo pri jeho zahrievaní na prevádzkovú teplotu, približne pri teplotách nižších ako70 °C. Servisná akcia spočívala v dobití akumulátora, vypnutí všetkých elektrických zariadení auta a následne prebehla aktualizácia softvéru riadiacej jednotky motora. Nie všetkým majiteľom motorov 1,5 TSI však servisný zásah pomohol pre úplne odstránenie problému. Trhanie už nebolo také výrazné, no chod motora stále nebol bezproblémový.

1,5 TSI trhanie cukanie sklbaniePodľa webu svolavacky.cz VW pripustil možnú závadu a pristúpi k masívnej zvolávacej akcii, nepôjde tak len o "náhodnú" servisnú akciu. Zvolávacia akcia sa však bude týkať len niektorých motorov 1,5 TSI, konkrétne tých s kódovým označením EA211evo, výkonom 110 kW a 180A alternátorom, ktoré vyrobili v máji a júni 2019. Pri tejto sérii motorov sa kvôli prepadu točivého momentu vyskytuje šklbanie a trhanie, navyše však môže dôjsť až "zdochnutiu" motora, čo predstavuje bezpečnostné riziko, tvrdí web svolavacky.cz. Majitelia týchto motorov by mali dostať list s výzvou k návšteve servisu. 

Podľa informácii serveru kfz-rueckrufe.de sa zvolávacia akcia motora 1,5 TSI týka 17 tisíc áut Škoda, 8 tisíc VW a 8 tisíc áut značky SEAT, z toho 12 500 kusov zvolajú na nemeckom trhu. Majitelia starších motorov 1,5 TSI, ktorí taktiež pociťujú problémový chod, by sa mali vo vlastnom záujme informovať v autorizovanom servise o možnej softvérovej úprave a odstránení trhania a šklbania pri zahrievaní motora.

Kódy zvolávacích akcií motora 1,5 TSI

  • Škoda „24EV“ – Karoq, Superb a Kodiaq
  • VW „24ER“ – Arteon, Passat, Tiguan a Touran
  • Seat „24EP“ – Ateca a Tarraco

Kód pre modely Audi zatiaľ zverejnený nebol.