Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb mercedes amg cla 45 autozurnal.com   5 Thumb motor mercedes benz najvykonnejsi 4 valec autozurnal.com 1 Thumb motor mercedes benz najvykonnejsi 4 valec autozurnal.com 3 Thumb motor mercedes benz najvykonnejsi 4 valec autozurnal.com 2

Motory už pre zákazníkov nie sú tak dôležité, ako v minulosti

O tom, čo si s niektorými kolegami z brandže už dlhšie všímame, hovorí bývalý šéf Daimleru, Dieter Zetsche. Nielen podľa neho už motory pri kúpe auta nezohrávajú tak veľkú rolu, ako tomu bolo donedávna. Z auta sa ešte väčšmi stala spotrebná vec. Zákazníci viac hľadia na to, čo auto reálne netvorí, ale dotvára, napr. asistenčné systémy a multimediálna výbava.

Prečítajte si tiež:
Najvýkonnejší štvorvalec Mercedes-AMG bude mať až 421 koní! Šialené...


Ešte donedávna bol výber motora jedným z hlavných kritérii pri kúpe auta. Tlačové správy automobiliek sa pohonu venovali oveľa viac, dnes im sekundujú informácie o technologickej výbave, asistenčných systémoch alebo o ďalšej elektronickej výbave. Ešte stále sa nájde dostatok ľudí a motoristov, ktorí samozrejme na to, čo majú pod kapotou, pozerajú ako prvé. Tiež existuje mnoho modelov áut, najmä športových, ktoré "sú" o srdci pod plechovým kabátom. Lenže tie netvoria majoritu predajov a nekupuje ich majorita zákazníkov. Ide o kusy pre nadšencov. Bežný spotrebiteľ, ktorý nepatrí medzi nadšencov áut a berie auto "len" ako spotrebák, už na pohonnú jednotku tak prísne nehľadí. Doslova je niektorým jedno, či ide o 1,6 l motor alebo "plnotučný" dvojliter. Takému kupujúcemu nevadia ani trojvalcové agregáty a už vôbec nerieši, že tých 240 koní by mal radšej z poctivého šesťvalca, ako z oturbeného štvorvalca. Štatistika hovorí, že je to jednoducho tak, aj keď pre mnohých nadšencov áut zo starej školy (vrátane mňa) môže ísť o trochu smutnú realitu.

Prečítajte si tiež: 
Spaľovacie motory tu ostanú ešte veľmi dlho, tvrdí BMW

Majorita zákazníkov už motor "nerieši"

O tom hovorí pre magazín Top Gear aj Dieter Zetsche, ktorý pracoval pre Daimler 40 rokov a posledných 13 rokov firmu viedol. Spolu s konštatovaním reality čiastočne "ospravedlňuje" spoluprácu s Renaultom pri vývoji motorov, ktorú minorita ozajstných fanúšikov značky Mercedes-Benz nevedela prehrýzť. No zo spotrebiteľského hľadiska išlo o pozitívny krok. "Spolupracovali sme s Renaultom pri vývoji motorov a podarilo sa nám zdvojnásobiť predaje Mercedesu-Benz triedy A. Motory už jednoducho nie sú pre zákazníkov tak podstatné - pre vás, chlapi, áno, ale nie pre majoritu zákazníkov", hovorí Dieter redaktorom Top Gearu. Aj keď sa to mnohým nebude zdať reálne, je to jednoducho tak a je to vidieť. Trh sa zmenil.

A aj preto dnes vznikajú technické a technologické kooperácie, ktoré by donedávna neboli možné kvôli neprijatiu motoristickej verejnosti. No doba a zákazníci sa zmenili. Dieter Zetsche hovorí v podobnom duchu aj o systémoch autonómnej jazdy. Pre zákazníkov nie sú pri voľbe auta rozhodujúce, a preto môže Mercedes-Benz pri ich vývoji spolupracovať s ďalšími hráčmi v odvetví, napr. s "večným rivalom", značkou BMW. Vedeli by ste si takúto spoluprácu predstaviť spätne, napr. začiatkom tohto milénia? Oveľa menej pravdepodobné...

motory Mercedes-Benz
No skúsený matador na dôchodku dodáva, že "Mercedes-Benz bude stále Mercedes-Benz" a pre toto tvrdenie existuje "veľa technických a technologických dôkazov". Treba dodať, že spoločným zdieľaním know how a technológii, vrátane pohonných jednotiek, značky v prvom rade šetria náklady na výrobu. Tie môžu využiť na výskum a vývoj nových technológii, ako napr. autonómne riadenie, bezpečnostné systémy alebo aj spoločnými silami financovať nové technológie pre splnenie emisných požiadavok.