Hyundai go 1140x190
Thumb 31d Thumb 32d Thumb 33d

Na diaľniciach a rýchlostných cestách sa objavili nové radary

Spolu 32 prenosných radarov budú diaľničiari využívať v úsekoch s obmedzenou rýchlosťou. Cieľom nie je vyberať pokuty, ale pozitívne vplývať na šoférov.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) zakúpila 32 prenosných radarov, ktoré plánuje podľa potreby umiestňovať na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty. Cieľom však nie je prekvapiť šoférov a vyberať pokuty.

Radary sa objavia v úsekoch s obmedzenou rýchlosťou, najmä pri rozkopávkach. Diaľničiari očakávajú, že nové zariadenia budú pozitívne vplývať na šoférov, ktorí spomalia. 

„Pracovníci NDS pôsobia denne priamo v teréne, či už pri štandardnej údržbe alebo pomáhajú pri zabezpečovaní mimoriadnych situácií. Každý ľudský život je nenahraditeľný, preto je našou prioritou zvyšovať bezpečnosť našich zamestnancov a všetkých motoristov. Prednedávnom sme v tejto súvislosti začali využívať nový bezpečnostný prvok v podobe mobilných výstražných prahov a ďalším z technických opatrení na zvýšenie bezpečnosti sú radary na monitorovanie rýchlosti,“ vysvetlil prevádzkový riaditeľ NDS Branislav Sidor.      

Využívanie radarov má znížiť riziko dopravnej nehody v úseku obmedzenia medzi štandardne označenými vozidlami NDS v statickom stave a pohybujúcimi sa vozidlami bežnej premávky. „Zariadenie zobrazí vodičovi jeho rýchlosť alebo informuje ostatných o rýchlosti prechádzajúcich vozidiel vo vzdialenosti približne 100 m pred pracoviskom,“ dodal prevádzkový riaditeľ NDS. 

Spolu NDS vysúťažila prostredníctvom EKS 32 radarov, pričom každé stredisko bude mať k dispozícii dva kusy. Využívanie radarov sa začalo s prvým augustovým dňom.

Advertisement