Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb wtcr Thumb 03718003 tf 377 Thumb 03718003 grl 14043 Thumb 03718003 tf 390 Thumb wtcr audi vervisch Thumb wtcr bjork portret Thumb wtcr cupra szabo Thumb wtcr cupra szabo bok Thumb wtcr depo audi Thumb wtcr depo audi1 Thumb wtcr depo audi2 Thumb wtcr depo honda celok Thumb wtcr depo honda detail Thumb wtcr depo hyundai michalisz zadok Thumb wtcr depo michelisz Thumb wtcr depo nagy hyundai Thumb wtcr depo vw celok Thumb wtcr h oriola comte homola Thumb wtcr h vi az1 Thumb wtcr honda guerrieri1 Thumb wtcr honda lessennes bok Thumb wtcr huff nagy Thumb wtcr hungaroring start Thumb wtcr hyundai michelisz Thumb wtcr hyundai michelisz muller Thumb wtcr hyundai muller bok Thumb wtcr hyundai nagy Thumb wtcr hyundai tarquini Thumb wtcr kabina guerrieri Thumb wtcr kab na michelisz Thumb wtcr kabina muller Thumb wtcr michelisz portret Thumb wtcr michelisz portret1 Thumb wtcr na trku dupont Thumb wtcr peugeot homola gar  Thumb wtcr vw bennani1

Na Hungaroringu dominoval Hyundai

Druhé podujatie nového seriálu o Svetový pohár cestovných vozidiel na Hungaroringu vyvrcholilo v nedeľu predpoludňajšími kvalifikačnými tréningmi a 2 popoludňajšími pretekmi na 12 a 15 kôl.

Prvé z nich vyhral spôsobom štart-cieľ Rob Huff. Brit využil najvýhodnejšiu pozíciu na štarte, hneď sa ujal vedenia a udržal si ho až do konca. Bolo to prvé víťazstvo vozidla VW Golf GTI v pretekoch o Svetový pohár cestových vozidiel. Na chrbát mu počas celých pretekov intenzívne dýchal Daniel Nagy vo vozidle Hyundai i30 N. Mladý Maďar sa dostal do poľa na divokú kartu, snažil sa ju naplno využiť a úspešne odolával tlaku 4-násobného majstra sveta Yvana Mullera v rovnakom aute, ktorý sa musel uspokojiť s tretím miestom v cieli. Navyše ho v závere pretekov začal vážne atakovať vedúci jazdec šampionátu Gabriele Tarquini v ďalšom aute Hyundai. Za ním dorazili do cieľa Esteban Guerrieri (Honda), Norbert Michelisz (Hyundai), Mehdi Bennani (VW), Benjamin Lessennes (Honda), Zsolt Szabo (Cupra) a Jean-Karl Vernay (Audi).

Tretie preteky podujatia sa skončili tretím víťazstvom Tarquiniho v tejto sezóne. Vedúcu pozíciu si udržal napriek častému dobiedzaniu jeho tímového kolegu, miláčika publika a domáceho matadora Norberta Michelisza. Ten vyvíjal na 56-ročného Taliana silný tlak aj po reštarte pretekov ale pre nedostatok príležitostí ho nedokázal predbehnúť. Norbi sa teda na domácej pôde víťazstva nedočkal ale na konto si pripísal 2 pódiové umiestnenia. Tretí skončil Yvan Muller (Hyundai), ktorý už v prvom kole rázne predbehol svojho synovca Yanna Ehrlachera v Honde. Mladý Francúz bol štvrtým najlepším jazdcom pretekov keď sa jeho tímový kolega Guerrieri prepadol z 3. až na 22. miesto, lebo kvôli predčasnému štartu musel absolvovať trestný prejazd cez boxy. Lessennes sa ako piaty v poradí opať ukázal v najlepšom svetle a rovnaký dojem zanechal aj Nagy. Prvú desiatku skompletizovali James Thompson (Honda), Huff, Ted Bjork (Hyundai) a Vernay.

Po 3 víťazstvách v 6 doterajších pretekoch na čele priebežného hodnotenia Svetového pohára jazdcov figuruje s veľkým náskokom Talian Gabriele Tarquini, ktorý má na konte 118 bodov. Za ním nasledujú Francúzi Yann Ehrlacher (82) a jeho strýko Yvan Muller (77).

Náš Maťo Homola v aute Peugeot 308 TCR sa od soboty máličko zlepšil. Do druhých pretekov štartoval z 19. miesta ale po 2 kolách zabočil do boxov. „Po štarte bola veľká mela a dostal som niekoľko rán. Natoľko mi poškodili geometriu, že auto bolo neovládateľné a takmer som nevedel prejsť zákrutu,“ opisuje situáciu Maťo. Mechanici dokázali vozidlo dať v boxoch dohromady a tak sa mohol vrátiť do pretekov. Nie kvôli výsledku ale pre kontrolu či je auto v poriadku a bude môcť štartovať v 3. pretekoch podujatia. Začali sa vzápätí. Maťo v nich úspešne vyštartoval a už v 3. kole jazdil na 16. mieste. Po 6 kolách začalo však pršať a preteky preto zastavili. Počas 10-minútovej prestávky však dážď ustal a tak nik sliky za „mokré“ pneumatiky nevymenil. Preteky reštartovali bezpečnostným vozidlom a Maťovi sa podarilo prísť do cieľa na 16. mieste.

„Bolo to náročné ale je to pre mňa aspoň čiastočná satisfakcia. Napriek všetkému nám stále chýbajú takmer 2 sekundy. Verím, že dokážeme zanalyzovať údaje a nájsť aspoň malé zrýchlenie ale hlavne, že sa prehodnotí BOP. Počas prvých 2 pretekárskych víkendov sme na prvú desiatku jednoducho nemali“, uzavrel celý víkend Maťo Homola.

Je evidentné, že jeho Peugeot 308 TCR je stále vo vývoji. Veríme, že belgický tím DG Sport Competition a Peugeot Sport urobia všetko preto, aby dokázali auto zrýchliť. Maťov  tímový kolega Aurelien Comte v druhom aute Peugeot 308 TCR dopadol iba máličko lepšie. Na pre neho neznámom okruhu obsadil 16. a 17. miesto.

Veľké sklamanie zažili aj reprezentani Audi. Zatiaľ čo na prvom podujatí sezóny pred 3 týždňami v Marakéši sa jednému z nich podarilo v jednych z 3 pretekov zvíťaziť, na Hungaroringu obišli naprázdno. Napriek tomu, že Vernay sa úspešne zapájal do zápolení na trati, s konkurentmi nedokázal držať krok a bol jediným zo 6 pilotov Audi RS3 LMS, ktorý v Maďarsku vôbec bodoval.

Ďalšie podujatie Svetového pohára cestovných vozidiel je na programe o 2 týždne na slávnej Severnej slučke Nürburgringu. Na rozdiel od zaužívaného programu prvé preteky tam odštartujú už vo štvrtok popoludní 10. mája na sviatok Nanebovzatia. Druhé a tretie preteky sa pôjdu v sobotu predpoludním.