Peugeot 09 2019 rifter 1140x190px
Thumb 1 Thumb 42280855 2607010649315799 2289619508987428864 n Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s Thumb 5s Thumb 4s Thumb 7s Thumb 8s Thumb 9s Thumb 10s Thumb 11s

Na sociálnej sieti ukázal novú škodovku, Česi ho vzápätí prepustili

Športovú kariéru mladého nórskeho jazdca v službách Škody ukončila jediná fotografia.

Nór Ole Christian Veiby už nie je členom továrenského tímu Škoda Motorsport. Oficiálny dôvod nečakaného prepustenia mladého talentovaného jazdca pred koncom súťažnej sezóny mladoboleslavská automobilka neuviedla.

Je však verejným tajomstvom, že Veibyho kariéru v Škode ukončila jediná fotografia, zverejnená na sociálnej sieti. 22-ročný rodák z Kongsvingeru sa ako hosť zúčastnil stretnutia, určeného pravdepodobne pre manažment automobilky. Na prezentácii v priestoroch Múzea Škoda Auto boli odprezentované finančné plány spoločnosti i úplne nový model, ktorý verejnosť zatiaľ nevidela.

A práve záber z tejto udalosti Veiby zverejnil na sociálnej sieti. Podľa všetkého nešlo o pokus zahrať sa na špióna. Nór sa chcel pochváliť svojim priaznivcom, že aj toto je súčasť jeho práce. Zástupcovia Škody však tento argument do úvahy nevzali a jazdca prepustili.

Ole Christian Veiby medzičasom oznámil, že tohtoročnú sezónu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach dokončí za volantom konkurenčného Citroënu C3 R5, pripraveného stajňou PH Sport. Napokon, Nór ešte živí nádej na celkovú tretiu priečku v kategórii WRC2.

Ole Christian Veiby (vľavo) s navigátorom Stiga Rune Skjærmoenom.

A čo nám Veiby ukázal? Pripravovaného nástupcu Škody Rapid, ktorý však dostane nový názov. Novinka bude mať dlhší rázvor i väčšiu šírku než súčasný Rapid, pričom počet karosárskych verzií sa zredukuje na jedinú - päťdverový hatchback. 

Na fotografii vidíme výrazné tvary prednej časti s veľkou maskou chladiča, členitým nárazníkom a trojuholníkovými svetlometmi. 

Šéf marketingu mladoboleslavskej automobilky Alain Favei hovorí o novom hatchbacku ako o plnohodnotnom konkurentovi Golfu a ďalších kompaktov. Škoda sa však opäť musí uspokojiť s máličko jednoduchšou technikou. Novinka totiž nedostane "plnohodnotnú" platformu MQB, ale jej derivát MQB A0, určený hlavne pre malé autá. Napriek tomu bude väčšia než súčasný Rapid Spaceback. 

Pod kapotou nájdeme najnovšie benzínové motory, veľmi pravdepodobná je aj verzia spaľujúca stlačený zemný plyn (CNG).

Sériový model by podľa dostupných informácií mal byť predstavený koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.

Celý Veibyho záber zo sociálnej siete.

Škoda medzičasom nástupcu Rapida usilovne testuje. Prototyp je dôkladne zamaskovaný.