Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb novy crossover ford nahradi mondeo  smax galaxy autozurnal.com 3 Thumb novy crossover ford nahradi mondeo  smax galaxy autozurnal.com 1 Thumb novy crossover ford nahradi mondeo  smax galaxy autozurnal.com 4 Thumb novy crossover ford nahradi mondeo  smax galaxy autozurnal.com 2 Thumb novy crossover ford nahradi mondeo  smax galaxy autozurnal.com 5

Nahradí nový crossover Ford Mondeo, S-Max aj Galaxy?

Ford v Európe optimalizuje. A to nielen prepúšťaním zamestnancov, zatváraním prevádzok a osekávaním nákladov, ale plánuje aj prerod modelov. Ešte pred niekoľkými rokmi úspešné modely Mondeo, S-Max a Galaxy môžu už onedlho dostať padáka.


Mondeo patrilo v Európe medzi stálicu strednej triedy a išlo o podareného konkurenta VW Passat. Doba sa však mení. Najnovšia generácia neuspela tak, ako by sa patrilo a predaje klesajú. Podobný osud zažíva aj technicky spriaznené duo MPV-čiek S-Max a Galaxy, tie sú na tom s predajmi ešte horšie. Pre Mondeo sa minulého roku rozhodlo 50 tisíc európskych zákazníkov, S-Max si kúpilo 24 tisíc a Galaxy dokonca len 12 tisíc ľúdí. A to je veľmi málo. Ford už upozornil na koniec menších MPV B-Max a C-Max, v najbližšom období môžeme čakať ďalšie škrty modelov. Spolu s výrazným "prerodom" globálnej značky prídu veľké zmeny, ktoré by ste donedávna nečakali.

Ford "zabije" tri muchy jednou ranou

Podľa magazínu Autocar a zdrojov blízkych značke, Ford chystá do roku 2021 nahradenie Mondea, S-Maxu a Galaxy jedným autom. A ako inak, má to byť crossover. Tie sú stále v kurze a dôkazom je aj nedávne predstavenie novej Pumy, ktorá už nie je malým kupé, ale mestským crossoverom. Ford sa tiež nedávno vyjadril, že "orientovanie portfólia modelov bude rešpektovať  záujmy našich zákazníkov". Novinka má mať proporcie zvýšeného kombi, ktoré by Ford ponúkal aj na iných trhoch, napr. v Severnej Amerike.

Nový crossover Ford by mal byť postavený na modulárnej platforme C2, ktorú používa súčasný Focus. V budúcnosti by mala pojať "všetko" od malých áut až po pomerne veľké SUV. V rámci firemnej orientácie môžeme očakávať aj vysokú mieru elektrifikácie. Čo však iste nie je, je nasadenie pohonu 4x4.

Mondeo, S -Max a Galaxy boli v minulosti skvelé autá a dobre sa predávali. V súčasnej generácii sa trochu odklonili od športového nádychu, ktorý k Fordu odnedávna patril a chceli sa globálne zapáčiť. To však nie je pravý dôvod ich "neúspechu", stále ide o podarené autá. MPV a stredná trieda to má ťažké aj pri iných značkách, jednoducho odklon trhu ku crossoverom/SUV je stále výrazný. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Ozývajú sa hlasy, že boom zvýšených áut opadne a značky sa vrátia ku klasickým karosériám. To je však hudba pomerne ďalekej budúcnosti.