Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb najbezpecnejsie auta roka 2019  autozurnal 1 Thumb audi a1 Thumb bmw 3 series Thumb mercedes benz cla Thumb subaru forester Thumb renault clio Thumb tesla model 3 Thumb tesla model x

Toto sú najbezpečnejšie autá r. 2019 podľa Euro NCAP

Organizácia Euro NCAP, ktorá organizuje nárazové testy a hodnotí autá na základe bezpečnosti už od 90. rokov minulého storočia, zverejnila víťazov jednotlivých automobilových tried vlaňajšieho roka. Toto sú najbezpečnejšie autá r. 2019, ktoré získavajú ocenenie BEST IN CLASS 2019.


Spomedzi 55 otestovaných vozidiel v roku 2019 dostalo 5 hviezdičkové hodnotenie 41 zástupcov. Toto sú však tí najlepší z najlepších. Dokopy sedem konkrétnych "päťhviezdičkových" modelov si podelilo víťazstvá v šiestich triedach áut. Pomenovanie a zaradenie do tried sa môže zdať trochu zvláštne, no takto ich delí organizácia Euro NCAP. Okrem klasického delenia podľa veľkosti/zaradenia Euro NCAP od roku 2018 oceňuje aj autá v špecifickej kategórii Hybridné a elektrické vozidlá. 

Najbezpečnejšie autá r. 2019 podľa Euro NCAP

"Supermini"

V triede malých áut (supermini) si najviac bodov pripísali dvaja zástupcovia, ktorí sa delia o víťazstvo, a to Audi A1 a Renault Clio. Obe autá predviedli v testoch vyrovnaný výkon a odnášajú si titul najbezpečnejšie autá triedy Supermini. Renault Clio získalo za ochranu dospelej posádky 96 %, za ochranu detí si pripísalo 89 %, ochranu chodcov vyhodnotili na 72 % a asistenčné bezpečnostné systémy na 75 %. Audi A1 si počínalo veľmi podobne, za ochranu dospelých mu udelili 95 %, za ochranu detí 86 % a chodcov 73 %, asistenčné a bezpečnostné systémy získali 80 %.

Malé rodinné vozidlá

V triede malých rodinných vozidiel dominoval Mercedes-Benz CLA. Za ochranu dospelej posádky dostal 96 %, detí chráni podľa Euro NCAP na 91 %, ochrana chodcov získala 91 % a asistenčné bezpečnostné systémy 75 %.

Veľké rodinné vozidlá

Najbezpečnejšími autami roka 2019 sú v triede veľkých rodinných áut BMW radu 3 a Tesla Model 3. Tesla získala za ochranu dospelých 96 %, za ochranu detí 86 %, chodcov chráni na 74 % a body k dobru získala aj pri kritériu asistenčných a bezpečnostných systémov, kde si pripísala 94 %. BMW radu 3 získalo postupne v rovnakých kritériách 97 %, 87 %, 87 % a 76 %.

Malé terénne vozidlá/MPV

Nový Forester je víťazom, okrem toho dosiahol pri teste ochrany detských cestujúcich historicky najvyššie skóre vo svojej triede. Za ochranu dospelých cestujúcich dostal pri nárazovom teste Euro NCAP 97 %, za ochranu detí 91 %, ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky (chodcov) ohodnotili na 80 % a za aktívnu bezpečnosť a asistenčné bezpečnostné systémy dostal 78 %.

Prečítajte si tiež: 
Nové Subaru Forester je podľa Euro NCAP najbezpečnejšie auto triedy

Veľké terénne vozidlá

Najbezpečnejším veľkým "terénnym" vozidlom r. 2019 je Tesla Model X. Dospelú posádku chráni na 98 %, ochrana detí je na úrovni 81 %, ochrana chodcov dostala 72 % a asistenčné bezpečnostné systémy skvelých 94 %.

Hybridné a elektrické vozidlá

V špeciálnej triede hybridov a elektromobilov dominovala opäť Tesla Model 3. Za ochranu dospelých získala 96 %, za ochranu detí 86 %, chodcov chráni na 74 % a body k dobru získala aj pri kritériu asistenčných a bezpečnostných systémov, kde si pripísala 94 %.

Zdroj: Euro NCAP