Hyundai i30 2019 januar 1140x190

Najbezpečnejšie autá roka 2018 vyrobil Hyundai, Lexus a Mercedes

Najväčším prepadákom je Jeep Wrangler.

Bruselská organizácia Euro NCAP pravidelne hodnotí bezpečnosť automobilových noviniek na európskom trhu. Čelný náraz do deformovateľnej prekážky s čiastočným a plným prekrytím (pri rýchlosti 64, resp. 50 km/h), bočný stret s deformovateľnou prekážkou a stĺpom (50, 32 km/h), test ochrany krčnej chrbtice pri náraze zozadu, ochrana chodcov a najnovšie aj bezpečnostné systémy sa podpisujú pod finálne hodnotenie, vyjadrené hviezdičkami.

Práve posledná menovaná disciplína je tŕňom v očiach kritikov. Môže sa stať, že auto obstojí v crash-testoch, ale kvôli absencii niektorého z asistenčných systémov v základnej výbave, príde o jednu či dokonca o dve hviezdy.

V minulosti boli jedinou a najdôležitejšou témou deformačné zóny a celkovo schopnosť auta, ochrániť svoju posádku v prípade rôznych druhov nárazov. Dnes hodnotiaci komisári kladú stále väčší dôraz na funkcie, schopné predísť samotnej nehode. 

Tohto roku sa v laboratóriách Euro NCAP objavilo 23 automobilov, pričom 16 z nich získalo maximálny počet päť hviezdičiek. Štyri autá dostali po štyri hviezdičky a jedno tri.

Na dne tabuľky sa nachádzajú dva modely koncernu FIAT Chrysler Automobiles. Nula hviezd pre konštrukčne zastaraný FIAT Panda nešokujú. O to väčším prekvapením je jediná hviezdička pre nový Jeep Wrangler. Na vine sú do istej miery chýbajúce asistenčné systémy v základnej výbave, no hodnotiaci komisári mali výhrady napríklad aj k slabej ochrane šoférovho hrudníka pri čelnom náraze s čiastočným prekrytím.

značka a model počet získaných hviezdičiek
Audi Q3 5
Audi Q5 5
BMW X5 5
Citroen Berlingo 4
FIAT Panda 0
Ford Focus 5
Ford Tourneo Connect 4
Hyundai Nexo 5
Hyundai Santa Fe 5
Jaguar I-Pace 5
Jeep Wrangler 1
Lexus ES 5
Mazda6 5
Mercedes-Benz trieda A 5
Nissan LEAF 5
Opel Combo 4
Peugeot 508 5
Peugeot Rifter 4
Suzuki Jimny 3
Volvo S60 5
Volvo V60 5
Volvo XC40 5
Volkswagen Touareg 5

Na záver roka si organizácia Euro NCAP tradične necháva zverejnenie zoznamu najbezpečnejších áut v jednotlivých kategóriách. Komisári vyberajú najlepších z najlepších tak, že vypočítajú vážený priemer zo všetkých dosiahnutých výsledkov daného vozidla - teda ochrana dospelých, ochrana detí, ochrana chodcov a asistenčné systémy. Kto získa najvyššie skóre, vyhráva.

Tohto roku sme spoznali najbezpečnejšie autá iba v štyroch kategóriách, pretože v niektorých sa testov nezúčastnil dostatočný počet vozidiel.

Medzi malými rodinnými vozidlami triumfoval Mercedes-Benz triedy A, veľké rodinné autá ovládol Lexus ES, ktorý zároveň zvíťazil aj v kategórii hybridov a elektromobilov. Najbezpečnejším veľkým SUV za rok 2018 je exotický Hyundai Nexo, vybavený palivovým článkom.

kategória model ochrana dospelých ochrana detí ochrana chodcov asist. systémy
malé rodinné autá Mercedes-Benz A 96% 91% 92% 75%
veľké rodinné autá Lexus ES 91% 87% 90% 77%
veľké SUV Hyundai Nexo 94% 87% 67% 80%
hybridy a elektromobily Lexus ES 91% 87% 90% 87%

Hyundai Nexo

Lexus ES

Mercedes-Benz trieda A

FIAT Panda

Jeep Wrangler