Peugeot 09 2019 suv 1140x190px
Thumb 28t Thumb 21t Thumb 23t Thumb 22t Thumb 25t Thumb 24t Thumb 26t Thumb 2t Thumb 1t Thumb 3t Thumb 6t Thumb 5t Thumb 7t Thumb 8t Thumb 9t

Najlacnejšia Tesla Model 3 prejde na jedno nabitie vyše 300 kilometrov

Tesla prestáva byť hračkou pre bohatých. Model 3 ju posúva omnoho bližšie k masám.

Už vyše 115 000 ľudí zložilo vratnú zálohu tisíc dolárov alebo eur za nový elektromobil značky Tesla. Pritom vidieť ho mohli až v piatok skoro ráno nášho času, aj to len na obrazovkách počítačov. 

Tesla v Los Angeles slávnostne odhalila svoj aktuálne najmenší a najdostupnejší elektromobil. Volá sa Model 3 a jeho cena v USA štartuje od čiastky 35 000 dolárov, teda v prepočte asi 31 000 eur.

Elon Musk, zakladateľ automobilky, hneď na úvod sklamal všetkých nedočkavcov keď vyhlásil, že prvé kusy stihnú zákazníkom dodať až koncom budúceho roka. Napokon aj tri exempláre vystavené v Los Angeles boli iba koncepty.

Z dizajnu nebude sklamaný hádam nik, lebo Tesla stavila na typické plynulé oblé línie, kde-tu okorenené ostrou hranou. Novinka pri pohľade z profilu a zozadu pripomína väčší a drahší Model S. Vďaka kratším previsom však pôsobí dynamickejšie.

Svojské predné partie nemajú ani náznak akejkoľvek mriežky. Diódové predné svetlomety sú väčšie než na ostatných Teslách a zľahka evokujú Porsche Panamera.

Hoci detailné rozmery auta nepoznáme, podľa Elona Muska bude Model 3 patriť do strednej triedy. Konkurovať má hlavne prémiovým sedanom Audi A4, trojkovému BMW alebo Mercedesu-Benz triedy C. 

Zatiaľ čo exteriér pôsobí veľmi hodnotne, v kabíne vidno snahu skresať náklady a tým pádom aj finálnu cenu čo najnižšie. Model 3 sa zriekol klasického prístrojového panela i akýchkoľvek ozdôb. Informačné a ovládacie centrum predstavuje veľký dotykový displej, vystupujúci do priestoru. Obrozovka nie je orientovaná na výšku, ale klasicky horizontálne.

Tesla ponúkne vnútri viac životného priestoru ako konkurenčné sedany, vybavené spaľovacími motormi. Konštruktéri natiahli kabínu čo najviac dopredu a zmenšili palubnú dosku, aby v interiéri vzniklo čo najviac miesta pre päticu pasažierov. Akumulátory sú uložené pod podlahou.

O dostatočné presvetlenie vnútorného priestoru sa postarajú nielen pomerne veľké bočné okná, ale aj sériovo dodávaná sklenená strecha. Zákazníci sa štandardne dočkajú čiastočne autonómneho riadenia, ktorému Tesla hovorí Autopilot.

O technike na slávnostnej prezentácii nezaznelo veľa. Elon Musk skonštatoval, že Tesla nevyrába pomalé autá, takže aj najlacnejší Model 3 dokáže akcelerovať z pokoja na 96 km/h (60 mph) za menej ako šesť sekúnd. Dojazd na jedno nabitie má dosiahnuť 215 míľ, čo je 344 kilometrov. Očakávať môžeme aj rýchlejšie verzie s väčším akčným rádiusom.

Detaily sa vraj dozvieme až pri príležitosti budúcoročného štartu sériovej výroby. Krátko pred ním Tesla odhalí finálnu produkčnú verziu, ktorá sa vraj od súčasného konceptu bude líšiť iba minimálne.