Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb eco19 keb Thumb eco19 baa Thumb eco19 bac Thumb eco19 bab Thumb eco19 bad Thumb eco19 kea Thumb eco19 kec Thumb eco19 ked Thumb eco19 tta Thumb eco19 ttb Thumb eco19 ttc

Naši študenti vytvorili rekord v úspornej jazde

Na európskom finále Shell Eco-marathon 2019 neďaleko Londýna sa zúčastnili vysokoškoláci z Košíc a Bratislavy a stredoškoláci z Trnavy.

35. ročník pretekov v úspornej jazde sa uskutočnil začiatkom júla v Olympijskom parku kráľovnej Alžbety pri Londýne. Dejiskom podujatia bol pretekársky okruh Brooklands

Tím z Trnavy je naším najmladším a jediným stredoškolským reprezentačným družstvom. V Eco-maratóne štartuje od roku 2016, kedy sa jeho členovia kvalifikovali do finále v nominačných pretekoch na legendárnom pretekárskom okruhu vo francúzskom Le Mans. Vo veľkom finále v Londýne štartovali po prvý raz minulý rok. Začiatkom júla tam so svojím úsporným elektromobilom boli znova. Veľa si sľubovali od jeho vylepšení. „Tento rok sa náš elektromobil rekuperáciou energie dobíja aj počas jazdy. Na rozdiel od vlaňajška sme spevnili jeho karosériu a najvyššiu rýchlosť zvýšili z 35 na 55 km/h“, povedala o konštrukčných zmenách na vozidle kapitánka družstva Darina Nádaská. Trnavskí študenti súperili v silnej konkurencii 143 družstiev z 24 prevažne európskych krajín.

Okrem nich tam súťažili aj superúsporné vozidlá poslucháčov strojníckych fakúlt TUKE v Košiciach a STU v Bratislave. Aj oni majú už z tohto podujatia viacročné skúsenosti. Bratislavčania v ňom štartovali už po 6-ty raz. Ich prototyp má benzínový motor, pákové riadenie a klasickú odstredivú spojku. Košičania sú prvým tímom zo strednej Európy, ktorý sa  na pretekoch v úspornej jazde zúčastňuje už od roku 1994. V Londýne sa snažili prekonať svoj doterajší rekord 783 km na 1 l paliva a atakovať hranicu 1.000 km. Náš najskúsenejší tím nasadil nové vozidlo so zníženým aerodynamickým odporom a odľahčenou karosériou  hmotnosti 35 kg.

Najlepší výsledok dosiahli tento rok na podujatí Košičania. Ich auto prešlo na 1 l paliva do vzdialenosti 825 km. To je zároveň nový slovenský rekord v tejto disciplíne. „Po dojazde do cieľa sme sa ihneď pozreli na palivovú nádržku a videli sme, že to bude dobré. Keď nám oznámili oficiálny výsledok, všetci sme boli nadšení, že sme dosiahli nový slovenský rekord,“ povedala tesne po pretekoch vodička košického tímu Dominika. Darilo sa aj ďalším našim tímom. Autíčko bratislavčanov prešlo na 1 l paliva 534 km, čo je ich najlepší doterajší výsledok. Trnavčania dosiahli svoje nové maximum tým, že ich elektromobil prešiel na 1 kWh elektrickej energie 176 km.

Petr Šindler, komunikačný manažér Shell Eco-marathon, povedal: „Tento ročník bol výnimočne napínavý aj kvôli novej trati i vďaka novým rekordom v úspornej jazde. Ohromilo ma počínanie tímov. Podujatie opäť zvýšilo latku pre mladých konštruktérov, ktorí sa súťaže zúčastnia na budúci rok a ukážu svoju kreativitu a vynaliezavosť v hľadaní riešení v úspornej mobilite.“

Tento rok sa do nevšedného podujatia zapojilo vyše 1.500 študentov z 28 krajín, ktorí strávili posledných 12 mesiacov konštruovaním resp. vylepšovaním svojich energeticky efektívnych vozidiel. Pri Londýne štartovalo 140 špeciálnych autíčok poháňaných rôznymi zdrojmi energie. Súťažilo sa v 2 hlavných kategóriách - prototypy a mestské koncepty. V oboch štartovali vozidlá so spaľovacím, elektrickým alebo vodíkovým pohonom.

V kategórii prototypy triumfoval francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, ktorého autíčko so spaľovacím motorom prešlo na 1 l paliva vzdialenosť 2.735 m! V kategórii UrbanConcept vytvoril elektromobil vysokoškolákov z francúzskeho Toulouse nový rekord: 243,3 km/kWh.