Hyundai 2019 02 1140x190
Thumb 9p Thumb 3p Thumb 2p Thumb 1p Thumb 4p Thumb 4p Thumb 5p Thumb 6p Thumb 7p Thumb 8p Thumb 10p Thumb 11p Thumb 12p Thumb 13p Thumb 14p Thumb 15p Thumb 17p Thumb 18p Thumb 19p

Nástupca Peugeotu 504 Coupé má elektrický pohon a jazdí bez šoféra

Škoda, že pekné kupé nemá v žiadnej forme šancu na sériovú výrobu.

Peugeot na domácom autosalóne v Paríži predstaví okrem sériového kombi 508 SW, aj štúdiu e-Legend. Ide o vozidlo, ktoré má elektrický pohon, dokáže sa pohybovať plne autonómne, ale dizajnom sa vracia tak trochu do minulosti.

Veľkou inšpiráciou je preň Peugeot 504 Coupé, vyrábaný v rokoch 1969 až 1983. Elegantné kupé s karosériou od Pininfarinu dnes patrí medzi navyhľadávanejšie klasické Peugeoty. Mimochodom, jeden z 23 000 vyrobených exemplárov sa nachádza priamo v predajni bratislavského dílera áut značky Peugeot, sídliaceho neďaleko obchvatu.

„Nechceme, aby autonómna jazda bola synonymom pre nudu. Naším cieľom bolo vytvoriť dynamický koncept vozidla, na ktorý je radosť pozerať sa. V histórii značky sme preto hľadali model, ktorý stelesňuje radosť a eleganciu,“ odpovedá Gilles Vidal – šéfdizajnér automobilky Peugeot – na otázku, prečo sa rozhodol spojiť modernú technológiu s návratom do histórie.

Peugeot 504 tohto roku oslavuje 50. narodeniny a hold mu vzdala aj nová Päťstoosmička – tým, že má označenie modelu umiestnené vpredu pri maske chladiča. 

Štúdia e-Legend ide s podobnosťou ešte ďalej. Päťstoštvorku pripomínajú základné proporcie auta s dlhou kapotou, maska chladiča, bohato presklená kabína s tenkými stĺpikmi, koncové svetlá a rôzne ďalšie detaily. Napokon, istú podobnosť nájdeme aj pri pohľade na základné miery novinky – dĺžku 4650 mm, šírku 1900 mm a výšku 1360 mm. Pravda, o 19-palcových kolesách sa slávnemu predchodcovi asi ani nesnívalo...

Kabína je absolútne minimalistická. Pohľady priťahuje najmä žiarovo modrá podlaha a sedadlá, čalúnené materiálom pripomínajúcim zamat. Palubná doska v pravom zmysle slova neexistuje a šofér má pred sebou akurát digitálny prístrojový panel, vytvorený z troch malých displejov.

V oblasti nôh predných pasažierov sa nachádza obrovská, 49-palcová zakrivená obrazovka, na ktorú nadväzujú 29-palcové displeje vo výplniach dverí. Na nich sa počas jazdy môže premietať okolie, takže posádka má pocit, akoby ani nesedela v aute. Alebo ich môžete využiť na sledovanie rôznych informácií či sociálnych sietí.

K dispozícii je plne autonómny jazdný režim, v ktorom sa volant a prístrojový panel „skryjú“, aby nezavadzali. Alebo si šofér môže Peugeot e-Legend riadiť sám.

Na pohon slúžia dva elektromotory, jeden umiestnený vpredu, druhý v zadnej časti vozidla. Produkujú spoločný výkon 340 kW (462 k), vďaka čomu pohľadné kupé akceleruje z pokoja na stovku za menej ako štyri sekundy. Maximálna rýchlosť dosahuje 220 km/h.

Lítiovo-iónové akumulátory s kapacitou 100 kWh konceptu udeľujú dojazd vyše 600 kilometrov (merané podľa novej metodiky WLTP). Nabíjať sa dajú aj indukčne, pričom v ideálnom prípade získate dojazd 500 kilometrov už po 25 minútach nabíjania.

Zástupcovia značky na otázku, či sa podobné kupé objaví v sériovej výrobe, odpovedajú: nie. Ide vyslovene o dizajnérske cvičenie, avšak niektoré detaily z konceptu Peugeot e-Legend sa časom môžu objaviť aj na sériovo vyrábaných modeloch.