Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb avia 1 Thumb avia 3 Thumb avia 4 Thumb avia 2

Návrat tradičnej českej značky

Tradičná česká značka AVIA znova vstupuje na trh: 5. septembra na tlačovej konferencii výrobca predstavil nové vozidlo i priestory novej fabriky. 

Ľahké nákladné automobily s logom albatrosa boli vždy späté s továrňou v pražských Letňanoch. Novodobá história značky sa však začala písať v Pardubickom kraji v meste Přelouč, kde na jeseň tohto roku spoločnosť AVIA Motors spustí výrobu. Na novej adrese automobilky prebehlo odhalenie vozidla AVIA radu D emisnej triedy Euro 6 s obchodným názvom INITIA a nasledovala prehliadka výrobných priestorov.

„Slávnostným otvorením automobilky sme dokončili prvú etapu oživenia tradičnej značky AVIA, ktorú sme začali vlani kúpou podniku od indických vlastníkov. Automobilka v Českej republike štyri roky nevyrábala, a preto ju bolo potrebné od základov kompletne znovu vybudovať. Síce už máme skúsenosti s kopřivnickou Tatrou, ktorú sme tiež prevzali v ťažkej situácii a dokázali sme ju postaviť na nohy, podstatný rozdiel je však v tom, že Tatra – na rozdiel od Avie – nikdy neprestala vyrábať. Práve produkciu TATRA TRUCKS bude AVIA Motors skvele dopĺňať vozidlami do celkovej hmotnosti 12 ton,“ povedal Jaroslav Strnad, majiteľ holdingu CZECHOSLOVAK GROUP.

„Napriek tomu, že AVIA sa presťahovala do nových priestorov, v Přelouči má na čo nadväzovať. Práve tu sa historicky na jedinom mieste v Českej republike vyrábali avie s pohonom 4x4,“ pripomenul v rámci prezentácie noviniek Ivan Fišák, generálny riaditeľ spoločnosti AVIA Motors, v ktorej momentálne pracuje 80 zamestnancov a s rozširovaním produkcie bude ich počet rásť.

V úvodnej fáze sa fabrika sústredí na model AVIA D 120, ku ktorému v prvých mesiacoch roku 2018 pribudnú verzie D 90 a D75. Momentálne sa finalizuje homologizácia vozidiel i výroby. Spustenie sériovej výroby je naplánované na november 2017.