Hyundai rodina i30 1140x190

Nemci menia pravidlá o zimných pneumatikách, dôležitá bude "vločka"

Zimná pneumatika po novom musí mať na bočnici takzvaný alpský symbol. Avšak zmeny sa zatiaľ týkajú skôr výrobcov ako samotných šoférov. Policajti budú ešte dlho tolerovať aj pneumatiky s označením M+S.

V Nemecku naďalej platí, že automobil musí mať obuté zimné pneumatiky vždy, keď sa na ceste objaví sneh, poľadovica, kašovitý sneh alebo keď to prikazuje dopravná značka. Nemci na rozdiel od nás nepoznajú takzvané zimné obdobie.

Ak šofér zimné pneumatiky nepoužije, hrozí mu pokuta 60 až 80 eur. Zaujímavé je, že rovnaká sankcia hrozí aj vlastníkovi vozidla, napríklad firme alebo požičovni zato, že umožnil jazdu na letnom obutí.

Novinka sa týka označenia zimných pneumatík. Nemeckým orgánom už nestačia písmená M+S, vyžadovať budú takzvaný alpský symbol - tri vrcholce a v nich snehovú vločku.

Nová požiadavka má priniesť na cesty viac kvality a bezpečnosti. "V ostatnom čase sa na trhu objavilo množstvo takzvaných celoročných pneumatík M+S s rôznymi vlastnosťami. Alpský symbol môžu dostať iba tie pneumatiky, ktoré pri skúškach v zimných podmienkach preukážu určité minimálne kvality," uviedol nemecký autoklub ADAC.

Šoféri nemusia panikáriť, pretože až do konca septembra roku 2024 môžu naďalej používať zimné pneumatiky bez alpského symbolu, stačia písmená M+S.

Nové pravidlo sa týka skôr výrobcov pneumatík. Každý nový model pneumatiky, ktorý má byť homologovaný ako zimný, musí od budúceho roka spĺňať také požiadavky, aby dostal alpský symbol.

Šoféri budú musieť zimné pneumatiky s alpským symbolom plošne použiť až v zime 2024/2025.