Jeep compass 1200x200
Advertisement

Neosvetlený chodec je postrach šoférov, Ford ho chce odhaliť včas

Kombinácia radaru a účinnejšej kamery rozpozná chodca aj za zníženej viditeľnosti, prípadne skôr, než vôbec vstúpi na vozovku.

Jazda v noci je postrachom mnohých z nás. Hoci autá svietia stále lepšie, šofér môže ľahko prehliadnuť neosvetlených chodcov a cyklistov.

Ford v priebehu tohto roka uvedie na trh vylepšený systém rozpoznávania chodcov, ktorý funguje aj v noci. Ako prvé ho dostanú americké modely Mustang a pick-up F-150, neskôr k nim pribudne nová Fiesta. 

Podobne ako konkurencia, aj Ford dokáže rozpoznať chodca vďaka kombinácii dištančného radaru a kamery. Radar odhalí približujúcu sa prekážku, ktorá sa objavila pred vozidlom. Výhoda nového systému spočíva v účinnejšej širokouhlej kamere, pretože "vidí" aj za tmy a zhoršených poveternostných podmienok.

Kamera zaznamenáva 30 snímok za sekundu. Systém následne porovná obrys prekážky s informáciami uloženými v pamäti. Ak v siluete rozpozná človeka, šoféra upozorní najprv akustickým signálom. Keď nezareaguje, auto začne samé brzdiť.

"Technológia je navrhnutá tak, aby detekovala chodcov ešte predtým než vstúpia na vozovku," povedal Gregor Allex, inžinier Ford of Europe, zaoberajúci sa aktívnou bezpečnosťou.

Samozrejme, žiadny systém nefunguje stopercentne, ale Ford si trúfa znížiť počet dopravných nehôd spôsobených nezodpovednými chodcami.