Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb 1m Thumb 2m Thumb 3m Thumb 4m Thumb 5m

Netradičný Favorit pick-up konkuroval Toyote Hilux a mal úspech

Môže za šesť týždňov skonštruovaný pick-up na báze Škody Favorit/Forman prekonať takého automobilového velikána, akým je Toyota Hilux? Môže, ak využije dieru v zákone.

V roku 1993 prišla do mladoboleslavskej automobilky netradičná požiadavka. Predajca škodoviek z ďalekej Sýrie si želal pick-up s otvorenou ložnou plochou a štvordverovou karosériou.

V krajine totiž práve začala platiť nová legislatíva, ktorá zvýhodňovala takzvané farmárske vozidlá. Vzťahovalo sa na ne výrazne nižšie dovozné clo a tým pádom boli lacnejšie než tradičné sedany. Aby automobil mohol niesť označenie farmársky, musel mať otvorenú ložnú plochu, určenú na prevoz materiálu. 

Sýrčania rýchlo zistili, že zákon má medzery. Úľavy využívali aj tí, ktorí s pestovaním plodín či chovom dobytka nemali nič spoločné. Mnohé farmárske autá slúžili ako rodinné. Do módy sa dostali štvordverové pick-upy, kde nebola dôležitá veľkosť ložnej plochy, ani nosnosť, ale bohatá priestorová ponuka v kabíne. 

Presne také auto hľadal podnikavý predajca Škody zo Sýrie, no v Mladej Boleslavi mu vyhovieť nevedeli. Favorit pick-up, známy z našich ciest, bol iba dvojmiestny a tým pádom nezaujímavý.

Škoda napokon oslovila firmu MTX, ktorá v tých časoch vyrábala Roadster na báze Favorita a mala skúsenosti s malosériovou výrobou. V Mělníku využili šancu a štvordverový pick-up s názvom MTX Pick-up D.C. (Double Cab) vyvinuli za rekordných šesť týždňov.

"Na aute sme pracovali aj počas vianočných sviatkov," spomína konštruktér pick-upu Ivan Solfonk v rozhovore pre Autožurnál. "Bolo potrebné uviesť ho na trh čo najskôr."

Aby sme boli presní, pick-up neodvodili z Favorita, ale z kombi Forman. "Pick-up sme chceli vyrábať takpovediac studeným spôsobom, bez dodatočného zvárania. Z Formana sme odrezali zadné stĺpiky a časť strechy. Okno sa posunulo za zadné sedadlá. Takto vznikla malá ložná plocha, prístupná cez výklopné čelo. Nárazník zostal sériový, aby boli výrobné náklady čo najnižšie. Vytvorili sme však laminátovú sadu, ktorá prekryla hrany po stranách ložnej plochy, stĺpiky i strechu v mieste rezu. Hotové auto nebolo krásne, ani extrémne praktické, ale do bodky spĺňalo to, čo od nás zákazník požadoval," konštatuje Ivan Solfonk.

MTX Pick-up D.C. zožal v Sýrii obrovský úspech. Dokonca taký, že zákazníci si ho chodili kupovať priamo do prístavu. „Keď priplávala loď s autami, predajca si rozložil malý stolík, kde ľudia podpisovali kúpne zmluvy a platili. Auto vám po zaplatení vyložili z lode. Mohli ste rovno nastúpiť a odísť preč. Nebola potrebná žiadna špeciálna reklama, ani naleštené predajne," spomína Ivan Solfonk.

V Mělníku zvládali vyrobiť nanajvýš 450 pick-upov mesačne. Lacná škodovka sa stala hitom, ale aj tŕňom v oku konkurencie. "Toyote sa nepáčilo, že jej berieme kšeft. Plnohodnotné terénne pick-upy nám nevedeli konkurovať cenou, a tak nás Japonci zničili inak - presadili úpravu pravidiel kategórie farmárskych áut. Nové predpisy presne definovali minimálne rozmery priestoru pre náklad, ktoré naše auto nespĺňalo. Úľavy na cle sa skončili, cena nášho pick-upu stúpla a zákazníci oň stratili záujem. Medzičasom sme vyrobili ďalšie kusy, ktoré sýrski obchodníci len veľmi ťažko predávali," pokračuje Ivan Solfonk. 

Produkcia bola po šiestich mesiacoch - v lete roku 1994 - definitívne zastavená.

Médiá z času na čas prinášajú fotografie Favoritu sedan, ktorý mladoboleslavská automobilka nikdy sériovo nevyrábala (existovali iba dva prototypy, dochoval sa jeden).

„Tieto sedany vznikli z našich pick-upov, ale my sme sa na nich nepodieľali. Pravdepodobne sa toho ujali priamo v Sýrii,“ hovorí Ivan Solfonk a dodáva: „MTX Pick-up D.C. bol naším najúspešnejším projektom. Stihli sme postaviť približne 1400 kusov. Dodnes máme v archíve formy na výrobu laminátových dielov. Plánovali sme postaviť jeden kus pre vlastnú potrebu, ale zatiaľ k tomu nedošlo."

Doplňme, že značka MTX tohto roku oživila stavbu Roadsteru, postaveného na báze Favorita. Pri príležitosti päťdesiatych narodenín firmy vzniká limitovaná séria piatich exemplárov.