191 19 hyund kampan tucson nline 1140x190px
Thumb nv400 vstupna c2 a6 c3 bc a resize processed 640x420 Thumb nv400 4 resize 650x365 Thumb nv400 1a resize 650x433 Thumb nv400 2 resize Thumb 755 large nv400 vstupna c2 a6 c3 bc a resize Thumb 754 large nv400 4 resize Thumb 753 large nv400 2 resize Thumb 752 large nv400 1c resize Thumb 751 large nv400 1b resize Thumb 750 large nv400 1a resize

Nissan NV400 - Ďalší konkurent medzi vanmi

Na sklonku roka 2011 vstúpil do segmentu veľkých vanov model NV400, ktorý má Nissanu pomôcť pri zvyšovaní podielu na európskom trhu s ľahkými úžitkovými vozidlami (do troch rokov hodlá zdvojnásobiť svoj podiel v tomto segmente).

Nissan NV400 bol vyvinutý v spolupráci s aliančným partnerom automobilkou Renault, ale má vlastný dizajn prednej časti kabíny, ktorý ho zreteľne odlišuje od Mastera. Autorom je stredisko Nissan Design Europe, realizátorom Nissan Technical Centre Europe. Takže NV400 má svoju vlastnú kapotu, predné blatníky, reflektory s funkciou automatického zapínania, mriežku chladiča a predný nárazník. Všetky ostatné komponetnty zdieľa s francúzskym bratom.

Prednú časť navrhlo stredisko Nissan Design Europe v Londýne.

V palete modifikácií s celkovou hmotnosťou od 2,8 do 4,5 tony automobilka Nissan prvýkrát ponúka verzie s pohonom predných i zadných kolies. Nový van NV400 je k dispozícii v troch variantoch rázvoru, v štyroch dĺžkach, s tromi rôznymi výškami a s objemom nákladného priestoru v rozmedzí 8 až 17 m3. Aj ponuka pohonných jednotiek sa zhoduje s Masterom, a to je jeden z argumentov v prospech NV400, pretože nové štvorvalcové motory 2.3 dCi Euro 5 vyvinuté Renaultom sú úsporné a maximálny krútiaci moment poskytujú v širokom rozsahu otáčok. Na výber sú varianty s výkonom 74 kW/ 100 k (285 Nm), 92 kW/125 k (310 Nm) a 107kW/145 k (350 Nm). Namiesto štandardne dodávanej šesťstupňovej prevodovky si možno objednať automatizovaný systém preraďovania (6-stupňový).

Okrem skriňových verzií a kombi si zákazník môže objednať niektoré modifikácie alebo nadstavby vyhotovené priamo vo fabrike: Dodávku s predĺženou kabínou, van so skriňovou nadstavbou, sklápač a valník. Samozrejme, naďalej bude k dispozícii šasi s kabínou i dvojkabínou. Z hľadiska variabilnosti model NV400 poskytuje omnoho širší výber modifikácií než jeho predchodca Interstar. Pohon predných kolies znamená nižšiu pohotovostnú hmotnosť vozidla, čo zlepšuje hodnoty užitočného zaťaženia, menšiu výšku rámu a výhodnejší pomer výkonu a spotreby. Pohon zadných kolies zasa ponúka širokú variabilnosť nadstavieb a veľkú nosnosť zadnej nápravy (s jednoduchou alebo dvojitou montážou kolies).

Premyslená koncepcia odkladacích priestorov a praktických riešení.

Medzi opciami nájdete aj vzduchom odpružené sedadlo vodiča.

Znížená spotreba a predĺžené hlavné servisné intervaly na 40.000 km alebo každé dva roky k tomu zaručujú nízke prevádzkové náklady. Nová kabína je o niečo dlhšia, čím vznikol väčší priestor pre nohy. Širšie a dlhšie sedadlá ponúkajú viac pohodlia. Bezpečnostné prvky zahŕňajú ABS a dva predné airbagy (bočné ako opcia). Elektronický stabilizačný program ESP sa dodáva štandardne vo všetkých modeloch s pohonom zadných kolies a na objednávku vo verziách s pohonom predných kolies. V príplatkovej ponuke nájde náročnejší zákazník napríklad automatickú klimatizáciu, automatické zapínanie reflektorov, automatické zapínanie stieračov a svietenia počas jazdy, parkovacie senzory, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, palubný počítač, pripojenie mobilného telefónu cez Bluetooth, prehrávanie súborov zo zariadení USB alebo iPodu pomocou audio systému. Vo voliteľnej výbave je aj zadná parkovacia kamera s monitorom v slnečnej clone vodiča. Ďalšou opciou je systém Nissan Connect od spoločnosti TomTom. K bežným navigačným funkciám si možno objednať službu Live Service TomTom, ktorá zahŕňa poskytovanie aktuálnych dopravných informácií HD Traffic, predpoveď počasia, upozoní na pevné i mobilné radary a umožní prístup na Google.

autor: ph

foto: ph