Hyundai vypredaj 2018 1140x190
Thumb 1n Thumb 2n Thumb 3n Thumb 4n Thumb 5n Thumb 8n Thumb 9n

Nissan odhalil športový elektromobil Leaf Nismo

Či elektrický hot-hatch dokáže dynamikou konkurovať súperom so spaľovacími motormi, to zistíme v závere októbra.

Keď príde reč na rýchly hatchback, najčastejšia otázka znie, či pod kapotou má prepĺňanú jedna-šestku alebo plnokrvný dvojliter. Pri Nissane Leaf Nismo neplatí jedno ani druhé. Ide totiž o elektrický hot-hatch.

Spoločnosť Nismo - dvorný úpravca Nissanov - si na vzhľade dal záležať. Navrhol nové nárazníky, plastové nadstavce prahov i špecifický dizajn zliatinových diskov. Vnútri pribudli hlavne červené detaily.

Novinka neohuruje veľkými nasávacími otvormi, pretože elektrická poháňacia sústava veľa chladiaceho vzduchu nepotrebuje. Slepá je dokonca aj improvizovaná maska chladiča.

Kým pri autách so spaľovacími motormi sa úpravcovia sústredia na výfuk, nasávací trakt alebo používajú ostrejšie vačky, v prípade elektromobilu zrejme stačí premapovať riadiacu jednotku. Nismo avizuje "lepšiu akceleráciu pri akejkoľvek rýchlosti", detaily však prezradí až koncom októbra, keď športový Leaf predstavia na tokijskom autosalóne.   

Doplňme, že sériový Nissan Leaf druhej generácie poháňa elektromotor s výkonom 110 kW (150 k) a najvyšším krútiacim momentom 320 Nm. 1535 kilogramov vážiaci elektromobil dosahuje maximálnu rýchlosť 144 km/h, hodnotu zrýchlenia z nuly na 100 km/h výrobca neprezradil.

Podstatnejší je aj tak dojazd na jedno nabitie, ktorý podľa normy NEDC predstavuje 378 kilometrov. Opätovné dobitie lítiovo-iónového akumulátora s kapacitou 40 kWh so štandardnou 6 kW nabíjačkou trvá osem hodín. Použitím rýchlonabíjačky dosiahnete 80 percent kapacity batérie už po 40 minútach.