Kia sportage 2018 november 878x190
Advertisement
Thumb x trail predobokl 23 Thumb x trail budik 17 Thumb x trail bokr 68 Thumb x trail bokl 56 Thumb x trail info 26 Thumb x trail koleso 48 Thumb x trail koleso 50 Thumb x trail kufor 06 Thumb x trail kufor 07 Thumb x trail motor 02 Thumb x trail predobokr 26 Thumb x trail predok 78 Thumb x trail radenie 14 Thumb x trail sedpred 28 Thumb x trail sedzad 32 Thumb x trail sign 42 Thumb x trail sign 46 Thumb x trail strecha 33 Thumb x trail svetpred 37 Thumb x trail svetpred 40 Thumb x trail svetzad 34 Thumb x trail volant 09 Thumb x trail zadobokl 39 Thumb x trail zadobokl 42 Thumb x trail zadobokr 46

Nissan X-Trail 2.0 DCI 4x4-i: Silný diesel a vyhladené vrásky

Pohodlný crossover má novú tvár, imidrobustného cestovateľa mu ostal.

Pôvodne bol Nissan X-Trail krabicovým SUV, ale súčasná generácia je pohodlným crossoverom. V polovici životného cyklu prišiel čas na jemný facelift, podľa porekadla, že dobre veci netreba príliš meniť. Hoci u nás a v celej Európe žije X-Trail v tieni menšieho modelu Qashqaia, v celosvetovom meradle je práve X-Trail najpredávanejším SUV značky Nissan.

Nissany majú opäť zjednotený dizajn prednej masky, X-Trailu pristane. Adaptívne diódové svetlomety svietia aj do zákrut.

Väčší X-Trail je o 260 milimetrov dlhší a väčší rázvor o 57 milimetrov dovolí vtesnať do kufra aj dve vyklápacie sedadlá. Náš X-Trail je päťmiestny, má teda veľkorysý batožinový priestor s objemom 565 litrov. Pätnásť litrov pribudlo pri najnovšom facelifte. Oproti sedemmiestnej verzii so sklopenými sedadlami je tu o 120 litrov viac. Zmenil sa aj predný nárazník, maska chladiča. Predné svetlá sú plne diódové a dokážu pri svojej adaptívnosti svietiť aj do zákrut. Vo vnútri nájdeme v prvom rade nový volant, ktorý je oveľa krajší, ako bol doteraz. Iné sú aj materiály na sedadlách. Inak ostalo všetko, ako bolo, vrátene palubných prístrojov. Novinkou je stále aj staronový naftový dvojliter so 177 konskými silami (130 kW).

Ani na sedadlách Japonci nešetrili, sedí sa pohodlne. Cestujúci vzadu si môžu dovoliť sedieť vyššie, je to pohodlnejšie.

Čo sa všetko muselo stať, aby motor s liatinovým blokom splnil Euro6? Paradoxne, veľa nie, hoci pätina dielcov je prepracovaných. Kompresný pomer 1:16,5 ostal, podobne aj vstrekovanie Bosch so selénovými vstrekovačmi s tlakom 1800 barov a vodou chladené turbo s variabilnou geometriou lopatiek. Zmenilo sa nasávacie potrubie za turbom a pribudol systém na likvidáciu oxidov dusíka. Ale nie s močovinou, ale so zásobníkom LNT a s vyššími nárokmi na spotrebu nafty. Aj medzichladič stlačeného vzduchu je teraz uložený vertikálne. Motor možno kombinovať s pohonom jednej alebo oboch náprav, s mechanickou prevodovkou alebo s prevodovkou typu CVT, ktorú nazývajú Xtronic.

Priestranný interiér vyhovie vodičom, ktorí ocenia ergonómiu, nový je volant. Sklenená strecha má veľkú plochu.

Neexistuje však kombinácia manuálnej prevodovky a predného pohonu. Vyskúšali sme top verziu so pohonom 4x4-i a s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Silný motor s výkonovou rezervou je príjemný. Má tlmený hluk a neduní. So spotrebou okolo siedmich v litrov sme spokojní, v meste o čosi viac. I keď so SCR by mohol teoreticky žrať aj menej. Pravdepodobne sa tomu s novou normou nevyhne. Ak ostane v ponuke. Nissan X-Trail nás opäť potešil svojou solídnosťou. Interiér neohúri dizajnérskou avantgardou, ale hodnotnejšími materiálmi, výborným volantom i rozložením ovládacích prvkov, kde nič nemusíte hľadať. Spokojní sme boli aj s diódovými svetlami a bohatým vybavením. X-Trail ponúka veľkorysý priestor a dáva pocit, na rozdiel od európskej konkurencie, akejsi robustnosti a pevnosti navyše. Motor neohúri nadbytkom výkonu, ale oproti motoru 1,6 je výkonová rezerva príjemnejšia.

Mohutnejšia zadná časť ho najviac odlišuje od menšieho Qashqaia, nové sú svetlá.

Technické parametre
motor M9R
zdvihový objem [cm3] 1995
výkon [kW/k] 130/177
pri otáčkach [1/min] 3750
krútiaci moment [Nm] 380
pri otáčkach [1/min] 2000
maximálna rýchlosť [km/h] 204
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,4
nameraná spotreba [l/100 km] 7,3
objem batož. priestoru [l] 565/1982
cena modelu od [€] 30.250
pohotovostná hmotnosť [kg] 1615
rozmery d/v/š [mm] 4640/1830/1715
rázvor náprav [mm] 2705
pneumatiky 225/55 R19
objem palivovej nádrže [l] 60

Kúpiť, či nekúpiť?

X-Trail si získal priaznivcov priestrannou karosériou a pohodlím na zadných sedadlách. Tešíme sa z dvojlitrového naftového motora.