Peugeot zimna kampan 2
Thumb dacia sandero 5 Thumb dacia sandero 2 Thumb dacia sandero 1 Thumb dacia sandero 4 Thumb dacia sandero 3 Thumb dacia sandero 6 Thumb dacia sandero 8 Thumb dacia sandero 9 Thumb dacia sandero 7 Thumb dacia sandero 11 Thumb dacia sandero 10 Thumb dacia sandero 12 Thumb dacia sandero 13 Thumb dacia sandero 14 Thumb dacia sandero 2  ko pia Thumb dacia sandero 3  ko pia Thumb dacia sandero 14  ko pia

Nová Dacia Sandero na špionážnych fotografiách: má diódové svetlá?

Malý rumunský hatchback bol vlani ôsmym najpredávanejším novým automobilom na európskom trhu (predalo sa 233 460 kusov). Veľkej obľube sa teší najmä medzi súkromnými zákazníkmi. Pritom nikomu nevadí, že konštrukčný základ Sandera siaha k Renaultu Clio druhej generácie, ktoré debutovalo ešte v roku 1998.

Lenže donekonečna sa zo starej techniky žiť nedá. Stále prísnejšie emisné a bezpečnostné normy nútia Rumunov modernizovať. Nedávno nás prekvapili, keď do pomaly lúčiaceho sa Sandera a Loganu namontovali nový benzínový trojvalec 1,0 TCe, schopný spaľovať aj kvapalný ropný plyn (LPG). Dôvod? Potreba znížiť flotilové emisie značky.

S nástupom novej generácie budú technické zmeny ešte výraznejšie. Daciu Sandero s poradovým číslom tri spoznáme na jeseň tohto roka. Neoficiálne správy však hovoria, že koncept uvidíme už na jarnom autosalóne v Ženeve. 

Z pohľadu Dacie pôjde o ozajstnú technickú revolúciu. Doterajší konštrukčný základ B0+, nahradí mierne zjednodušená verzia platformy CMF-B, akú využíva najnovšie Clio, Captur i Nissan Juke. Čo to znamená? Sandero získa napríklad ložiská s nižším valivým odporom, elektromechanický posilňovač riadenia alebo plastové deflektory na podvozku, zlepšujúce aerodynamiku. 

Použitie nového konštrukčného základu spoznáte aj navonok. Horná hrana bočných dverí už nebude zasahovať do strechy (čo je detail prevzatý z Clia II). Dvere budú končiť trochu nižšie a dostanú účinnejšie gumené tesnenia. Sandero zároveň skoncuje so staromódnymi kľučkami dverí a dostane bezpečnostné, vďaka ktorým záchranári po nehode auto ľahšie otvoria.

Odporúčame:

Koniec jednoduchým autám? Ani Dacia sa nevyhne elektrifikácii

Aktuálne nie je jasné, či sa avizované zjednodušenie platformy CMF-B bude týkať aj nižšieho podielu vysokopevnostných ocelí a tým pádom menšej torznej tuhosti karosérie, alebo iba elektroniky. Dacia pochopiteľne nedostane rovnaké asistenčné systémy, aké využíva Clio. Niektorí elektronickí pomocníci sa však na palube objavia. Pôjde o autonómne núdzové brzdenie, upozornenie na nedobrovoľné opustenie jazdného pruhu, monitorovanie takzvaných mŕtvych uhlov či o monitorovanie únavy šoféra. Niektoré z nich sa od roku 2024 stanú povinnou výbavou všetkých nových áut, predávaných v Európskej únii.

Dizajn neprinesie revolúciu, ani odvážne tvary. V tomto ohľade sa Rumuni i materský Renault držia na uzde. Ich ambíciou je ponúknuť obyčajné sympatické auto. Na extravagantné výstrelky je tu predsa Renault.

Na práve zverejnených špionážnych fotografiách toho veľa nevidno. Alebo že by predsa? Predné svetlomety žiaria výrazným bielym svetlom, až sa natíska otázka, či Sandero nedostane diódové stretávacie svetlá...

Sesterské Clio má plne diódové predné svetlomety v sériovej výbave aj tej najlacnejšej verzie. Dôvod zďaleka nie je imidžový. Zástupcovia značky Renault nám potvrdili, že energeticky úspornejšie LEDky dokážu ušetriť nejaký ten gram oxidu uhličitého. Francúzi radšej dajú zákazníkom lepšie svetlá, akoby mali platiť pokutu za nadprodukciu emisií.  

V kabíne Sandera sa zmenia tri dôležité prvky. Novinka dostane pohodlnejšie predné sedadlá, prevzaté z Dustera. Volant nastaviteľný výškovo i pozdĺžne umožní šoférovi nájsť si ideálnu pozíciu. Architektúra palubnej dosky bude tiež vychádzať z Dustera. Tešiť sa môžeme na krajší prístrojový panel, na vyššie umiestnené rádio, respektíve dotykový displej i na známe kruhové ovládače klimatizácie. Neoficiálne správy hovoria, že Sandero dostane palubnú dosku prevzatú z ruského Renaultu Arkana.

Pod kapotou nájdeme atmosférický benzínový trojvalec 1,0 SCe (54 kW/73 k), prepĺňaný 1,0 TCe (73,5 kW/100 k) a turbodiesel 1,5 Blue dCi (63 kW/85 k). Na elektrifikáciu je z pohľadu Dacie priskoro, ale počítať môžeme s LPG verziou.