Jeep compass 1200x200
Thumb 63h Thumb 60h Thumb 62h Thumb 61h Thumb 63h Thumb 64h Thumb 65h Thumb 66h Thumb 67h Thumb 68h Thumb 69h Thumb 70h Thumb 71h Thumb 72h Thumb 73h Thumb 74h Thumb 75h Thumb 76h Thumb 77h Thumb 78h Thumb 79h Thumb 80h

Nová Honda CR-V sa na Slovensku objaví koncom tohto roka

Japonci zaoblili tvary obľúbeného športovo-úžitkového modelu a zväčšili priestor na zadných sedadlách. V ponuke sa objavil benzínový turbomotor.

Honda patrí medzi objaviteľov kompaktných SUV. Možno si ešte pamätáte na prvé CR-Včko s rezervným kolesom ukotveným na piatych dverách. Honda CR-V odvtedy výrazne narástla a aktuálne prichádza už jej piate vydanie.

Japonci si s uvedením novinky na európsky trh dávajú poriadne načas. Automobil odhalili ešte vlani v októbri, avšak iba americkému publiku. Aktuálne si môžeme pozrieť obrázky európskej verzie, ktorá sa v predaji objaví koncom tohto roka. Na Slovensku pravdepodobne v decembri.

Nová Honda CR-V má predovšetkým dlhší rázvor osí kolies, a to o výrazných 41 milimetrov (2671 mm). Vďaka nemu sa skrátili previsy (hlavne zadný) a priestor na zadných sedadlách je opäť o čosi väčší. Honda udáva základný objem batožinového priestoru až 1110 litrov, avšak ide o hodnotu pri naložení až po strechu (bežne sa základný objem udáva pri naložení po plató).

Tvary karosérie evokujú predchodcu iba na prvý pohľad. V skutočnosti je karoséria oblejšia a obsahuje zaujímavejšie detaily. Napríklad grafiku plne diódových predných svetlometov alebo tvar bočných okien.

Interiér pôsobí prívetivejšie než doteraz. Zaoblená palubná doska zdieľa digitálny prístrojový panel, multimediálny systém a ďalšie detaily so Civicom. Páči sa nám, že konštruktéri zachovali radiacu páku, resp. volič automatickej prevodovky na vyvýšenej konzole.

V armáde asistenčných a bezpečnostných systémov nájdeme automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel, čítanie niektorých dopravných značiek či varovanie pred neúmyselným opustením jazdného pruhu. Šofér môže rátať s lepším výhľadom šikmo von, vďaka tenším a kolmejším predným stĺpikom.

Honda CR-V dostala novú podvozkovú platformu, odvodenú od Civica. Obe nápravy majú širší rozchod a karoséria je teraz tuhšia. V kombinácii s už spomenutým dlhším rázvorom má CR-V jazdiť istejšie a pohodlnejšie.

Keďže začiatok predaja na starom kontinente je ďaleko, poznáme iba motory určené pre Ameriku.

Atmosférický benzínový štvorvalec 2,4 i-VTEC (135 kW/184 k) reprezentuje klasiku a turbomotor 1,5 i-VTEC Turbo (140 kW/190 k) zasa modernu. Oba sú štandardne spriahnuté s bezstupňovou prevodovkou CVT.

V Európe sa atmosférického motora zrejme nedočkáme. Rátať môžeme s prepĺňanou jedna-päťkou a turbodieselom 1,6 i-DTEC. Naftový motor aktuálne podstupuje modernizáciu, aby spĺňal novú emisnú normu Euro6c, platnú od septembra.

Podrobnosti sa dozvieme na jeseň, kedy Honda oficiálne predstaví piatu generáciu modelu CR-V európskemu publiku.