Peugeot 2018 11 1140x190
Advertisement
Thumb 1k Thumb 2k Thumb 3k Thumb 4k Thumb 5k

Nová Kia cee’d príde aj ako jednoduchý hybrid

Klasický alternátor nahradí pod prednou kapotou univerzálny motorgenerátor. Okrem toho pribudne sekundárna elektrická sieť 48V, druhý akumulátor a samozrejme menič.

Stále prísnejšie emisné limity nútia automobilky elektrifikovať svoje modely. Európska komisia ráta každý gram emisií CO2 a nadprodukciu trestá mastnými pokutami. 

Jeden gram oxidu uhličitého navyše stojí 95 eur. Lenže pozor, pokutu treba zaplatiť za každý jeden predaný automobil.

Brusel je neoblomný, a tak sa výrobcovia sústredia viac na splnenie rôznych noriem než na to, aby ulahodili zákazníkom.

Z pohľadu emisií sú najvýhodnejšie elektromobily a plug-in hybridy. Ich technika je však stále drahá a počty predaných kusov pomerne malé.

Do módy sa preto opäť dostáva jednoduchý hybridný pohon, takzvaný mild hybrid. Spaľovaciemu agregátu asistuje malý elektromotor (takzvaný motorgenerátor), pripojený ku kľukovému hriadeľu remeňom. 

Motorgenerátor de facto nahrádza alternátor, takže jeho pripojenie k benzínovému alebo naftovému motoru je jednoduché. Jeden elektrický stroj plní funkciu pomocného elektromotora, alternátora a štartéra v prípade, ak motor vypne systém štart/stop. Spúšťanie studeného motora má aj naďalej na starosti klasický štartér.  

Mild hybrid nedokáže jazdiť čisto na elektrinu, ale motorgenerátor vie pomôcť spaľovaciemu motoru pri zrýchľovaní. Po uvoľnení plynového pedála rekuperuje pohybovú energiu a elektrinou zásobuje spotrebiče na palube auta. Vďaka tomu sa šetrí benzín a znižujú emisie. Tým, že auto nedokáže jazdiť v čisto elektrickom režime, stačí mu pomerne malá a lacná batéria.

S myšlienkou jednoduchého hybridu - hoci v trochu inej podobe ako dnes - sa kedysi skúšala presadiť značka Honda. Civic Hybrid, Jazz Hybrid ani model Insight však veľký úspech nemali.

Teraz sa mild hybrid vracia ako pomocník v boji s emisiami. Niektoré automobilky už túto technológiu predstavili, iné ju avizujú.

Mild hybridy možno budeme vyrábať aj v Žiline. Woong Chul Yang z výskumného a vývojového centra koncernu Hyundai Kia nedávno pre britský magazín Autoexpress uviedol, že túto technológiu by mohla dostať Kia cee’d i Sportage.

"V Európe existuje požiadavka na 48V mild hybridnú technológiu. Pracujeme na tom, aby ju postupne získal cee’d, Sportage i ďalšie stredne veľké SUV," povedal Woong Chul Yang.

Očakáva sa, že ceed nedostane hybridný pohon hneď pri svojej premiére na marcovom autosalóne v Ženeve, ale trochu neskôr. Ak ide o Sportage, tak hybrid bude mať až budúca generácia kompaktného SUV.

Kia - podobne ako napríklad Audi alebo Renault - staví na efektívnejší systém so 48-voltovou sieťou a akumulátorom. To znamená, že v aute bude okrem štandardnej 12V siete aj menič a sekundárna sieť pre hybrid. 48-voltový akumulátor dokáže pokryť aj energeticky náročné spotrebiče v aute, ako je posilňovač riadenia.