135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2
Thumb 14k Thumb 1k Thumb 2k Thumb 3k Thumb 4k Thumb 5k Thumb 6k Thumb 7k Thumb 8k Thumb 9k Thumb 10k Thumb 11k Thumb 12k Thumb 13k

Nová Kia Ceed spoznala slovenské ceny, štartujú od 13 990 eur

Najnovší Ceed už niekoľko týždňov stretávame na slovenských cestách a teraz oficiálne prichádza do predaja. Najprv ako klasický päťdverový hatchback, na praktickejšie kombi si musíte počkať do záveru tohto roka. Jeho výroba sa začne v auguste.

Z predchádzajúcich článkov asi už viete, že cee’d sa zmenil na Ceed. Apostrof z názvu síce zmizol a pribudlo aj veľké začiatočné písmeno, ale význam skratky zostáva: Community of Europe, with European Design.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Ceed technicky vychádza zo sesterského Hyundaia i30. Dizajnéri pod vedením Petra Schreyera doteraz vždy dokázali toto príbuzenstvo celkom dobre opticky utajiť. Aj nový Ceed je svojský - Hyundai pripomína azda len zadný stĺpik, respektíve tvar bočných okien.

Kompaktný hatchback naoko pôsobí športovejším dojmom a niektoré nápady si požičiava od úžasného Stingera. Vidíme agresívnejšie tvarované predné partie s väčšou maskou chladiča. Dizajnéri zachovali typické "kocky ľadu", teda diódové svetlá usporiadané do štyroch samostatných modulov. Po novom nie sú v nárazníku, ale tvoria súčasť hlavných svetlometov, kde slúžia na denné svietenie. Stretávacie a diaľkové svetlá môžu byť halogénové, alebo tiež diódové.

Ceed si môžete objednať v niektorom z dvanástich dostupných lakov karosérie. Pri výbere kolies sa technici nenechali zlákať žiadnymi obrovskými rozmermi. K dispozícii sú pätnástky, šestnástky a sedemnástky.

Dizajnérom pri tvarovaní auta pomohli aj upravené proporcie. Nový Ceed je širší a nižší ako predchodca, pričom predný previs sa skrátil a zadný predĺžil. Rázvor osí kolies zostal na nezmenenej úrovni 2650 milimetrov. V princípe nezmenená tým pádom zostala aj porcia priestoru na zadných sedadlách. Polepšila si však šírka v oblasti zadných sedadiel a vnútorná výška. Kufor v základnom usporiadaní pojme 395 litrov, teda o 15 l viac než predtým.

Zariadenie kabíny odzrkadľuje aktuálne trendy. To znamená, že palubná doska má nižšiu stavbu a centrálny displej trčí do priestoru. Obrazovka má v závislosti od verzie uhlopriečku päť- alebo sedem palcov. Ak si objednáte navigáciu, uhlopriečka dotykového displeja ešte o jeden palec narastie.

Palubná doska má výrazne horizontálne základné členenie a viacero detailov podobných Stingeru. Páči sa nám prístrojový panel s dvomi výraznými tubusmi. Medzi nimi sa nachádza displej palubného počítača. Výrobca avizuje kvalitnejšie použité materiály.

Z pohľadu šoféra je podstatný nižší posed za volantom ako doteraz a prechod od zdvojených k jednoduchým predným stĺpikom. Vďaka nim by sa mal zlepšiť výhľad šikmo von. Ak ide o usporiadanie ovládačov, tu Kia jednoznačne pláva proti prúdu. Konštruktéri napriek použitiu dotykového displeja, zachovali veľa klasických ovládačov. Nejde len o ovládací panel klimatizácie, ale aj o drobnosti, akou je samostatné tlačidlo pre úpravu intenzity podsvietenia prístrojov vľavo pod volantom.

Stredová konzola je už tradične mierne natočená na šoféra. V ponuke budú aj jazdné režimy, konkrétne dva. Základný je určený pre "normálnu" jazdu, športový zlepší odozvu škrtiacej klapky na pokyny plynovým pedálom a mierne stlmí účinok posilňovača riadenia.

Nová Kia Ceed stojí na koncernovej platforme nazvanej K2. Vpredu naďalej nájdeme vzpery typu McPherson a vzadu viacprvkové zavesenie. Zvýšil sa podiel vysokopevnostných ocelí, pričom hmotnosť medzigeneračne klesla v priemere o 25 kilogramov.

Niekoľko noviniek nachádzame aj pod prednou kapotou, hoci kto pozná Hyundai i30, ten prekvapený nebude. Rolu absolútneho základu plní atmosférický benzínový štvorvalec 1,4 MPi s nepriamym, viacbodovým vstrekovaním paliva a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou (73,5 kW/100 k).

O úroveň vyššie stojí aktualizovaný prepĺňaný benzínový trojvalec 1,0 T-GDi (88 kW/120 k), opäť spriahnutý so šesťstupňovým manuálom. Doterajšiu atmosférickú jedna-šestku GDi podľa očakávania strieda turbom dopovaný štvorvalec 1,4 T-GDi (103 kW/140 k). Spolupracovať môže buď so šesťstupňovou manuálnou, alebo so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Naftová alternatíva naďalej nesie obchodné označenie 1,6 CRDi, ale ide prakticky o úplne nový motor. Konštruktérov hnali vpred najmä prísnejšie emisné limity, a tak k obligátnemu filtru pevných častíc pribudla technológia selektívnej katalytickej redukcie. To znamená, že naftový Ceed vyžaduje pravidelné dolievanie vodného roztoku močoviny.

Turbodiesel bude dostupný v dvoch výkonových úrovniach - 85 kW (115 k) a 100 kW (136 k). Kia k nim ponúkne šesťstupňový manuál a sedemstupňové dvojspojkové ústrojenstvo.

Filter pevných častíc dostali aj benzínové turbomotory, takže plnia emisnú normu Euro6d Temp.

Kia Ceed je na slovenskom trhu dostupná v štyroch stupňoch výbavy. Už základný Amber obsahuje niektoré asistenčné systémy, ako autonómne núdzové brzdenie, aistent predchádzania čelným zrážkam, udržiavanie auta v jazdnom pruhu, automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel alebo monitorovanie únavy šoféra. 

Z komfortných prvkov spomeňme elektricky ovládané a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, rádio s päťpalcovým nedotykovým displejom, Aux a USB vstup, Bluetooth, elektrické ovládanie predných a zadných okien, tempomat, manuálnu klimatizáciu alebo palubný počítač. Najdostupnejší Ceed jazdí na 15-palcových oceľových kolesách.

Vyššia výbava Silver pridáva napríklad statické prisvecovanie zákrut, predné hmlovky, zadné parkovacie senzory, kožený volant a hlavicu radiacej páky či USB nabíjačku v prednej priehradke.

Ceed nesúci doplnkové označenie Gold má aj LED koncové svetlá, chrómované ozdoby na karosérii, 16-palcové zliatinové disky, vyhrievané predné sedadlá, dvojzónovú automatickú klimatizáciu alebo samostmievacie vnútorné spätné zrkadlo.

Najlepšie vybavená Kia Ceed First Edition pridáva systém monitorujúci takzvané slepé uhly, čítanie niektorých dopravných značiek, plne diódové predné svetlomety, 17-palcové zliatinové kolesá, cúvaciu kameru s dynamickým navádzaním, elektricky ovládanú bedrovú opierku v predných sedadlách, hliníkové pedále, 4,2-palcový displej palubného počítača "Supervision", bezdrôtovú nabíjačku smartfónu či navigačný systém osempalcovým dotykovým displejom.

Kia dáva na nový Ceed štandardnú záruku 7 rokov alebo 150 000 kilometrov, prvé tri roky sú bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov.

Cenník

  Amber Silver Gold First Edition
1,4 MPi 73,5 kW 6M 13 990 eur 14 690 eur 16 190 eur  
1,0 T-GDi 88 kW 6M   15 690 eur 17 190 eur  
1,4 T-GDi 103 kW 6M    16 590 eur 18 090 eur 20 490 eur
1,4 T-GDi 103 kW 7 DCT     19 890 eur 22 290 eur
1,6 CRDi 85 kW 6M 17 290 eur 17 990 eur    
1,6 CRDi 100 kW 6M     19 890 eur 22 290 eur
1,6 CRDi 100 kW 7 DCT     21 690 eur 24 090 eur