Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb 5l Thumb sni mka obrazovky 2015 10 11 o 8.31.50 Thumb 1l Thumb 2l Thumb 3l Thumb 5l Thumb 4l Thumb 6l Thumb 7l Thumb 8l Thumb 9l Thumb 11l Thumb 10l Thumb 12l Thumb 14l Thumb 15l Thumb 16l Thumb 17l Thumb 18l Thumb 19l Thumb 20l Thumb 21l Thumb 22l Thumb 23l Thumb 24l Thumb 25l Thumb 28l Thumb 27l Thumb 26l Thumb 29l Thumb 30l

Nová Lada Kalina je najlacnejšie auto na slovenskom trhu

Dôkladne modernizovaný malý hatchback cenou podlieza Daciu, pritom má výkonnejší motor a bohatšiu štandardnú výbavu. Kalina je k dispozícii aj ako kombi a verzia Cross s vyššou svetlou výškou. Otázna je bezpečnosť, keďže auto zatiaľ  neprešlo testami organizácie EuroNCAP.

Najväčšia ruská automobilka sa pod taktovkou nového vedenia výrazne modernizuje. Hnacím motorom je predovšetkým snaha udržať si pozíciu lídra na domácom trhu. Predovšetkým ázijská konkurencia totiž AvtoVazu šliape na päty.

Novinky postupne presakujú aj k nám. Na úplne nový sedan Vesta a crossover Xray, ktoré využívajú platformu z modelov Renault, resp. Dacia, si zatiaľ musíme počkať. Nedávno však slovenský trh rozšíril dôkladne vynovený rad Kalina.

Päťdverový hatchback je dnes najlacnejším autom u nás. Verzia kombi je najdostupnejšia medzi autami s týmto typom karosérie a to isté platí o crossoveri Kalina Cross.

História Kaliny siaha do deväťdesiatych rokov minulého storočia. Odvtedy ju Rusi trikrát zmodernizovali, pričom najvýznamnejšieho faceliftu sa dočkala pred tromi rokmi.

Nové sú predné partie, koncové svetlá a najmä interiér. Palubná doska nezaprie svoj pôvod v modeli Granta, v porovnaní s ňou však má modifikovanú napríklad stredovú konzolu. Kalina tiež dostala iné predné sedadlá s výraznejším bočným vedením. 

Batožinový priestor má v prípade hatchbacku základný objem 240 litrov, kombi s dlhším zadným previsom pojme 355 l. 

Na báze kombíka vznikol aj variant Cross s oplastovanou karosériou a vyššou svetlou výškou podvozka - 183 milimetrov. Štandardne má Kalina svetlosť na úrovni 145 alebo 160 mm, podľa verzie.

Pod prednou kapotou nájdeme atmosférické benzínové štvorvalce s objemom 1,6 litra, prispôsobené emisnej norme Euro6. Výkon je solídny, veď už slabšia dvojventilová verzia produkuje 64 kW (87 k). Silnejší variant má štyri ventily na valec a dosahuje výkon 72 kW (98 k).

Oba motory spolupracujú s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, silnejší aj so štvorstupňovým automatom klasickej konštrukcie.

Lada avizuje kombinovanú spotrebu benzínu na úrovni 6,4 až 7,1 l/100 km. Najúspornejší je pritom variant 1,6 16V s manuálnou prevodovkou. Najviac paliva si podľa očakávania vypýta automat.

Slabší motor je vyhradený pre základnú výbavu Komfort. Tri vyššie výbavové verzie sa dajú kombinovať so silnejším agregátom.

Keďže európske predpisy platia pre všetkých, ani Kaline nemôže chýbať stabilizačný systém alebo monitoring tlaku v pneumatikách.

V základnej výbave Komfort dostanete aj dva airbagy, systém upínania detskej sedačky Isofix vzadu,15-palcové zliatinové disky kolies, imobilizér, palubný počítač, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, výškovo nastaviteľný volant, delené zadné operadlo alebo plnohodnotné rezervné koleso. 

Vyšší stupeň výbavy Ice pridáva manuálnu klimatizáciu, vyhrievané predné sedadlá a rádio s CD prehrávačom a 4 reproduktormi. 

Variant City Live je viazaný na automatickú prevodovku. Okrem nej získate dažďový a svetelný senzor, elektrické ovládanie predných okien, elektricky ovládané a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, parkovacie senzory vzadu alebo dokonca vyhrievané čelné sklo. Stupeň Luxe zahŕňa to isté, akurát je určený pre manuálnu prevodovku.

Výrobca dáva na Kalinu záruku 3 roky bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov.

Cenník