Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb nova manualna prevodovka vw mq281 autozurnal.com 1 Thumb nova manualna prevodovka vw mq281 autozurnal.com 2

Nová manuálna prevodovka VW MQ281 je efektívnejšia

Aj keď manuálnym prevodovkám sa v dnešnej dobe nevenuje toľká pozornosť, ako ich samočinným sestrám, ani VW nezanevrel na ich vývoj. Predstavuje novú 6-stupňovú manuálnu prevodovku MQ281, ktorá má byť účinnejšia, efektívnejšia a pomôže znížiť flotilové emisie, ktoré automobilkám nariaďuje Brusel. 

Nová manuálna prevodovka (okrem iného) pomôže tomu, aby VW znížil flotilové emisie CO2. V závislosti na kombinácii motora a novej prevodovky majú byť emisie CO2 nižšie až o 5 g/km. To však nie je jediným ťahákom novinky. Hľadelo sa aj na potreby SUV a crossoverov, ktorých je v modelovej ponuke VW Group čoraz viac. Nová manuálna prevodovka VW má zabezpečiť veľký rozsah prevodov, a to až 7,89. Výsledkom je dobrá akcelerácia - a to aj pre autá SUV a crossover, s veľkými, efektnými a ťažšími kolesami, a zároveň pri vyšších rýchlostiach hospodárenie s palivom.

prevodovka MQ281 VW
Okrem zamerania na zvýšenie účinnosti má prevodovka MQ281 menšiu olejovú náplň, a to len 1,5 litra. Tá vystačí kvôli novému optimalizovanému vedeniu oleja, ktoré navrhli s pomocou pokročilých počítačových programov. Ložiská majú nižšie trenie a bezkontaktné tesnenia. To všetko sa podpísalo pod papierovo nižšie emisie a spotrebu. VW tvrdí, že z hľadiska komfortu má byť novinka tichšia a do interiéru bude prenikať ešte menej vibrácii.


MQ281 navrhli pre motory s krútiacim momentom 200 až 340 N.m. Tento rozsah by mal nahradiť súčasné prevodovky MQ250 a MQ350. Prvou lastovičkou nasadenia MQ281 bude modernizovaný VW Passat. Neskôr ju dostane celý modelový rad VW. Novú prevodovku MQ281 už koncern začal sériovo vyrábať v Barcelone a v Córdobe.

Zdroj video. The Week Network@youtube