Peugeot 2018 11 1140x190
Advertisement
Thumb 1m Thumb 2m Thumb 3m Thumb 4m Thumb 5m

Nová Mazda3 príde s revolučnou technikou, už o tri týždne

Jednu z najočakávanejších noviniek tohto roka uvidíme na autosalóne v Los Angeles. 

Mazda potvrdila, že slávnostná premiéra novej Trojky sa uskutoční 28. novembra v Los Angeles. Ako naznačuje prvý oficiálny obrázok, v Amerike uvidíme hneď dve karosárske verzie. Popri päťdverovom hatchbacku, sa verejnosti predstaví aj športovo strihnutý sedan, nesúci označenie "fastback".

Nová Mazda3 dizajnom i proporciami nadviaže na štúdiu Kai, odhalenú vlani v Tokiu. Sériový hatchback preberie od konceptu napríklad hrubý a výrazne zaoblený zadný stĺpik. Fotografie Mazdy Kai nájdete v galérii.

Po konštrukčnej stránke pôjde o revolúciu. Trojka totiž uvedie do sériovej výroby úplne novú platformu Skyactiv Vehicle i prelomový motor Skyactiv-X.

Podľa doteraz zverejnených správ sa japonskí konštruktéri snažili o to, aby šofér dokázal zadkom maximálne precítiť správanie auta. Cieľom bolo, čo najrýchlejšie preniesť všetky vnemy k panve človeka. Pracovalo sa napríklad na novom ukotvení sedadiel. Samotné sedadlá vraj intenzívnejšie obopnú telo. Nová platforma bude opäť o čosi tuhšia a auto ako také má byť výrazne lepšie odhlučnené.

Japonci sa rozhodne neboja ísť proti prúdu. Zatiaľ čo väčšina výrobcov presadzuje často až extrémne nízkoprofilové pneumatiky, Mazda testovala obutie s vyššou bočnicou, ktorá pomôže podvozku tlmiť nerovnosti. O dostatočne rýchle reakcie auta na pokyny volantom sa postará už spomínaná vyššia tuhosť karosérie, plus vylepšený systém G-Vectoring Control, známy zo súčasných modelov. Sme zvedaví, čo všetko sa napokon dostalo do sériovej Trojky a ako bude novinka jazdiť.

Ešte väčšie očakávania vzbudzuje "vznetový motor spaľujúci benzín". Zatiaľ nie je známe, či nový motor Skyactiv-X bude k dispozícii od samého začiatku predajov, teda v roku 2019. Isté je len to, že v ponuke sa objavia aj štvorvalce Skyactiv, známe zo súčasných modelov.

Ako motor Skyactiv-X funguje? Konštruktéri si dali za cieľ zvýšiť tepelnú účinnosť benzínového agregátu a tým zlepšiť jeho hospodárnosť.

Prvým krokom - predstaveným už v motoroch Skyactiv-G - bolo zvýšenie kompresného pomeru. Nový benzínový štvorvalec Skyactiv-X má stupeň kompresie 16. Okrem toho sa pýši vyšším podielom vzduchu v palivovej zmesi. Dostatok vzduchu do valcov vháňa kompresor. Kým bežné prepĺňané motory pridávajú k väčšiemu množstvu nasávaného vzduchu adekvátne množstvo benzínu, Skyactiv-X podiel paliva nezvyšuje. Nový motor pracuje s extrémne chudobnou zmesou, údajne až 30:1 (30 kilogramov vzduchu na jeden kilogram paliva). Takú zmes však klasická zapaľovacia sviečka buď nezapáli vôbec, alebo dochádza k nedokonalému horeniu. Predsa len, pomer 30:1 sa od stechiometrického pomeru 14,7:1 (tento pomer vzduchu a paliva označuje teoreticky dokonalé spálenie zmesi) zásadne líši.

Riešením pôvodne malo byť prelomové zapaľovanie kompresiou. Motor by nepotreboval zapaľovacie sviečky, pretože zmes by sa vznietila iba prostredníctvom tlaku. Technológia HCCI (Homogenous Charge Compression Ignition) funguje na princípe nedokonalo premiešanej zmesi, v ktorej existujú body, kde je zmes bohatšia. Tieto body sa s rastúcim tlakom vznietia a zapália celú zmes. Reálne skúšky však odhalili, že zapaľovanie kompresiou je veľmi nepresné a využiteľné len v určitom pásme otáčok.

Preto motor Skyactiv-X napokon dostal aj konvenčné zapaľovacie sviečky. Sviečka však v tomto prípade nezapaľuje celú zmes, iba jej malú časť. Plameň postupne rastie a pôsobí proti pohybu piesta. Vo valci stúpa tlak i teplota, čím dochádza k zapáleniu zvyšku zmesi. Sviečka teda dáva len akýsi impulz a prevažná časť zmesi sa vznieti vďaka kompresii.

Čo to znamená pre šoféra? Konštruktéri avizujú výrazne rýchlejšiu odozvu na zošliapnutie plynového pedála, vyšší krútiaci moment v porovnaní so súčasnými motoromi Skyactiv-G a samozrejme nižšiu spotrebu benzínu. Navyše, novinka má byť úsporná aj pri vyššom zaťažení.

Prototyp, ktorý otestovali vybraní novinári, mal objem 2,0 litra. Dosahoval výkon 140 kW (190 k) a najvyšší krútiaci moment 230 Nm, pri nezverejnených otáčkach.

Neostáva iné, iba sa tešiť na koniec mesiaca, kedy novú Trojku uvidíme v plnej kráse a snáď sa dozvieme podrobnosti o motore Skyactiv-X.