135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2
Thumb 1l Thumb 1l Thumb 2l Thumb 3l Thumb 4l Thumb 5l Thumb 6l Thumb 7l Thumb 8l Thumb 9l Thumb 11l Thumb 10l

Nová Niva na obrázkoch z patentového úradu: Dizajn navrhol Slovák

Ruský Federálny úrad priemyselného vlastníctva odhalil, ako vyzerá druhá generácia Chevroletu Niva v sériovej verzii. Nejde o nástupcu legendárnej terénnej Lady, v Rusku nesúcej jednoduché označenie 4×4, ale o samostatný projekt ruského AvtoVazu a amerického koncernu General Motors.

Prvý Chevrolet Niva uzrel svetlo sveta ešte koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia a dodnes je na východ od našich hraníc celkom žiadaným artiklom. Nástupca má byť komfortnejší a praktickejší. Aby bol aj krajší, dizajn si vzal na starosti General Motors. Návrh 4,3 metra dlhého SUV zveril Slovákovi Ondrejovi Koromházovi. 

Ondrej študoval dizajn v Bratislave i Prahe a prvý angažmán získal v austrálskej filiálke značky Ford. Odtiaľ jeho kroky smerovali do koncernu General Motors. Milovník futbalu, motoristického športu a cestovania šéfoval dizajnu v austrálskej automobilke Holden, no aktuálne pôsobí v GM China Advanced Design a žije v Šanghaji. Magazín Wheels mu v roku 1999 udelil titul “Mladý dizajnér roka”. Koromház nakreslil napríklad exotický Holden VE Commodore alebo posledný Chevrolet Aveo.

Nový Chevrolet Niva vznikal v Austrálii. Ondrej Koromház navrhol jej exteriér i interiér a jeho práca slávila úspech. Koncept Nivy - veľmi podobný sériovému autu - debutoval vlani na moskovskom autosalóne. 

Napriek pozitívnym ohlasom verejnosti bol projekt novej Nivy pozastavený. Aktuálne nie je jasné, kedy odštartuje výroba. Niektoré ruské médiá v tejto súvislosti spomínajú koniec budúceho roka, iné odhadujú začiatok produkcie až v roku 2018.

General Motors zareagoval na slabnúce predaje a celkovú krízu v Rusku utlmením svojich aktivít. Američania aktuálne vyjednávajú o budúcnosti Nivy s ruským partnerom AvtoVaz. Hľadá sa napríklad vhodný motor pre nové SUV. Pôvodné plány, montovať doň agregát koncernu PSA Peugeot-Citroën (1,8 l EC8) padli, pretože koncová cena auta by neúmerne stúpla.