Hyundai i20 2018 september 1140x190
Advertisement
Thumb tben7355 Thumb  Thumb tben7345 Thumb 2019toyotaaurishybrid 01 Thumb 2019toyotaaurishybrid 02 Thumb 2019toyotaaurishybrid 03 Thumb 2019toyotaaurishybrid 04

Nová Toyota Auris prichádza aj ako výkonný hybrid

Do kabíny kompaktného hatchbacku sme sa zatiaľ pozrieť nemohli.

Prihlás sa na odber kanálu Autožurnál:

 

 

Toyota spustí predaj nového Aurisu až na budúci rok, a tak v Ženeve debutuje iba predprodukčný prototyp. Vonkajší dizajn je hotový, ale interiér sa zatiaľ skrýva za čiernymi sklami.

Japonci tvrdia, že chceli vytvoriť najdynamickejší kompaktný hatchback súčasnosti, bez kompromisov v priestorovej ponuke. Koľko miesta bude na zadných sedadlách alebo v kufri, to zatiaľ nevieme, avšak nový Auris na ulici rozhodne neprehliadnete. Dizajnéri stavili na štíhle diódové svetlá a masívne nárazníky. Pekne vyzerá aj dvojfarebná kombinácia. Čierna strecha auto opticky znižuje, pričom nejde len o očný klam.

Nový Auris je reálne o 25 mm nižší a o 40 mm dlhší. O rovnakú hodnotu sa natiahol rázvor osí kolies. Polepšila si aj šírka hatchbacku, o 30 mm. Kapota motora je menej sklonená a masa plechu nad prednými kolesami menšia, takže auto pôsobí štíhlejšie. Celkovému dojmu výrazne pomáhajú 19-palcové kolesá. Pravda, falošné koncovky výfuku by sme v zadnom nárazníku radšej nevideli.

Toyota Auris je po Priuse a crossoveri C-HR ďalší model postavený na modulárnej podvozkovej platforme TNGA. Očakávať môžeme vyššiu tuhosť karosérie, v ktorej budú mať tlmiče väčšiu oporu. Auto bude ľahšie a agilnejšie. Japonci zdôraznili, že zadná náprava je naďalej viacprvková.

S novou platformou súvisí aj ďalšia technika. Napríklad šesťstupňová manuálna prevodovka patrí medzi najmenšie na svete (medzigeneračne je kratšia o 24 mm) a váži o sedem kilogramov menej ako doteraz. Kompletne prepracovaný variátor dostal ozubený rozjazdový prevod. Auris bude vďaka nemu svižnejšie akcelerovať z miesta bez toho, aby otáčky motora vyleteli príliš vysoko. Zároveň by sme sa mali dočkať pocitu, že plynový pedál je naozaj spojený s motorom, čo prevodovkám typu CVT väčšinou chýba.

V ponuke motorov nájdeme prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,2 Turbo (85 kW/115 k) a až dva hybridné pohony. Slabší dosahuje kombinovaný výkon 90 kW (122 k), pričom ide o spojenie atmosférickej benzínovej jedna-osmičky s elektromotorom. Túto techniku poznáme napríklad z Toyoty C-HR. Novinkou je kombinácia atmosférického dvojlitra s elektromotorom. Tento hybrid produkuje kombinovaný výkon 132 kW (180 k).

V oboch prípadoch ide o full hybridnú technológiu, teda auto je schopné prejsť niekoľko stoviek metrov čisto na elektrinu. Batérie však nemôžete dobiť z externého zdroja, čiže Auris nie je plug-in hybrid.

Konštruktéri opäť zapracovali na naladení hybridnej techniky, vrátane planétovej prevodovky e-CVT. Systém pri zrýchľovaní využije maximum elektrickej energie a zároveň nebude zbytočne vytáčať spaľovací motor.

Už teraz sa nevieme dočkať, kedy si novú techniku vyskúšame na vlastnej koži.