Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 2a Thumb 1a Thumb 3a Thumb 2a Thumb 4a Thumb 5a Thumb 6a Thumb 7a Thumb 8a Thumb 9a Thumb 10a Thumb 11a Thumb 12a Thumb 13a Thumb 14a Thumb 15a Thumb 16a Thumb 17a Thumb 18a Thumb 19a Thumb 20a Thumb 21a

Nové Audi Q3 je väčšie a krajšie ako predchodca

Q-trojka narástla a dospela. Dizajn sa nechal inšpirovať ostatnými novinkami značky Audi.

Prvé obrázky nového Audi Q3 sa na internete objavili krátko pred oficiálnou premiérou. Konkurent BMW X1 alebo Mercedesu-Benz GLA konečne presedlal na platformu MQB, ponúkne prirodzenejší posed za volantom i viac priestoru v kabíne.

Hlavným lákadlom kompaktného SUV z Ingolstadtu však má byť dizajn. Nájdeme v ňom odkazy na vlajkovú loď Q8 i menšieho súrodenca Q2. Veľká maska chladiča dostala osem zvislých lamiel, blatníky zvýrazňujú lesklé lemy a o niekoľko centimetrov vyššie aj výrazné prelisy na karosérii. Svetlomety sú plne diódové už v základnej výbave, za príplatok dostanete inteligentné Matrix LED svetlá s funkciou odtienenia ostatných vozidiel na ceste.

Naopak, zadné partie zaujmú vizuálnou čistotou s minimom ozdôb. Medzi dekorácie môžeme zarátať falošné koncovky výfuku po stranách nárazníka. Každopádne, toto Audi v dave premávky zrejme neprehliadnete.

Aj interiér sa necháva inšpirovať ostatnými modelmi značky. Výduchy klimatizácie na stredovej konzole sú štíhle, aby nezaberali priestor dotykovému displeju. Nižšie nájdeme aj klasické ovládače, slúžiace klimatizácii, systému štart/stop,...

Digitálny prístrojový panel tvorí displej s uhlopriečkou až 12,3 palca, veľkosť dotykového displeja uprostred palubnej dosky sa líši v závislosti od výbavy - od 8,8 až do 10 palcov.

Predchádzajúca Q-trojka bola špecifická netradične strmým stĺpikom riadenia, ktorý zdedila od koncernového súrodenca Volkswagen Tiguan. Novinka ponúka prirodzenejší sklon volantu a viac vnútorného priestoru. Celková dĺžka auta totiž medzigeneračne narástla o bezmála desať centimetrov (na úroveň 4485 mm), rázvor je dlhší o 76 mm (dosahuje 2681 mm).

Zadné operadlo je delené v pomere 40:20:40 a polohovateľné. Lavicu môžete aj posúvať, a to v rozsahu 150 mm. Objem batožinového priestoru závisí od aktuálnej konfigurácie zadných sedadiel a pohybuje sa od 530 do 675 litrov. Pri sklopených zadných operadlách sa do nového Audi Q3 zmestí až 1525 l.

Ak ide o asistenčné systémy, tak Audi tentoraz neprináša žiadnu novinku, ale obsahuje všetko potrebné. Napríklad adaptívny tempomat, kamerový systém schopný zachytiť celé okolie vozidla, automatický parkovací systém alebo autonómne núdzové brzdenie so schopnosťou rozpoznávania chodcov.

V súvislosti s motormi výrobca hovorí výhradne o prepĺňaných benzínových štvorvalcoch. V rámci nového názvoslovia značky majú jednotlivé motorizácie nič nehovoriace označenia. Za skratkou 35 TFSI (110 kW/150 k) sa pravdepodobne skrýva motor 1,5 TFSI. Skratky 40 TFSI (140 kW/190 k) a 45 TFSI (169 kW/230 k) symbolizujú dvojliter TFSI. 

Záujemci o diesel siahnu po verzii 35 TDI (110 kW/150 k) alebo 40 TDI (140 kW/190 k). V oboch prípadoch ide o známy vznetový dvojliter TDI.

V závislosti od konkrétnej motorizácie si môžete vybrať šesťstupňovú manuálnu prevodovku alebo sedemstupňové dvojspojkové ústrojenstvo DSG. Pohon všetkých štyroch kolies quattro sa v tomto prípade opiera o elektrohydraulicky ovládanú medzinápravovú spojku Haldex. V ponuke však budú aj varianty s jednou poháňanou nápravou.

Predaj nového Audi Q3 odštartuje v novembri. Vyrábať ho budú neďaleko, v maďarskom Győri (po slovensky v Rábe).