Hyundai 06 2019 leaderboard
Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 13 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 2 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 3 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 1 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 4 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 6 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 5 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 8 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 7 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 9 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 10 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 11 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 12 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 13 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 14 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 15 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 16 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 18 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 19 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 20 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 17 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 22 Thumb nove bmw m8 autozurnal.ta3.com 21

Nové BMW M8 2020 je tu! Nabili ho špičkovou technikou

Po mesiacoch očakávaní a špionážnych fotiek je konečne tu... Nové BMW M8 je prvé svojho druhu. Ak si pamätáte na kultové BMW 8 z 90. rokov tak vedzte, že to M model nedostalo. A aj keď spomínaný predchodca vedel ponúknuť dvanásťvalcový motor, nové BMW M8 dostane najsilnejšie srdce aké kedy vzišlo z vývoja BMW M GmbH. A parametre má špičkové... Posúďte sami.


Vysokootáčkový motor V8 M TwinPower Turbo dáva v nových modeloch BMW M8 Coupé a BMW M8 Convertible výkon 441 kW (600 k). To však nie je všetko. V TOP modeloch Competition poskočí na 460 kW (625 k)! Pohonnú jednotku spojili s 8-stupňovou automatickou prevodovkou M Steptronic so softvérom Drivelogic a brutálny výkon prenáša na cestu pohon všetkých kolies M xDrive. BMW M8 Coupé a nové BMW M8 Cabrio dokážu zrýchliť z 0 na 100 km/h za 3,3, prípadne za 3,4 sekundy, teda podobne úchvatné parametre ako supersedan BMW M5 (pozrite náš test). Nové BMW M8 Competition Coupé zvládne tento šprint za 3,2 sekundy a nové BMW M8 Competition Cabrio za 3,3 sekundy.

Medzi zaujímavé nové prvky patrí brzdový systém. Jeho špeciálna verzia s označením M ponúka vodičovi dve možnosti nastavenia pocitu na pedáli. Nové BMW M8 ladili aj na okruhovú jazdu. Značka tvrdí, že podvozok vyšpičkovali na okruhoch Miramas vo Francúzsku, vo švédskom zimnom testovacom centre Arjeplog a ako inak na Severnej slučke okruhu Nürburgring.

M motor V8 je silák na pohľadanie

Technológia M TwinPower Turbo 4,4-litrového motora obsahuje dvojicu turbodúchadiel umiestnených medzi dvoma radmi valcov a prispieva k zlepšeniu účinnosti. Napomáha k tomu nepriame chladenie stlačeného vzduchu a priame vstrekovanie paliva, ktoré pracuje s tlakom 350 barov. Medzi technologické vymoženosti patrí aj krížové usporiadanie výfukového potrubia. Podľa BMW ide o spojenie mimoriadne ostrých reakcií, smädu po otáčkach no zároveň plnotučného výkonu v širokom spektre otáčkomera.

Nové BMW M8 Coupé a BMW M8 Cabrio dosahuje krútiaci moment 750 Nm v rozsahu medzi 1 800 až 5 600 ot./min. Maximálny výkon 441 kW (600 k) je pri 6 000 ot./min., ale obmedzovač vás zastaví až na "atmosférických" 7 200 ot./min. BMW M8 Competition dosahuje maximálny krútiaci moment pri 5 800 ot./min a maximálny výkon 460 kW (625 k) pri 6 000 ot./min. Najvýkonnejšia verzia motora V8 využíva špeciálne silentbloky pre pevnejšie spojenie s konštrukciou vozidla. Výsledkom sú ostrejšie reakcie motora. 

Mohutný výkon potrebuje aj vysokovýkonné chladenie. Hlavný chladič dopĺňajú dva vysokoteplotné vodné okruhy. Systém obsahuje aj dodatočný chladič motorového oleja a samostatný chladič oleja v prevodovke. Olejová vaňa má menšiu prednú komoru, ktorá sa pridá, ak je potreba zvýšiť objem olejovej náplne, napr. pri náročnej jazde na pretekárskom okruhu. Zaručuje spoľahlivú dodávku oleja za každých okolností a to aj pri extrémnom pozdĺžnom či priečnom zrýchlení.

Nové BMW M8 so systémami Drivelogic a M xDrive

8-stupňová automatická prevodovka M Steptronic dostala funkciu Drivelogic. Tlačidlo Drivelogic umožňí zvoliť si spomedzi troch rôznych režimov radenia - účinné, športové, alebo ultra dynamické. Samozrejmosťou sú M radiace páčky na volante. Pohon všetkých kolies M xDrive má správne "petrolheadsky" nastavenú preferenciu zadných kolies. Nové BMW M8 však vie byť rýdzou zadokolkou! Vypnutím stabilizácie DSC vstúpi do hry režim 2WD. Prenos výkonu iba na zadné kolesá a absencia stabilizačných zásahov je tu pre skúsených vodičov, ktorí ocenia brutálny výkon a puristické chovanie auta. 

M podvozok s extrémne tuhými silentblokmi 

Zadná náprava bola prepracovaná pre čo najlepšiu ovládateľnosť. Pod ňu sa podpisujú aj M špecifické kované ramená a tuhšie stabilizátory. K zlepšenému ovládaniu prispieva zosilnená predná časť s rozperou medzi tlmičmi a nová, mimoriadne tuhá priečka motorového priestoru so zabudovanými spojeniami s prahmi vozidla. Vzadu je zase medzi nápravou a karosériou oceľová výstuha v tvare X a priečna hliníková vzpera. V štandardnej výbave sú 20-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin s dvojlúčovým vzorom a pneumatikami s rozmermi 275/35 R 20, vzadu 285/35 R 20. Alternatívu k sériovo dodávaným M kompozitným brzdám predstavujú M karbónovo-keramické brzdy. Posilňovač aj kontrolné funkcie bŕzd spojili do jedného kompaktného modulu. Brzdový tlak vytvára elektrický aktívny prvok. To znamená, že jeho nárast je dynamickejší, pocit na pedále je upravený a zásahy stabilizačného systému majú byť výrazne rýchlejšie a precíznejšie.

Mix luxusu a športovosti

Štandardná výbava modelov BMW M8 Coupé, BMW M8 Cabrio ako aj modelov s označením Competition obsahuje špeciálne možnosti poťahov, kľúč BMW Display Key, BMW Head-Up Display so špeciálnym M obsahom, asistenčný systém Driving Assistant, parkovací asistent Parking Assistant a BMW Live Cockpit Professional (s navigačným systémom a inteligentným osobným asistentom BMW Intelligent Personal Assistant). Na požiadanie sa dodávajú aj mnohé ďalšie asistenčné systémy vodiča, ktoré zvyšujú komfort a bezpečnosť.