Hyundai santa fe 2018 november 1040x190
Advertisement
Thumb bmw x5 003 Thumb bmw x5 001 Thumb bmw x5 002 Thumb bmw x5 004 Thumb bmw x5 005 Thumb bmw x5 006 Thumb bmw x5 007 Thumb bmw x5 008 Thumb bmw x5 009

Nové BMW X5 príde už na budúci rok, zatiaľ si pozrite prototyp

BMW predstaví novú X5ku rekordne skoro. Auto bude priestrannejšie, hoci vonkajšie rozmery významne nenarastú. Technologickým vrcholom má byť vylepšený plug-in hybrid. 

Štvrtú generáciu športovo-úžitkového BMW X5 spoznáme už na budúci rok, teda iba päť rokov po premiére súčasného modelu. Je to veľký pokrok, veď prvé dve generácie BMW X5 vydržali na trhu zhodne po sedem rokov.

BMW pracuje na plné obrátky, pretože konkurencia je veľká ako nikdy predtým. Odpoveď z Mníchova prinesie priestrannejšiu kabínu, lepšie jazdné vlastnosti a nové technológie.

Auto ako také medzigeneračne zásadne nenarastie. Ak bude niečo viditeľne väčšie ako doteraz, tak sú to ľadvinky medzi prednými svetlometmi. Inak môžete očakávať skôr doladenie tvarov súčasnej X5ky. Aj špionážne fotografie prototypu naznačujú, že po vizuálnej stránke sa žiadna revolúcia konať nebude.

Revolučné zmeny sú ukryté v útrobách karosérie. BMW totiž už doladilo novú podvozkovú platformu CLAR (Cluster Architecture) a BMW X5 bude po novej X3ke druhé SUV, ktoré ju dostane. Nový podvozok prinesie zníženie hmotnosti, viac životného priestoru vnútri a samozrejme ešte lepšie jazdné vlastnosti. 

Už aktuálne BMW X5 dokáže spoza volantu celkom solídne maskovať svoje rozmery a hmotnosť, preto sme zvedaví, na akú úroveň sa posunie novinka.

Pod kapotou nájdeme širokú škálu motorov. Zákazník citlivý na cenu môže siahnuť po malom štvorvalci, zlatou strednou cestou budú šesťvalce a vrcholom osemvalce. Mníchovčania vkladajú veľké nádeje do plug-in hybridného pohonu. Výkonnejší elektromotor a akumulátor s väčšou kapacitou urobia z X5ky v mestských podmienkach čistokrvný elektromobil.

Premiéra novinky sa očakáva približne v polovici budúceho roka. Vyrábať ju opäť budú v severoamerickom Spartanburgu. Z BMW X5 neskôr mníchovská automobilka odvodí novú generáciu "SUV kupé" X6.