Peugeot 2019 01 1140x190

Nové Clio bude trochu meškať, ponúkne digitálny kokpit a lepšie motory

Francúzske médiá odhalili prvé podrobnosti o novom vydaní obľúbeného malého auta.

Piatu generáciu malého hatchbacku Renault Clio neuvidíme na jesennom autosalóne v Paríži, ale o niekoľko týždňov neskôr. Francúzi ho predstavia na špeciálnom podujatí, aby pritiahli väčšiu pozornosť. Predaj odštartuje na jar budúceho roka.

Magazín L'argus, ktorý má dobré kontakty na zákulisie domácich značiek informoval, že dizajn malého Renaultu nebude revolučný. Keďže tvary súčasného Clia chytili zákazníkov za srdce, dizajnéri sa rozhodli ďalej rozvíjať existujúce línie. Hoci ani základné miery hatchbacku sa zásadne nezmenia, vo vnútri môžeme očakávať viac miesta, najmä na zadných sedadlách a v kufri.

Renault totiž presedlal na najnovšiu aliančnú platformu CMF-B, ktorá šetrí priestor aj kilogramy. Nový technický základ zároveň umožní, namontovať do auta najnovšie technológie a motory. Clio bude prvý Renault s druhým stupňom autonómneho riadenia. To znamená, že ponúkne automatické udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu a adaptívny tempomat doplnený o asistenta pre jazdu v dopravnej zápche (iba v kombinácii s automatickou prevodovkou). Automatický bude aj parkovací systém.

Pod kapotou zostane atmosférický benzínový trojvalec 1,0 SCe (55 kW/75 k), všetky ostatné agregáty budú nové. Súčasný prepĺňaný trojvalec 0,9 TCe nahradí nový motor 1,0 TCe s o deci väčším objemom a systémom priameho vstrekovania paliva (73,5 kW/100 k). Štvorvalec 1,2 TCe vystrieda už predstavený motor 1,3 TCe (96 kW/130 k), vyvinutý v spolupráci s automobilkou Mercedes-Benz.

Obchodný názov naftového štvorvalca 1,5 dCi síce zostal nezmenený, ale v skutočnosti ide o úplne nový motor (62 kW/85 k, 85 kW/115 k). Záujemci o diesel musia rátať s pravidelným dopĺňaním syntetickej močoviny AdBlue.

Clio na rozdiel od konkurenčného Peugeotu 208, neponúkne čisto elektrický variant. Renault totiž má samostatný elektromobil Zoe, ktorý bude existovať aj naďalej. Nové Clio sa však predstaví v hybridnej verzii, ktorá skombinuje atmosférickú benzínovú jedna-šestku od Nissanu s elektromotorom, integrovaným do automatickej prevodovky. Kombinovaný výkon systému dosiahne asi 88 kW (120 k) a predaj hybridu odštartuje niekedy koncom roka 2019.

Ďalšiu revolúciu môžeme očakávať v kabíne. Jedným z ťahákov súčasného Clia bol dotykový displej, dodávaný do väčšiny výbavových stupňov. Aj novinka ponúkne moderný kokpit, pričom k dotykovému displeju pridá digitálny prístrojový panel. Palubná doska má do veľkej miery pripomínať tablet. Dva displeje budú opticky vzájomne prepojené podobne, ako v štúdiách Renault TreZor a Symbioz. Francúzi zároveň ponúknu podstatne kvalitnejšie materiály na palubnej doske a výplniach dverí. Slabšia akosť plastov je jedným z nedostatkov aktuálneho Clia (pravda, po facelifte sa situácia o dosť zlepšila).

Počet karosárskych verzií bude zredukovaný z dvoch na jedinú. Zdá sa, že malé kombíky onedlho definitívne vyhynú. Prednosť majú crossovery a platí to aj v prípade značky Renault. Nové Clio bude existovať iba ako päťdverový hatchback. Kto chce praktickejšie malé auto, ten siahne po modeli Captur, prípadne po predĺženej verzii "Grand" Captur (premiéra v závere budúceho roka).

Malý Renault prinesie veľa nového, lenže Francúzi zároveň potrebujú znižovať náklady. Hlavné slovo pri sériovej výrobe Clia budú mať závody v Turecku a Slovinsku. Vo francúzskom Flins zostane iba asi šesť percent z celkovej produkcie.