Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb 52p Thumb 51p Thumb 53p Thumb 54p Thumb 55p Thumb 56p Thumb 57p Thumb 58p Thumb 59p Thumb 60p Thumb 61p Thumb 62p Thumb 63p Thumb 64p Thumb 65p Thumb 66p Thumb 67p Thumb 68p Thumb 69p Thumb 70p Thumb 71p Thumb 72p Thumb 73p

Nové Porsche Cayenne na prvých obrázkoch, bude kompletne z Bratislavy

Súdiac podľa fotografií, najviac zmien zaznamenal interiér luxusného SUV. Iná bude aj krajina pôvodu, pretože finálna montáž Porsche Cayenne sa sťahuje z Nemecka na Slovensko. 

Prvé sériové SUV v histórii značky síce skalní priaznivci prijali s nevôľou, ale Porsche si vďaka nemu našlo nových zákazníkov. Cayenne zarába automobilke peniaze, ktoré následne môže investovať do vývoja plnokrvných športových modelov.

Vlani si toto veľké športovo-úžitkové vozidlo objednalo vyše 70 000 zákazníkov. Takmer každé tretie Porsche predané v roku 2016 tak nieslo názov Cayenne.

Očakáva sa, že na budúci rok záujem ešte stúpne, pretože na trhu sa objaví nová - už tretia generácia luxusného SUV.

Ako naznačujú prvé oficiálne fotografie, dizajn prešiel skôr evolučnými ako revolučnými zmenami. Zvlášť pri pohľade spredu a z profilu je celkom náročné odlíšiť novinku od predchodcu. Najviac sa dizajnéri narobili na zadných partiách, odkiaľ zmizli často kritizované veľké koncové svetlá. Nahradili ich štíhlejšie a opticky prepojené svetlá, inšpirované Panamerou.

Karoséria pôsobí mohutným dojmom, takže aj 20-palcové kolesá sa v blatníkoch trochu strácajú.

Až po nasadnutí dovnútra je definitívne jasné, že Porsche Cayenne neprešlo omladzovacou kúrou, ale generačnou premenou. Nová palubná doska má výrazné horizontálne členenie. Konštruktéri podstatne zredukovali počet tlačidiel, na úkor väčšieho dotykového displeja. Našťastie tu zvíťazil zdravý rozum, takže hlasitosť rádia alebo teplotu vzduchu v kabíne si naďalej môžete nastaviť tradičnými ovládačmi.

Zachovaný zostal aj tradičný symbol áut značky Porsche - veľký otáčkomer umiestnený uprostred prístrojového panela.

Na verejnosť prenikli iba fotografie, bez technických podrobností, preto detailné informácie budú známe až po utorkovej oficiálnej svetovej premiére.

Zatiaľ vieme len to, že nové Porsche Cayenne stojí na vylepšenej koncernovej platforme MLB Evo, ktorú využíva Audi Q7 a Bentley Bentayga. V budúcnosti sa k nim pridá nový Volkswagen Touareg a Lamborghini Urus.

Neoficiálne správy hovoria, že ponuka motorov bude veľmi podobná súčasnému Cayenne.

Zásadná zmena sa týka výroby, pretože nové Porsche Cayenne bude vznikať kompletne na Slovensku, v závode Volkswagen Slovakia. Doteraz u nás vyrábali iba karosérie a rôzne komponenty, pričom finálna montáž auta prebiehala v Nemecku.