Continental 2018 oktober 1140x86
Advertisement
Thumb tben6880 Thumb tben6889 Thumb tben6890 Thumb tben6886 Thumb tben6897 Thumb tben6899 Thumb tben6906 Thumb tben6915 Thumb tben6913

Nové Santa Fe nahrádza dva modely súčasne

Štvrtá generácia veľkého rodinného SUV ponúka viac pohodlia, bezpečnosti, dynamickejší dizajn a známe motory kombinuje s novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou a pohonom 4x4 HTRAC.

Prihlás sa na odber kanálu Autožurnál:

 

 

Nové Santa Fe je postavené na úplne novej platforme a svojimi rozmermi sa pohybuje niekde v strede medzi pôvodným krátkym predchodcom a dlhým bratom Grand Santa Fe.  Konkrétne na dĺžku meria 4770 mm (+70 mm v porovnaní s predchodcom), široký je 1890 mm (+ 10 mm) a rázvor náprav narástol na 2765 mm (+ 65 mm).  Pôvodné Grand Sante Fe dlhé 4905 mm s príchodom nového modelu v Európe končí.  Nástupcu dostane len na niektorých trhoch. Napríklad  v USA, Austrálii a ešte v niektorých ďalších krajinách.

Novinka sa dizajnovo inšpirovala v odvážne tvarovanom menšom crossoveri  Kona, v porovnaní s ktorým vyzerá o niečo uhladenejšie.  Autu nechýba dynamika. Výborne vyzerá nielen spredu, ale veľmi moderný nádych dostala aj zadná časť.  Predné reflektory sú vybavené novou generáciu plne LED svetiel. Dizajnéri ich osadili o poschodie nižšie pod dennými LED-kami.

Interiér zaujme veľmi kvalitným vypracovaním, pohodlnými a hlavne veľkými sedadlami vpredu aj vzadu, pričom komfortom sedenia nás nadchli najmä tie zadné. Dizajn kokpitu čerpá z i30-tky, ale prispôsobený je pre veľké a luxusné SUV. To znamená, že pribudli hodnotné materiály, ako napríklad koža na palubnej doske, lakťových opierkach dverí a na stredovej konzole prešívaná červenou niťou, či lemy z hliníka a karbónu. Z každého detailu ide nádych dôrazu na precíznosť a dojem vyššej hodnoty. Niet pochýb, že za novinku si výrobca bude pýtať aj viac peňazí. Pretože pôsobí vyslovene prémiovým dojmom. Výborná je ergonómia a pochváliť musím aj vykrojenie v oblasti lakťov vo výplniach vodičových a spolujazdcových dverí, ktoré vytvára priestor pre pohodlné opretie lakťa a opticky pridáva interiéru na vzdušnosti a životnom priestore pre oboch pasažierov.

V prípade 7-miestnej verzie poteší jedna milá vychytávka - automaticky odsúvateľné sedadlá druhého  radu na jeden dotyk tlačidla. Tlačidlami z batožinového priestoru je možné druhý rad sedadiel "odpáliť" do podlahy.

Ku skúške sedenia v treťom rade sme sa nedostali, pretože Hyundai mal vystavený až jeden kus novinky. Na prvý pohľad však ponúka porovnateľne veľa miesta ako krátke Sante Fe predošlej generácie, len s vyšším a o niečo pohodlnejším posedom. Batožinový priestor novinky má objem 625 litrov, čo je len o 9 litrov menej než ponúka aktuálne Grand Santa Fe a o 40 l viac než predchodca.

Nové Santa Fe sa bude môcť pochváliť celou paletou elektronických asistentov, ktorí napríklad uzamknú dvere ak hrozí, že pri vystupovaní z vozidla by ste mohli vkročiť inému autu do cesty.  Vodič bude mať k dispozícii novú generáciu head-up displeja. Ten prehráva informácie už priamo na čelné sklo a nie sklíčko vysúvajúce sa z palubnej dosky a všetci rodičia určite uvítajú systém upozorňujúci na zabudnuté dieťa v aute, sediace na zadnom sedadle, aby viac nedochádzalo k nešťastiam tohto druhu.

V Európe bude novinku poháňať 1 benzínový a 2 naftové agregáty. Menší turbodiesel 2.0 CRDi bude mať dve výkonové verzie – 110 kW/150 k a 134 kW/182 k – a kombinovať ich budú so 6-stupňovou manuálnou alebo novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Väčší turbodiesel 2.2 CRDi (144 kW/197 k) má s novou 8-stupňovou automatikou o 3-4% nižšiu palivovú spotrebu než v doterajšej generácii.

V ponuke bude aj benzínový 4-valec 2.4 GDI (136 kW/185 k). Vozidlo bude mať vylepšený pohon všetkých kolies HTRAC s adaptívnym rozdeľovačom krútiaceho momentu podľa adhézie a rýchlosti jazdy.

Na náš trh príde nové Santa Fe začiatkom leta.