Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb 4 Thumb 1 Thumb 3 Thumb 2 Thumb 4 Thumb 5 Thumb 6 Thumb 7 Thumb 8 Thumb 9 Thumb 10 Thumb 11 Thumb 12 Thumb 13 Thumb 14 Thumb 15 Thumb 16 Thumb 17 Thumb 18

Nové Subaru XV prichádza na Slovensko s cenou od 25.490 eur

Tretia generácia kompaktného crossoveru sa spolieha na atmosférické benzínové motory a bezstupňovú prevodovku.

V septembri uplynulo presne 45 rokov, odkedy autá značky Subaru jazdia s pohonom všetkých štyroch kolies. Najlepší spôsob, ako to osláviť, je priviesť na trh novú štvorkolku.

Subaru XV na prvý pohľad nevyzerá ako úplne nové auto, ale vedzte, že nové je. Akurát sa naň musíme pozrieť detailnejšie, lebo základné tvary zodpovedajú predchodcovi.

Všimnite si štíhlejšie predné svetlomety, zaujímavé prelisy v oblasti bočných kľučiek, originálne lemy blatníkov alebo dvojdielne koncové svetlá.

Podobne ako predošlé dve generácie Subaru XV, aj tretia má veľmi blízko k modelu Impreza.

Zodpovedá jej napríklad interiér. Palubná doska dostala pre Subaru typické tvary a až tri samostatné displeje. Jeden slúži palubnému počítaču, druhý pridáva informácie o pohone 4x4 a tretí patrí multimediálnemu systému. Najväčší displej je dotykový a má uhlopriečku osem palcov. 

Nový je volant s menším priemerom i predné sedadlá, ktoré sa môžu pochváliť výrazným bočným vedením. Zatiaľ čo kedysi boli autá značky Subaru vnútri prísne strohé, dnes pôsobia omnoho útulnejšie. Dizajnéri si sem tam dovolia aj nejakú tú ozdobu v podobe imitácie hliníka, čierneho lesklého plastu alebo kontrastného farebného prešívania.

Aby sme mohli objaviť najdôležitejšie novinky, musíme zamieriť hlbšie do útrob auta. Nová je v prvom rade podvozková platforma a konštruktéri nešetria priam fantastickými číslami. Jej torzná tuhosť údajne stúpla až o 70 percent v porovnaní s predchodcom.

S tuhosťou súvisia nielen jazdné vlastnosti, ale aj komfort. Tlmiče majú v karosérii lepšiu oporu. Pri jazde po nekvalitných cestách vraj pominuli rôzne rezonácie alebo jemné trasenie volantu.

Príjemnejší pocit z ovládania auta zabezpečí strmšie riadenie i systém pribrzďovania vnútorných kolies v zákrute, potláčajúci nedotáčavosť.

Japonci pre nové Subaru XV zatiaľ vyhradili iba dva motory a jednu prevodovku. Atmosférický benzínový boxer má objem buď 1,6 litra (84 kW/114 k), alebo 2,0 litra (115 kW/156 k). 

Jedinou voľbou je bezstupňová prevodovka Lineartronic, vybavená možnosťou manuálneho radenia siedmich prednastavených prevodových pomerov. Oba motory a prevodové ústrojenstvo prešli kompletnou modernizáciou. V prípade dvojlitra je nových až 80 percent dielov a motor je o 12 kilogramov ľahší ako predtým. Prevodovka zhodila 7,8 kg.

Prítomnosť bezstupňového ústrojenstva zároveň prezrádza, aký typ pohonu 4x4 nájdeme v novom Subaru XV. Ide o systém využívajúci elektrohydraulicky ovládanú viaclamelovú spojku. Štandardne prúdi dopredu 60 a dozadu 40 percent krútiaceho momentu. 

Svetlá výška podvozka má hodnotu 220 milimetrov a k sériovej výbave patrí aj jazdný režim X-Mode, určený pre jazdu po šmykľavom a nespevnenom povrchu. 

Subaru XV je na Slovensku dostupné v dvoch výbavových verziách. Základná Comfort obsahuje prvky ako kolenný airbag šoféra, adaptívny tempomat, funkciu autonómneho núdzového brzdenia, systém udržiavania auta vo zvolenom jazdnom pruhu, 17-palcové zliatinové disky obuté do pneumatík rozmeru 225/60 (dvojliter má osemnástky a pneumatiky 225/55), plne diódové predné svetlomety s natáčaním do zákrut, multimediálny systém s osempalcovým dotykovým displejom, cúvaciu kameru, automatickú dvojzónovú klimatizáciu alebo vyhrievané predné sedadlá. Dvojliter pridáva ešte pádla pod volantom pre manuálne radenie.

Ako naznačuje názov najvyššieho stupňa výbavy - Style Navi - súčasťou je aj navigačný systém. Plus automatické prepínanie stretávacieho a diaľkového režimu predných svetiel a bezkľúčové odomykanie či štartovanie.

Cenník

  Comfort Style Navi
1,6i-S CVT 25 490 eur 27 490 eur
2,0i-S CVT 27 490 eur 28 990 eur