Conti france sk 1140x86
Thumb 31c Thumb 32c Thumb 33c Thumb 35c Thumb 34c Thumb 36c Thumb 38c Thumb 39c Thumb 37c Thumb 40c Thumb 41c Thumb 42c Thumb 43c Thumb 44c Thumb 45c

Nový Citroën Berlingo, Opel Combo a Peugeot Partner na prvom obrázku

Trojlístok značiek Citroën, Peugeot, Opel zverejnil spoločnú upútavku na novú generáciu kompaktných dodávok. Berlingo, Partner a Combo uvidíme na marcovom autosalóne v Ženeve.

Zatiaľ čo Citroën Berlingo a Peugeot Partner sú súrodencami od nepamäti, Opel Combo sa k nim pridáva až teraz. Prvá generácia užitočnej dodávky bola odvodená od Kadetta, ďalšie dve od Corsy a štvrtá zdieľala techniku s FIATom Dobló.

Upútavka naznačuje, že každý z trojice súrodencov bude mať vlastný dizajn prednej časti. Nové Berlingo dostane horizontálne delené svetlomety a farebné akcenty podobné Citroënu C3. Partner zaujme svetlami s projektorovou technikou, prípadne plastovými lemami blatníkov a Opel výraznou maskou chladiča.

Tým zásadné rozdiely končia, pretože všetky tri autá zdieľajú jednotnú platformu EMP2 (využíva ju napríklad Peugeot 308) a zhodná bude aj ponuka motorov. Kto chce benzín, siahne po prepĺňanom trojvalci 1,2 PureTech. Priaznivci nafty si vyberú turbodiesel 1,5 BlueHDi.

Nový naftový štvorvalec stojí za zmienku. Francúzi sa po rokoch vrátili k štvorventilovej technike, aby z vrcholnej verzie malej jedna-päťky vydolovali až 96 kW (130 k) a 300 Nm. Dôležitejšie je, že filter pevných častíc už nepotrebuje na svoju činnosť aditívum Eolys. Likvidovať sadze dokáže aj bez neho.

Konštruktéri posunuli časticový filter bližšie k samotnému motoru. Nachádza sa v jednom module s oxidačným a SCR katalyzátorom, a to hneď za turbodúchadlom. Motor si po novom vystačí iba s pravidelným dolievaním vodného roztoku močoviny Adblue.

Materský koncern Groupe PSA avizuje sofistikovanú výbavu nových kompaktných dodávok, výborné jazdné vlastnosti, bezpečnosť i komfort, ale podrobnosti si zatiaľ necháva pre seba. Zásadnou novinkou budú dve dĺžky rázvoru. Osobné verzie Berlinga, Partnera a Comba si budete môcť kúpiť s päť- i sedemmiestnym interiérom.

Trojicu technicky spriaznených modelov budú vyrábať v dvoch závodoch - v španielskom Vigu a v portugalskom Mangualde. Predaj odštartuje v lete, prípadne začiatkom jesene. Podrobnosti zistíme na autosalóne v Ženeve.